Cedevita na Bilanov pogon u produžetku prošla kroz Laktaše

Davor Kovačević • nedjelja, 13.12.2015.

Iako je tek u 38. minuti prvi put povela, Cedevita je u produžetku u Laktašima ubilježila sedmu uzastopnu pobjedu u ABA ligi s 91:86.

Kao što je tako bilo u Skoplju, a prethodno i u Srijemskoj Mitrovici, Cedevita je nakon velikog psihofizičkog euroligaškog pražnjenja ponovno morala proći kroz veliku kušnju u ABA ligi. I opet je prošla pobjednički iako je do prvog vodstva u Laktašima stigla tek na ulasku u posljednje dvije minute utakmice. Nisu to vodstvo igrači Veljka Mršića zadržali i do kraja regularnog dijela, pa su morali u dodatnih pet minuta u kojemu je presudio ritam kojeg pronašli u završnici susreta, posebno onaj kapetana Bilana i Jamesa Whitea.

Mršić je s pomalo nekonvecionalnom metodom za ovdašnje košarkaške pojmove petorku s kojom je otvorio utakmicu zadržao i do kraja prve četvrtine. „Starosjedioci“ su bili tek White i Gordić, dok su se u njihovom društvu na parketu u Laktašima od prvog podbacivanja našli Walker, Pilepić i Žorić.

Inzistiranje na tome nije donijelo puno toga dobroga. U prvih pet minuta utakmice Cedevita je „popila“ četiri trice, tri od istog čovjeka, Katnića. Brzo je Igokea steklea i prvu dvoznamenkastu prednost (16:5), a Mršić ni nakon prve dvominutne pauze nije izmijenio kompletnu petorku. Tek u 13. minuti White je izašao kao posljednji član prve garniture, no ni „klupa“ Cedevite nije se uspjela primaknuti razigranim domaćinima na više od četiri poena (26:30).

Iako je Mršić od Muse pa Bilana dobio napadačke opcije, u obrani nije našao način da zaustavi Komatinu koji je u prvom dijelu isporučio 14 poena svoje momčadi i vratio Igokei povećih 39:30. Uz Bilana, puls je osjetio Pullen koji je vezao tri trice na početku treće četvrtine za 49:52, a posebno je bila važna ona kada je prijetilo da Cedeviti utakmica skroz izmakne iz ruku.

Američki razigravač kod -11 (56:67) inicirao je seriju zagrebačke momčadi od 11-0 za prvo izjednačenje na utakmici, a Bilanovim košem na isteku 38. minute Cedevita je premijerno povela na utakmici 71:69. White je tricom donio i tri koša viška što bi vjerojatno bilo dovoljno da se Komatina nije našao na napadačkom skoku i smanjio Igokein zaostatak na -1 24 sekunde prije kraja. Babić je na brzi prekršaj odgovorio mirnoćm na slobodnim bacanjima za 76:73, ali na Komatinin promašaj za produžetak gosti ponovno nisu kvalitetno odreagirali što je Ćapin sa sirenom kaznio tricom za dodatnih pet minuta.

A tamo su Zagrepčani stvari riješili već u prva četiri napada u kojima su pobjegli Igokei na 85:76. Točnije riješili su ih zajednički Bilan i White. Kapetan Cedevite bio je i statistički najbolji pojedinac s 24 poena i 11 skokova, a američke snage Pullen i White dodali su po 17, odnosno 13 poena. Radenović i Komatina zajednički su postigli 43 poena Igokee.