Branimir Korać • subota, 12.03.2016.

Odličan završetak desetog kola Eurolige donio je tri neizvjesna dvoboja među kojima najneizvjesniji onaj u Barceloni gdje je Justin Doellman u posljednjim sekundama napravio čudo...

Skupina E

Anadolu Efes odnio je pobjedu s gostovanja kod Darussafake koju je svladao sa 72:68. Presudila je druga četvrtina u kojoj je domaćin izgledao dosta loše, Efes je tu preuzeo kontrolu nad susretom i nije ispuštao prednost do kraja. U nastavku je Scottie Wilbekin prije svih pokušavao vratiti Darussafaku u igru, međutim Efes nije pao.

Upravo Wilbekin vratio je Darussafaki nadu kada je predvodio seriju s kojom je domaćin na minutu i 10 sekundi prije kraja došao na 70:66, nakon toga Slaughter tjera Šarića na pogrešku, a Redding polaže za minus dva. Poslije promašene trice Darija Šarića domaćin je imao napad za poravnanje, ali ipak je otišao na sve ili ništa, Redding pod pritiskom promašuje tricu i šest sekundi prije kraja Thomas Heurtel ubacuje slobodna bacanja za potvrdu pobjede.

"Bila je teška utakmica, domaćin je odigrao jako dobro u posljednjoj dionici. U zadnjim minutama igrao je odličnu obranu, ali ipak smo uspjeli doći do pobjede", komentirao je Heurtel.

Francuski internacionalac upisao je 21 poen (5/7 za dva, 2/4 za tri) uz pet skokova, a Jayson Granger dodao je 14 poena (4/9 za dva, 2/3 za tri). Dario Šarić za 26 minuta ubacio je četiri poena (2/5 za dva, 0/2 za tri) i uhvatio sedam skokova. Kod Darussafake Scottie Wilbekin ubacio je 17 poena (4/9 za tri), a Reggie Redding 12 poena (6/10 za dva, 0/1 za tri) uz sedam skokova.

Crvena zvezda upisala je novu pobjedu protiv Panathinaikosa nakon što ga je svladala i u Beogradu sa 69:67. Vrlo tvrda utakmica usmjerena je na stranu domaćina u pet minuta treće četvrtine kada je Panathinaikos pokazao svoje lošije lice, a Zvezda na krilima navijača stvorila prednost.

Pobjegao je domaćin u tom razdoblju na 11 razlike, početkom posljednje četvrtine bilo je i plus 13, no Grci su odgovorili serijom 13:0 i poravnali na 55:55. Međutim Kinsey i Miller ponovno su stvorili prednost da bi neizvjesnost vratio Elliot Williams tricom 27 sekundi prije kraja za smanjenje na 64:63. Završnica je ipak pripala domaćinu, a Saša Pavlović tricom na kraju susreta samo je ublažio poraz.

"Krenuli smo čvrsto jer smo očekivali fizičku utakmicu, ali u trećoj četvrtini pao je naš intenzitet i to se osjetilo. U zadnjoj dionici ponovno smo se vratili, no ipak nismo završili posao", rekao je Williams.

Odličnu utakmicu odigrao je američki dvojac u beogradskim redovima, Tarence Kinsey ubacio je 19 poena (4/7 za dva, 1/2 za tri), a Quincy Miller 16 poena (3/4 za dva, 1/3 za tri). Kod gostiju Elliot Williams ubilježio je 17 poena (3/5 za dva, 1/4 za tri), a Miroslav Raduljica 11 poena (4/9) uz sedam skokova.

Skupina F

Pravi europski košarkaški klasik odigran je u Barceloni gdje je Barcelona u produžetku svladala CSKA sa 100:98. U junaka prometnuo se Justin Doellman koji je sjajnom serijom u završnici donio domaćinu pobjedu dok je tragičar Miloš Teodosić poklonjenom loptom Doellmanu za pobjedu.

U dramatičnom dvoboju Satoransky je s linije slobodnih bacanja donio Barceloni produžetak, a tamo je deset sekundi prije kraja CSKA imao 98:95. Doellman je prvo 4.2 sekunde prije kraja ubacio tricu, zatim je neočekivano Teodosić izvodio loptu ispod svog koša i tražio Hinesa, no Doellman je presjekao dodavanje i zabio za pobjedu.

"Vrlo čvrsta utakmica i mislim da smo vidjeli dobar nastup na obje strane. Borili smo se, dali sve od sebe i nagrađeni smo pobjedom. Vidio sam samo prvi Justinov koš, drugi nisam vidio i nemam pojma što se dogodilo. Nevjerojatno, ne znam što reći na kraju, nevjerojatno je ubaciti takva dva šuta u tako kratkom vremenu", smatra Ante Tomić.

Tomić je odigrao vrlo dobru utakmicu, za 29 minuta ubacio je 21 poen (6/9 za dva) i uhvatio šest skokova, Satoransky je upisao 19 poena (4/6 za dva, 3/6 za tri) i šest skokova, a Doellman 12 poena (3/7 za dva, 2/4 za tri) uz deset skokova. Kod CSKA Nando De Colo ubacio je 30 poena (6/11 za dva, 4/6 za tri) uz sedam skokova dok je Miloš Teodosić upisao 23 poena (5/8 za dva, 2/6 za tri) uz sedam skokova i šest asistencija.

Jedini dvoboj koji nije bio neizvjestan bio je onaj u skupini F u kojem je Real Madrid u gostima svladao Žalgiris s 90:75. Domaćin se držao u prvom poluvremenu, imao i lagano vodstvo na odmoru, ali u nastavku susreta gosti su se odvojili, stvorili visoku razliku i glatko slavili.

"Bila je tijesna utakmica do treće dionice kada je Real Madrid otišao na dvoznamenkastu prednost. Radili smo pogreške u obrani, imali problema u branjenju picka i njihov napad imao je vrlo dobar protok. Osjetili su više slobode i počeli sve pogađati. Kada su stvorili visoku prednost, znali su kako trebaju igrati i bilo je vrlo teško vratiti se", priznaje Paulius Jankunas.

Kod pobjednika najraspoloženiji bili su Andres Nocioni s 22 poena (0/5 za dva, 6/6 za tri) i sedam skokova dok je KC Rivers dodao 14 poena (4/5 za dva, 2/4 za tri). Kod Žalgirisa Jankunas je ubacio 21 poen (8/9 za dva, 0/1 za tri) uz osam skokova, a Ian Vougioukas 13 poena (5/8 za dva) uz pet skokova.