Unicaja u prvih 20 minuta presudila umornoj Cedeviti

Nikola Raič • četvrtak, 14.01.2016.

Unicaja je ipak bila prejaka za Cedevitu. Domaćini su pitanje pobjednika riješili nakon prvog dijela, na odmor se otišlo s plus 19 za Unicaju…

Nakon sjajne gostujuće pobjede u Istanbulu, Cedevitu je prije novog europskog gostovanja prizemljila Budućnost. Težak poraz ipak je ostavio traga na igračima Cedevite te su u utakmici s Unicajom pokleknuli nakon prvih 20 minuta. U konačnici domaćini su slavili s 90:67.

Veljko Mršić Cedevitu je odveo u “svoju” Malagu gdje proveo lijepe igračke dane. Mršić se nadao kako će i na tom teškom gostovanju njegova momčad dati sve od sebe: ”U Euroligi igramo protiv momčadi koje su fizički puno jače i iskusnije od nas, no dečki su dosad pokazali dobru igru u svim tim utakmicama. Svaka pobjeda za nas i na strani i kod kuće u TOP 16 je veliki uspjeh i svojevrsno iznenađenje. No, na terenu se igra 40 minuta. Jedna je lopta, igra se pet protiv pet i uvijek su moguća iznenađenja.”

Mršić se osvrnuo i na težak poraz u Beogradu: ”Imali smo težak tjedan. Od ponedjeljka do nedjelje smo odigrali tri utakmice. Putovali smo u Beograd i Istanbul, a i nekoliko igrača je bilo virozno i to je sve ostavilo traga. Rekao sam dečkima, shvaćam sve, ali koncentracija mora biti na većem nivou i ne smijemo si dozvoliti da se raspadnemo. Moramo biti kao ekipa cijelo vrijeme i to ćemo pokušati pokazati u Malagi.”

Unicajin trener Joan Plaza je prije utakmice istaknuo kako je njegova momčad spremna i dobro pripremljena za odlične goste iz Zagreba: Cedevita je talentirana momčad s nekoliko igrača koji su u stanju zabiti puno poena, a Jacob Pullen jedan je od njih. Morat ćemo “miksati” obrane kako bismo ga zaustavili. Oni su odlična momčad koja sjajno igra u gostima i morat ćemo biti maksimalno koncentrirani kako bismo došli do pobjede.”

Otvaranje utakmice prolazi sasvim dobro po Cedevitu, ali prve tri minute su ostale sve dobro što je Cedevita odigrala u prvoj četvrtini. Nakon uvodnog vodstva 5:4, Unicaja radi seriju 11:2 i odvaja se na 10 razlike, prednost koju su do kraja prve četvrtine domaćini povećali na plus 13. Od samog početka dvoboja, Cedevita nije uspjela zaustaviti najjače oružje Unicaje, a to je skok u napadu. U prvih 10 minuta domaćini su uhvatili sedam skokova u napadu.

U drugoj četvrtini, nažalost po Cedevitu, ista priča. Unicaja s lakoćom rješava svoje napade, a one koje ne uspije riješiti odmah, popravljaju nakon skoka u napadu. Unicaja na odmor odlazi s ogromnih plus 19 i pitanje pobjednika bilo je riješeno. Kod domaćina Diez je ubacio 13 poena u prvom dijelu. Košarkaši Unicaje prikazali su odličnu igru, pogotovo u napadu ostvarivši čak 14 asistencija, a velikoj prednosti nije odmogla ni dominacija u skoku 23:12 za domaćine.

U drugom dijelu Cedevita je zaigrala bolje, čvršće i odlučnije. Zbog dobrog drugog dijela ostaje žal za katastrofalnim prvim. U drugih 20 minuta Cedevita je pokazala da se može nositi i s najjačim momčadima, a Unicaja to zasigurno jest. Igra iz drugog dijela ostat će kao dobar pokazatelj za naredne nastupe, kako u ABA ligi tako i za nove euroligaške izazove.

Kod Unicaje najbolji Kuzminskas sa 17 poena (7/13) i pet skokova te Diez koji je dodao 16 poena (6/9) i četiri skoka. Cedevitu su predvodili Jacob Pullen sa 16 poena (5/13) i Luka Babić koji je ubacio čak 24 poena (9/13). Svojih 15 minuta jako dobro je iskoristio Marko Arapović ubacivši osam poena (4/5) uz pet skokova.