Zadranima u Pioniru pripalo prvo poluvrijeme, u nastavku utonuli u težak poraz

Davor Kovačević • četvrtak, 24.12.2015.

Četvrti uzastopni poraz upisali su košarkaši Zadra. U beogradskom Pioniru Crvena zvezda svladala ih je s 83:57 iako je pola utakmice Zadar djelovao kao bolja momčad.

Na vjerojatno najzahtjevnijem gostovanju regionalne lige košarkaši Zadra u neobičnom terminu Badnjeg dana tražili su nemoguće – izlazak iz mini-krize i prekid serije od tri poraza kod Crvene zvezde. Očekivano, ta se serija u popunjenom beogradskom Pioniru dodatno produžila, pa će Zadrani za četiri dana, u ponedjeljak, svjetlo na kraju tunela morati na Višnjiku pronaći u sudaru s Budućnosti.

Minus od 26 koševa puno će reći o tome kako je Zadar izgledao, ali ne i najpreciznije jer je momčad s Višnjika prvo poluvrijeme izgledala bolje od Zvezde, a u drugom toliko lošije da nije moglo završiti drugačije nego teškim porazom.

Beograđani su otvorili s 8:2 uz nekakvu naznaku da bi već na samom otvaranju mogli slomiti suparnika, no Zadar je na taj zaostatak odgovorio serijom 18-6 za 20:14. Odličan su posao u tom razdoblju igrači Ante Nazora radili u igri dva na dva u kojoj su prve probleme domaćinima zajednički stvarali Cosey i Kraljević, a nakon njih još veće Bašić i Marinković.

I to je izgledalo jako dobro. Gosti su bili raznovrsni u napadu, a u obrani su mješanjem zone i „čovjeka“ uspjeli pomalo usporiti i zbuniti domaći napad.

Propustio je hrvatski predstavnik zatvoriti prvo poluvrijeme i razdoblje dobre igre u pozitivi, pa se umjesto zaslužene prednosti Zadra na odmor otišlo s 35:35. Prije svega što su lopte počele letjeti u bunar, a to je samo bio početak onoga što se dogodilo u nastavku.

Zvezda je primarno podigla agresiju u obrani, ne previše, ali dovoljno da Nazorovi igrači preko toga više nisu uspjeli odraditi dobar napad. Nakon sedam izgubljenih lopti u prvom poluvremenu, u cijeloj trećoj četvrtini Zadrani su pogubili čak deset (!) lopti, pa ni najmanje ne čudi što je u tom periodu Zvezda s 23:8 prelomila utakmicu.

U 37. minuti domaćini su digli i na +30 (78:48), što znači da je od zadarskih 33:27 20-ak minuta ranije Zvezda napravila 51-15. Bez Bošnjaka i mlađeg Ramljaka, sa svega devetoricom u rotaciji Nazor nije ništa dobio od Delaša (tri poena) ni od Coseyja (pet poena), koji je pred kraj utakmice dobio i ozbiljnu jezikovu juhu od trenera, pa je pored svih Marinković bio daleko najbolji pojedinac s 15 poena, koliko je na suprotnoj strani zabio i Zirbes.