Anadolu Efes do gostujuće pobjede u derbiju, odlični nastupi Tomasa i Markote

Branimir Korać • nedjelja, 06.03.2016.

Turci ovog vikenda igraju susrete 20. kola Superlige, a najzanimljiviji dvoboj odigran je u Izmiru gdje je Pinar Karsiyaka ugostila Šarićev Anadolu Efes...

Derbi 20. kola turskog prvenstva odigrali su Pinar Karsiyaka i Anadolu Efes, a do pobjede su došli gosti iz Istanbula koji su slavili s 89:77. Bio je to lakši meč od očekivanja za goste, Karsiyaka nije bila u pravom izdanju i Efes je zasluženo slavio.

Susret je obilježio i sukob domaćeg Amerikanca Justina Cartera s dijelom navijača koji su ga nezadovoljni igrom vrijeđali na što ovaj nije ostao imun. Trener domaćina Ufuk Sarica nakon susreta isticao je nezadovoljstvo potezom svojeg igrača, ali i navijača.

Inače Efes je vrlo rano stekao visoku prednost i Karsiyaka se nije uspjela oporaviti. Prednost gostiju već nakon prve četvrtine bila je visokih plus 16, do odmora se Karsiyaka vratila u jednoznamenkast zaostatak, ali vrlo brzo Efes se ponovno odvojio.

"Bili smo bolja momčad i zaslužili smo pobjedu. Ona je vrlo važna za nas i trebali smo je nakon loših nastupa u Euroligi. Loša vijest je ozljeda Dieblera u prvom dijelu, ali nošeni raspoloženim Osmanom slavili smo u pravom košarkaškom gradu", komentirao je Duda Ivković.

Kod pobjednika Cedi Osman ubacio je 27 poena (7/8 za dva, 4/8 za tri), Derrick Brown 22 poena (7/9 za dva, 2/3 za tri) uz šest skokova i pet asistencija, a Dario Šarić za 20 minuta dodao je pet poena (1/4 za dva, 0/1 za tri) uz pet skokova i tri asistencije. Kod domaćina Colton Iverson ubacio je 24 poena (9/12 za dva) uz deset skokova, a Bracey Wright 20 poena (7/13 za dva, 1/3 za tri) uz pet asistencija.

Za iznenađenje kola pobrinuo se Yesilgiresun koji je do sedme pobjede stigao slaveći protiv Darussafake na svom parketu 77:72. Momčad koja je svladala Cedevitu u prošlom euroligaškom kolu nije pronašla rješenje za bivšeg igrača Splita Dejana Ivanova koji je ubacio 17 poena uz devet skokova.

U dvoboju momčadi iz donjeg dijela ljestvice Kolejliler je u gostima nakon produžetka svladao Konyaspor i tako stigao do osme pobjede te ostao u igri za doigravanje. Vrlo dobra utakmica je iza Marka Tomasa koji je za 37 minuta ubacio 20 poena (4/5 za dva, 3/9 za tri) i tome dodao šest skokova.

Istanbul je u derbiju začelja odnio pobjedu kod Turk Telekoma 111:100, a goste su predvodili Slovenac Jaka Klobučar s 29 poena i naš Damir Markota koji je za 35 minuta ubacio 21 poen (2/4 za dva, 5/8 za tri) uz četiri skoka.

Tursko prvenstvo, 20. kolo:
Buyukcekmece - Gaziantep 81:97 (Erving Walker 18p, 6sk / Jawad Williams 26p, 7sk)
Yesilgiresun - Darussafaka 77:72 (Dejan Ivanov 17p, 9sk / Manučar Markoišvili 19p)
Konyaspor - Kolejliler 95:100 produžetak (Ernest Bremer 29p, 10as / Viktor Sanikidze 24p, 9sk)
Pinar Karsiyaka - Anadolu Efes 77:89 (Colton Iverson 24p, 10sk / Cedi Osman 27p)
Galatasaray - Usak Sportif 92:84 (Caleb Green 19p / Paul Harris 18p, 7sk)
Bešiktaš - Trabzonspor 85:74 (Nathan Wolters 22p, 7sk / Dwight Hardy 26p)
Turk Telekom - Istanbul 100:111 (Corperryale Harris 27p, 7sk / Jaka Klobučar 29p, 5as)