Šved junak Himkija, Tomićevih 16 poena nedovoljno Barceloni za pobjedu

Branimir Korać • srijeda, 30.12.2015.

Započelo je natjecanje u TOP 16 Eurolige, a u prva tri susreta slavili su domaćini. Najneizvjesniji je bio ruski dvoboj između Himkija i CSKA Moskve u kojem je uspješniji bio Himki zahvaljujući ubačaju Alekseja Šveda u samom finišu susreta...

Unicaja - Darussafaka 70:62

Unicaja je dugo u Euroligi gurala bez poraza, ali je u završnici grupne faze ipak posustala i prepustila prvu poziciju u skupini moskovskom CSKA. TOP 16 otvorila je pobjedom protiv Darussafake, slavljem nad jednim od glavnih konkurenata u borbi za četvrtfinale.

Posao nije bio jednostavan za Plazinu momčad, ali u pravo vrijeme Unicaja se probudila i otišla do pobjede. U prvom dijelu Turci su imali osam poena prednosti, na ulasku u zadnju četvrtinu bili su na samo poen zaostatka, ali serija domaćina 10:0 na otvaranju zadnje dionice riješila je pitanje pobjednika.

Najraspoloženiji bio je Edwin Jackson s 20 poena (6/9), Mindaugas Kuzminskas ubacio je 15 poena (4/11), a Richard Hendrix 13 poena (6/9) uz osam skokova. Kod poraženih Semih Erden bio je na 15 poena (7/11) i 11 skokova.

Olympiakos - Barcelona 74:62

Do potpuno zaslužene pobjede došao je Olympiakos koji je potpuno nadigrao Barcelonu i svladao ju sa 74:62. Pobjeda Olympiakosa prema prikazanom mogla je bez problema biti još izraženija, bio je u svim elementima igre nadmoćniji protivnik.

Barcelona je tijekom vikenda svladala madridski Real u gostima, ali u ovom susretu nije bila na toj razini. Obrana domaćina funkcionirala je savršeno i stavila Barcelonu u velike probleme.

U drugoj četvrtini Olympiakos je stvorio razliku, uzeo niz napadačkih skokova, s druge strane potpuno je neutralizirao Barcelonin napad i to mu je donijelo vodstvo 39:26 na odmoru nakon čega je rutinski odradio posao u nastavku susreta.

Vassilis Spanoulis predvodio je pobjednika s 11 poena (5/10) i devet asistencija, a Othello Hunter dodao je deset poena (5/8) i pet skokova. Kod Barcelone Ante Tomić unatoč problemima s prekršajima, bio je najbolji pojedinac i za 21 minutu ubacio je 16 poena (7/10). Tomaš Satoransky dodao je 12 poena (5/10).

Himki - CSKA Moskva 91:89

Odličnu utakmicu odigrali su Himki i moskovski CSKA, a Himki slavi pobjedu. Junak domaćina bio je Aleksej Šved koji je slomio Vitalija Fridzona u zadnjem napadu i zabio za pobjedu 91:89 sekundu prije kraja.

CSKA je imao prednost na odmoru 51:41, no domaćin je u nastavku zaigrao bolje, a u dramatičnoj završnici Šved je uzeo stvari u svoje ruke, odlično se izborio za šut pokraj Fridzona i s pet metara zabio za pobjedu. Posljednji pokušaj Miloša Teodosića nije bio precizan.

"Kao momčad igramo sve bolje i bolje i to se vidjelo u ovoj utakmici. Drugo poluvrijeme odigrali smo puno bolje i u obrani i u napadu, borili smo se do samog kraja i uzeli pobjedu. U tom zadnjem napadu samo sam pratio Fridzona i kada sam vidio da je napravio dva koraka unazad, uzeo sam šut i pogodio", rekao je Šved.

Najbolji igrač domaćina ubacio je 28 poena (8/15) uz pet asistencija, a Tyrese Rice dodao je 22 poena (9/15) i pet asistencija. Kod gostiju Nando De Colo upisao je 20 poena (6/15) i šest asistencija, a Teodosić 18 poena (6/14) i sedam asistencija.