Lokomotiv Kuban u derbiju svladao Zenit, vrlo uvjerljivi Himki i CSKA

Branimir Korać • nedjelja, 03.01.2016.

Novo kolo VTB lige donijelo je nekoliko zanimljivih dvoboja i pobjede favorita. Pravu katastrofu doživio je Nymburk kod raspoloženog Himkija, a pobjedu je upisao Lokomotiv Kuban protiv Zenita...

Lokomotiv Kuban u derbiju kola svladao je na svom parketu Zenit 78:70. Gosti su pružili dobar otpor, obrambeno su odigrali vrlo dobru utakmicu, ali Lokomotiv je ipak bio bolji.

U završnici su gosti zaprijetili, Janis Timma mogao je tricom smanjiti na samo tri poena minusa tri minute prije kraja, ali blokirao ga je Anthony Randolph, zatim odjurio u kontru, zakucao i riješio pitanje pobjednika.

Randolph je ubacio 22 poena (7/13), Malcolm Delaney 19 poena (4/9), a Didi Draper za 16 minuta dodao je pet poena (1/2 za dva, 1/2 za tri) i tri skoka. Kod gostiju Ryan Toolson bio je na 16 poena (7/13), a Zabian Dowdell dodao je 14 poena (4/12).

Pravu katastrofu doživio je novi klub Marka Jagodića Kuridže, ČEZ Nymburk. U gostima kod Himkija poražen je čak 123:71 što je uz svakotjedne katastrofe skromne Vite iz Tbilisija, najteži poraz jedne momčadi ove sezone u VTB ligi.

U završnici prve četvrtine Nymburk je imao prednost 20:18, a nakon toga kreće Himki, ubacuje 19 poena bez ijednog primljenog i već do poluvremena odlazi na ogromnih 60:29. U nastavku susreta ta je prednost samo dodatno narasla.

Petteri Koponen ubacio je 24 poena (8/13) uz šest asistencija, a Zoran Dragić dodao je 19 poena (7/9) i pet osvojenih lopti. Kod gostiju Vojtech Hruban ubacio je 17 poena (5/11), a Michael Dixon dodao je 15 poena (7/13).

Do pobjede je stigao i Uniks koji je ugostio Enisej i bez većih problema slavio 94:75. Gosti su u susret ušli značajno oslabljeni neigranjem Kennedyja i Spiridonova što je Uniks znao iskoristiti.

Predvodili su ga Latavius Williams sa 17 poena (8/12) i 14 skokova te Joaquim Colom s 15 poena (5/6) te po sedam skokova i asistencija. Kod gostiju Tim Ohlbrecht ubacio je 17 poena (7/9), a Artem Iakovenko 12 poena (3/8) uz pet skokova.

Uvjerljivu pobjedu upisao je i moskovski CSKA. U Moskvu je doputovala Astana i kako se i pretpostavljalo, bio je to put bez nade. Glatka pobjeda domaćina koji se tako oporavio od poraza protiv Himkija ubačajem Alekseja Šveda.

Vitali Fridzon predvodio je CSKA s 19 poena (7/11, trica 5/9), a Nando De Colo pratio ga je sa 17 poena (6/9) i sedam skokova. Kod poraženih Jerry Johnson ubacio je 15 poena (4/8) uz sedam dodavanja, a po 13 su dodali Patrick Calathes (5/10, sedam skokova) i Aleksej Žukanenko (4/8).

Rezultati:
Lokomotiv Kuban - Zenit 78:70 (Anthony Randolph 22p / Ryan Toolson 16p)
Vita Tbilisi - Saratov 59:111 (Vladislav Staratelev 15p / Evgenij Kolesnikov 18p)
Kalev - VEF Riga 78:86 (Josh Boone 17p, 11sk / Martins Meiers 23p, 9sk)
Himki - Nymburk 123:71 (Petteri Koponen 24p, 6as / Vojtech Hruban 17p)
Uniks Kazan - Enisej 94:75 (Latavius Williams 17p, 14sk / Tim Ohlbrecht 17p)
Nižnji Novgorod - Tsmoki Minsk 100:85 (Rašid Mahalbašić 20p, 7as, 5sk / Garrett Stutz 18p, 5sk)
CSKA Moskva - Astana 102:67 (Vitalij Fridzon 19p / Jerry Johnson 15p, 7as)