Himki bolji od Laboral Kutxe; Efes slavio u gradskom derbiju

Nikola Raič • petak, 15.01.2016.

Današnji raspored TOP 16 Eurolige pobjedama su otvorili Himki i Efes. Tko će zatvoriti pobjedama saznat ćemo kasnije večeras…

Himki – Laboral Kutxa 76:68

Kao i većina momčadi u super izjednačenom TOP-u 16 Eurolige Himki i Laboral Kutxa u ovu utakmicu ušli su s omjerom 1:1. U jednako tako izjednačenoj i napetoj utakmici, na kraju su slavili domaćini. Dvije katastrofalne četvrtine u kojima je postigla samo 21 poen, Laboral nije uspjela nadoknaditi i Himki je slavio s konačnih 76:68.

U prvom dijelu gledali smo dvije potpuno različite četvrtine. U prvoj su domaćini uspjeli limitirati Laboral na samo 12 poena, ali nisu ostvarili veliku prednost. U drugoj četvrtini gosti pronalaze „put do koša“ i ubacuju čak 27 poena, ali samo za izjednačenje nakon prvih 20 minuta. Sjajan nastup u prvom dijelu imao je Himkijev Augustine koji je ubacio 16 poena i uhvatio šest skokova. Sve to bez promašaja iz igre.

Treća četvrtina započela je izjednačeno, kako je završilo i prvo poluvrijeme. Ipak, domaćini su uspjeli napraviti veliki korak naprijed i serijom 13:0 odlaze na plus 11 uočih posljednjih 10 minuta. Momčad Laboral Kutxe ponovno je odigrala dobro drugi dio poluvremena, ali prednost Himkija ipak im je ostala nedostižna.

Nakon sjajnog prvog dijela Augustine je stao te završio na 22 poena (9/12) i osam skokova, ali zato je proradio Shved koji je ubacio 24 poena (8/19) uz po pet uhvaćenih skokova i asistencija. Kod gostujuće momčadi najbolji je bio Adam Hanga s devet poena (3/9) i šest skokova.

Anadolu Efes – Darussafaka 84:71

Darussafaka je nakon poraza od Cedevite iskupljenje morala tražiti kod gradskog rivala, ali to nije bio nimalo lak zadatak. Efes se pokazao kao bolja momčad i slavljem 84:71 je ostavio Darussafaku na omjeru 0:3 i u vrlo teškoj poziciji u borbi za prolazak skupine. Efes pobjedom odlazi na 2:1 i nastavlja borbu za Final Eight.

Darussafaka je u prvih 10 minuta u potpunosti držala priključak s domaćinima. Ipak, sa samo 27 poena u poluvremenu teško je očekivati da neće otići s minusom na odmor. Efes je sredinom druge četvrtine napravio seriju kojom je otišao na 10 razlike, prednost koju su zadržali do poluvremena.

Početkom treće četvrtine Efes rješava pitanje pobjednika serijom 10:0, kojom odlazi na nedostižnih plus 18. Do kraja utakmice domaćini su mirno kontrolirali svoje vodstvo za konačnih plus 13 iako se Darussafaka u jednom trenutku primaknula na minus sedam.

Igrač utakmice bio je Jayson Granger, koji je ubacio 15 poena (6/13) uz pet skokova i osam asistencija. Dario Šarić odigrao je 15 minuta te ubacio četiri poena (2/8) i uhvatio četiri skoka. Wilbekin je pružio dobar otpor, ali njegovih 20 poena (7/14) nije bilo dovoljno gostima.