Sjajni Tomić nije spriječio poraz Barcelone, Tabak ostao u igri za prolaz

Branimir Korać • petak, 11.12.2015.

Šest utakmica pretposljednjeg susreta u skupinama Eurolige odigrano je u četvrtak, a najveće iznenađenje priredio je Žalgiris pobjedom u Barceloni...

Skupina B

Anadolu Efes - Laboral Kutxa 95:86

Sjajna završnica susreta od strane Efesa osigurala mu je pobjedu protiv Laboral Kutxe. Turci su se na vrijeme probudili nakon lošeg ulaska u utakmicu, a u završnici su odličnom obranom natjerali Laboral Kutxu na lošu selekciju šuta te u konačnici slavili.

Dario Šarić ponovno je odigrao vrlo kvalitetnu utakmicu, a to je prepoznao i Velimir Perasović koji je nakon susreta pohvalio njega i prvog igrača utakmice Thomasa Heurtela.

"Dobro smo otvorili utakmicu i imali potpunu kontrolu u prvom poluvremenu. S početkom treće dionice, Efes je zaigrao vrlo čvrsto i to je presudilo pobjednika. U nekim trenucima šutirali smo nekontrolirano i imali vrlo lošu selekciju šuta. Efesu čestitke, Heurtel i Šarić bili su vrlo dobri."

Heurtel je ubacio 25 poena (9/11) uz devet asistencija, a Šarić je za 18 minuta dodao 12 poena (2/6 za dva, 2/2 za tri) uz tri skoka. Kod poraženih Darius Adams ubacio je 20 poena (7/16, trica 6/11), a Darko Planinić za 19 minuta dodao je osam poena (4/5 za dva) i tri skoka.

Limoges - Olympiakos 67:76

Olympiakos se prošetao do pobjede na gostovanju kod Limogesa kojeg je svladao 76:67. Domaćin je uoči posljednje četvrtine zaostajao 17 poena i nije imao pravu priliku za povratak.

Ova pobjeda osigurala je Olympiakosu prvo mjesto u skupini, a do nje su ga predvodili Georgios Printezis s 13 poena (5/8) i Vangelis Mantzaris s 12 (4/8). U domaćem sastavu po 14 poena upisali su Leo Westermann i Ali Traore.

Barcelona - Žalgiris 88:92

Za iznenađenje večeri pobrinuo se Žalgiris koji odnosi pobjedu iz Barcelone. Iako u posljednje vrijeme nije igrao u dobroj formi, Žalgiris je uspio slaviti i to u utakmici na veliki broj poena.

Od početka su stvari išle krivim smjerom za Barcelonu, Žalgiris je brzo došao do prednosti i održavao je tijekom susreta. Krajem treće dionice domaćin je uspio smanjiti na 64:63, ali Žalgiris se ponovno odvojio i na kraju slavio lakše nego što to rezultat pokazuje.

"Već smo se plasirali u Top 16, ali željeli smo pobjedu jer nismo bili zadovoljni našom igrom u posljednje vrijeme. U pravo vrijeme odigrali smo našu najbolju utakmicu ove sezone i napokon možemo biti zadovoljni nakon tolikih poraza od Barcelone", rekao je Mantas Kalnietis.

Paulius Jankunas je ubacio 17 poena (4/5), a Mantas Kalnietis 16 (6/13) uz šest asistencija. Kod domaćina briljirao je Ante Tomić s čak 28 poena (11/11 za dva) i pet skokova, a Carlos Arroyo dodao je 15 poena (4/9).

Pinar Karsiyaka - Lokomotiv Kuban 78:88

Problema nije bilo za Lokomotiv u gostima kod Karsiyake. Konačnih 88:78 ne pokazuje koliko su gosti bili bolji protivnik čime su Rusi došli u dobru poziciju uoči bitke za prvo mjesto u skupini s Barcelonom sljedećeg tjedna.

Gosti su u početku zaostajali, ali kako je susret odmicao, preuzimali su potpunu kontrolu i nisu imali posebnih problema na putu do pobjede. Pinar Karsiyaka slabo je branila vanjski šut pri čemu se proslavio Ryan Broekhoff sa sedam trica.

"Samo smo trebali pobjedu. Izgubili smo posljednje dvije utakmice i ovdje nam je trebala pobjeda pod svaku cijenu kako bi se vratili na pravi put. Imao sam sreće da me šut služio, ali moram priznati i da su me suigrači dobro pronalazili."

Susret je završio s 26 poena (9/12, trica 7/10) i pet skokova, a Kirilo Fesenko dodao je 17 poena (6/7) i sedam skokova. Kod poraženih Justin Carter ubacio je 25 poena (9/14, trica 5/8) uz pet skokova, a Kenny Gabriel dodao je 15 poena (6/10).

Maccabi Tel Aviv - Brose Baskets 85:65

Maccabi je zadržao nadu u Top 16 pobjedom nad Broseom 85:65. Izraelci nemaju pravo na krivi korak, upisali su novu pobjedu i sada trebaju pomoć moskovskog CSKA u petak u Istanbulu protiv Darussafake i zatim još i pobjedu u gostima kod istog protivnika u Istanbulu s najmanje 11 koševa razlike.

Susret s Broseom obilježila je sjajna šuterska večer domaćina, pogodili su čak 16 trica i brzo učinili susret izvjesnim. Razloga za zadovoljstvo imao je i Žan Tabak koji polako budi momčad.

"Jako sam zadovoljan našim nastupom posebno u prvom poluvremenu kada smo igrali odličnu košarku i ostavili goste na malom broju poena. U drugom dijelu došlo je do opuštanja kada smo uhvatili 20 poena prednosti, igrači su počeli improvizirati i to mi se nije svidjelo", kaže Tabak.

Sylven Landesberg predvodio je Maccabi s 19 poena (7/14, trica 5/7), Taylor Rochestie dodao je 16 poena (5/13) i sedam asistencija, Trevor Mbakwe 11 poena (5/10) uz devet skokova, a Dragan Bender za 14 minuta upisao je tri poena (0//1 za dva, 1/1 za tri) i pet skokova.

Kod Brosea Daniel Theis ubacio je 13 poena (3/11) uz šest skokova, a Darius Miller 11 poena (3/9). Leon Radošević za 22 minute ubacio je šest poena (2/3 za dva) i uhvatio pet skokova.

Dinamo Sassari - Unicaja 66:77

Dinamo Sassari i dalje je jedina momčad bez pobjede u Euroligi ove sezone. Niti protiv Unicaje na domaćem terenu nije bio uspješan i Španjolci su nastavili borbu za prvo mjesto u skupini.

Jamar Smith bio je najučinkovitiji s 20 poena (7/10), a Richard Hendrix dodao je 16 (8/9) uz sedam skokova. Kod domaćina Joe Alexander ubacio je 19 poena (6/14), a Rok Stipčević ostao je bez poena uz šut 0/1 za dva i 0/4 za tri u 13 minuta na parketu.

1. CSKA Moskva 7-1
2. Unicaja 7-2
3. Brose Baskets 5-4
4. Darussafaka 4-4
5. Maccabi 3-6
6. Dinamo Sassari 0-9