Dario Šarić zabio za pobjedu Efesa; Perasovićeva Laboral Kutxa jedini uspješan gost

Nikola Raič • srijeda, 30.12.2015.

Kompletirano je prvo kolo TOP 16 Eurolige, a prve pobjede su upisali Efes Pilsen, Laboral Kutxa, Fenerbahče i Real Madrid. Posebno zanimljivo bilo je u Istanbulu, gdje je koš za pobjedu postigao Dario Šarić.

Efes Pilsen – Crvena Zvezda 85:84

Crvena Zvezda posljednja je osigurala plasman među 16 najboljih momčadi u Europi i to u direktnom dvoboju protiv Bayerna. Košarkaši Zvezde i večeras su pokazali da za njih itekako ima mjesta među europskom elitom. Ipak, večeras se Efes uspio spasiti od poraza. Odlučujuću ulogu odigrao je Dario Šarić koji je ubačajem tri sekunde prije kraja postavio konačan rezultat, 85:84 za domaćine.

Sjajnu napadačku utakmicu gledali smo u Istanbulu, obje momčadi su pokazale uigranost u napadu i sjajnu realizaciju. Posebno su to pokazali gosti u drugoj četvrtini kada su ubacili čak 31 poen. Prednost koju su tom sjajnom četvrtinom ostvarili, gosti su čuvali do posljednjih sekundi utakmice. Ipak, Dario Šarić kompletirao je povratak Efesa i pogodio za pobjedu.

Šarić je za 23 minute na parketu ubacio 12 poena (5/7) i uhvatio četiri skoka. Najbolji u redovima domaćina bio je Dunston koji je ubacio 21 poen (7/8) uz također četiri skoka. Kod Zvezde se istaknuo Zirbes s 22 poena (9/16) i 12 skokova, ali i promašenim šutom za produžetak.

Žalgiris – Laboral Kutxa 68:89

Laboral Kutxa prva je momčad koja je upisala gostujuću pobjedu u ovogodišnjem drugom krugu Eurolige. Nakon četiri uspješna domaćina, Žalgiris nije imao šanse protiv Perasovićeve momčadi, a konačnih plus 21 to i dokazuje.

Perasovićeva momčad je riješila pitanje pobjednika već u prvoj četvrtini . Odličnom predstavom na oba kraja terena došli su do velikih 19 razlike. Žalgiris se u nastavku vraćao u utakmicu, ali su Španjolci dodali gas posljednjih 10 minuta i na kraju uvjerljivo slavili.

Kod Kutxe važnu ulogu odigrao je Adam Hanga koji je ubacio sedam poena (3/4), ali je uhvatio 10 skokova i podijelio čak četiri blokade. Kod domaćina Hanlan je ubacio 16 poena (6/15).

Fenerbahče – Panathinaikos 82:75

U odličnoj utakmici dva velika euroligaška kluba pobjedu su upisali domaćini. Fenerbahče je svladao goste iz Atene s konačnih 82:75.

Obje momčadi imale su uspone i padove tijekom utakmice te su na kraju ipak domaćini zasluženo upisali prvu pobjedu u drugom krugu. Presudno je bilo dobro otvaranje utakmice i stvaranje zalihe od 10 poena prednosti, a u posljednjoj četvrtini domaćini su potvrdili pobjedu.

Fener je do pobjede vodio Ekpe Udoh sa 16 poena (8/11) i sedam skokova. Kod gostiju se istaknuo Raduljica sa 14 poena (5/7) i šest skokova.

Real Madrid – Brose 82:79

Branitelj naslova jedva se ugurao u drugi krug, a s istom takvom mukom je jedva ostvario i prvu pobjedu u TOP 16. Brose je dugo imao utakmicu u svojim rukama, ali je Real ipak na kraju uspio slaviti sa 82:79.

Real je do pobjede vodio Rodriguez s 22 poena (7/14) i osam asistencija. Brose je u igri držao Strelnieks sa 16 poena (5/9) i pet asistencija. Leon Radošević dodao je 12 koševa (3/6) i šest skokova