Liga prvaka, nokaut faza, osmina finala, 27.03.2016, 19:30 h
Rhein-Neckar Löwen 29:31 RK Zagreb
RK Zagreb

Fantastična večer Zagreba u Mannheimu za četvrtfinale Lige prvaka!

Branimir Korać • nedjelja, 27.03.2016.

Rukometaši PPD Zagreba igrat će u četvrtfinalu Lige prvaka! U uzvratu su svladali Rhein-Neckar Löwen s 31:29 i izborili mjesto među osam najboljih u Europi i dvoboj protiv PSG-a!!

Rhein-Neckar Löwen - PPD Zagreb 29:31 (15:13)

Rhein-Neckar Löwen: Mikael Appelgren (3 obrane), Borko Ristovski (5 obrana), Andre Schmid 7, Uwe Gensheimer 5, Stefan Kneer, Stefan Rafn Sigurmannsson, Rafael Baena Gonzalez 1, Marius Steinhauser, Mads Mensah Larsen 1, Hendrik Pekeler 5, Patrick Groetzki 5, Harald Reinkind, Gedeon Guardiola Villaplana 2, Alexander Petersson, Kim Ekdahl Du Rietz 3.

PPD Zagreb: Ivan Stevanović (10 obrana), Filip Ivić (1 obrana), Lovro Mihić, Stanko Sabljić, Stefan Vujić 5, Tin Kontrec 4, Luka Šebetić 5, Dobrivoje Marković 4, Luka Raković, Zlatko Horvat 4, Leon Šušnja 2, Tonči Valčić, Stipe Mandalinić 3, Velko Markoski, Antonio Kovačević 1, Domagoj Pavlović 3.

Godina čuda za hrvatski rukomet se nastavlja! Nakon one čudesne pobjede Hrvatske protiv Poljske na Europskom prvenstvu, PPD Zagreb pobrinuo se za nešto manje čudo, ali ipak nešto što se može tako nazvati, protiv snažnog Rhein-Neckar Löwena.

U prepunoj dvorani u Mannheimu odigrao je hrabru, vrhunsku utakmicu i odnio pobjedu 31:29 i tako poništio poraz iz Zagreba gdje je njemačka momčad bila bolja s golom razlike.

Nikada Zagreb nije uspio svladati Löwena, ali bio je blizu tome. Ovaj put je napokon uspio, odigrao je u ključnim trenucima fantastično i kreirao najveće iznenađenje osmine finala Lige prvaka. Malo je bilo onih koji su Zagrebašima davali šanse, ali Veselin Vujović uporno je isticao kako vjeruje u prolaz i kako je realno očekivati Zagrebovu pobjedu u Mannheimu.

Ključno je bilo zaustaviti nalet domaćina na početku, ali ipak su se ključni trenuci događali onda kada se Zagreb uspio vratiti iz duboke krize i minusa od pet pogodaka. Kada je preživio razdoblje bez obrana vratara u drugom poluvremenu i nije dopustio domaćinu bijeg, bilo je jasno da prolaz više nije nemoguća misija. Nekoliko obrana Stevanovića, neizvjesnost u završnici i Löwenovim igračima ruka se itekako stisnula i potpuno su pali. Gosti su osjetili priliku, letjeli su terenom u završnici i zasluženo idu dalje.

Dobro se Zagreb držao negdje do sredine poluvremena kada su se počeli javljati problemi. U napadu je nestalo ideje, domaćin je koristio svaku izgubljenu loptu i bježao u kontru što ga je vrlo brzo odvelo do prednosti 14:9.

Međutim u samoj završnici prvog poluvremena Zagreb je uspio smanjiti zaostatak i s podnošljivih 15:13 otići na odmor.

Svega pet obrana vratara u prvom poluvremenu, međutim srećom niti na drugoj strani Ristovski nije briljirao i obojica trenera odlučili su se za promjene. Nisu profitirali niti Jacobsen, a niti Vujović tom promjenom, Appelgren i Ivić nisu ušli u seriju obrana i bilo je sve jasnije da čiji vratar prvi počne skidati pokušaje protivnika, da će ta momčad biti bliže pobjedi.

Bio je to Stevanović, proradio je kada je trebalo i Zagreb se počeo vraćati. U 50. minuti Šebetić je zabio za poravnanje na 25:25, a ubrzo i Vujić za 27:26 i prvo vodstvo Zagreba na susretu.

Serija 5:1 odvela je Zagreb do 28:26, a kako je postigao više golova u gostima, Löwenu više nije igrao i minimalan poraz. Schmid je bio jedini kod Nijemaca koji je u završnici predstavljao opasnost, ostali su se pošteno stisnuli i bježali od odgovornosti, a gosti su to osjetili i priveli utakmicu kraju.

Kada je Marković u zadnjoj minuti zabio s krila za 31:29, moglo je početi slavlje, tih posljednjih 15 sekundi domaćinu nije ništa značilo i PPD Zagreb je otišao zasluženo u četvrtfinale!

Puno novca uloženo je u ovu momčad Löwena, oni su željeli na završni turnir i boriti se za naslov prvaka Europe, ali neće ići. U ovoj dvorani pala je Barcelona, Kielce nije uspjelo doći do pobjede, poražen je i Vardar, ali Zagreb je zato slavio u utakmici sezone za obje momčadi!

Kronologija

ZAGREB JE U ČETVRTFINALU LIGE PRVAKA!!!

29:31 - Marković!!!! Gotovo je!!!

29:30 - Schmid. 40 sekundi do kraja.

28:30 - Zabija Horvat!

Isključenje za Pekelera zbog faula nad Pavlovićem i sedmerac!

28:29 - Gensheimer sa sedam metara. 27:52 na semaforu.

27:29 - Kontrec! Tri minute do kraja! Zagrebu za prolaz igra bilo kakva pobjeda!

27:28 - Schmid.

Četiri minute.

26:28 - ŠEBETIĆĆĆĆĆĆ!!! Griješi Du Rietz, ide kontra i plus dva Zagreba!

26:27 - ZAGREB VODI! Vujić!

Stevanović! Groetzki ne zabija iz mrtvog kuta.

Šest minuta do kraja.

Šebetić gubi loptu.

Brani Stevanović! Zagreb ima napad za vodstvo!

26:26 - Teška pozicija na isteku napada, ali Pavlović gađa donji kut.

26:25 - Groetzki vraća prednost na stranu domaćina.

25:25 - 50. minuta Šebetić!

25:24 - Marković! Groetzki je prije toga pogodio vratnicu u kontri.

25:23 - Otvorilo se dosta prostora, zabija Schmid.

24:23 - Napokon brani Ivić, bježi Kontrec i minus jedan!

24:22 - Kontrec, zabija Zagreb, ali zabija i domaćin. Pod hitno je potrebna dobra obrana i bolje izdanje vratara.

24:21 - Gensheimer s krila.

23:21 - Horvat sa sedam metara.

23:20 - Schmid.

22:20 - Smanjuje Šebetić.

22:19 - Razigrao se Du Rietz, Zagreb će trebati pomoć vratara.

21:19 - Marković "kroz uši" Appelgrenu.

21:18 - Novo odvajanje domaćina, Groetzki iz teške pozicije s krila.

Appelgren zaustavlja pokušaj Pavlovića.

20:18 - Ponovno Du Rietz.

Dvije minute za Tončija Valčića, nema više igrača više.

19:18 - Pavlović zabija, Pekeler ide dvije minute na odmor.

19:17 - Ekdahl Du Rietz.

18:17 - Ali istom mjerom uzvraća Šušnja!

18:16 - Pivoti domaćina stvaraju velike probleme Zagrebu. Pekeler peti gol.

17:16 - Smanjuje Šušnja na gol zaostatka.

17:15 - Groetzki.

16:15 - Marković iz kontre.

Appelgren brani Šušnji.

16:14 - Šebetić pa odmah Gensheimer.

Promjena na golu Löwena, Ristovski je na klupi. Počelo je drugo poluvrijeme.

Isteklo je vrijeme, obrana domaćina bila je pokretljiva, ostaje 15:13 na odmoru.

Baena rad prekršaj u napadu, napad Zagreb.

Posljednja minuta.

15:13 - Horvat iz sedmerca, Zagreb polako hvata priključak.

Gensheimer promašuje penal, vratnica.

15:12 - Napokon Zagrebova kontra, Kontrec.

15:11 - Vujić drži minus četiri.

15:10 - Schmid iz mjesta.

14:10 - Prvi pogodak Pavlovića.

14:9 - Zabio je Šebetić, ali dvije sekunde kasnije uzvraća Pekeler. Ne izgleda dobro. Čak i Stevanović ima više obrana od Ristovskog, ali Zagreb svejedno uvjerljivo gubi.

13:8 - Snažni Baena pod prekršajem za isključenje Šušnje.

Odlično domaćin igra u obrani u ovim trenucima i Zagreb ne može ništa. Nema prave ideje.

12:8 - Previše kontri Löwena. Gensheimer.

11:8 - Napokon prekinuta serija domaćina, Mandalinić.

11:7 - Krasan gol Gensheimera.

Isključenje za Ekdahla Du Rietza i sedmerac za Horvata. Ali brani Ristovski.

10:7 - Još jedna kontra i ipak plus tri. Groetzki.

Sjajna obrana Stevanovića, skinuo je čistu kontru Gensheimeru.

9:7 - Malo nonšalancije u napadu, ali i u vraćanju i Guardiola zabija iz kontre.

8:7 - Schmid.

Minuta odmora za domaćina, nije im prošla prvotna zamisao o brzom odvajanju, Zagreb igra vrlo dobro zasad.

Španjolci sude faul u napadu.

Stevanović brani, napad za vodstvo.

7:7 - Vraća Vujić!

Šteta, Groetzki nakon odbijanca zabija za 7:6.

6:6 - Mandalinić neobranjivo.

Dvije minute za Guardiolu zbog ruke na vratu Vujića.

Uzvraća Stevanović!

Ristovski prva obrana, nije zabio Mandalinić.

6:5 - Treći gol Pekelera.

Prvo isključenje na susretu, pod pasivnim napadom Tonči Valčić zarađuje nespretno dvije minute.

Kakav promašaj Kovačevića, kontra za vodstvo i šut iznad gola.

5:5 - Prva obrana Stevanovića i Zagreb je ponovno u egalu golovima Kovačevića i Mandalinića.

5:3 - Izgubljena lopta Mandalinića, kontra za Guardiolu i lagana realizacija. Vratari zasad bez obrana.

4:3 - Schmid vraća prednost na stranu domaćina.

3:3 - Vujić "ispod ruke" iz teške pozicije, odličan udarac.

3:2 - Ponovno Pekeler.

2:2 - Horvat realizira sedmerac nakon prekršaja nad Vujićem.

2:1 - Setafn Vujić je izjednačio, ali brzi napad domaćina i Pekeler zabija.

1:0 - Larsen kroz Zagrebovu obranu za lagan pogodak.