SP 2017 - Skupina A, 1. kolo, 12.01.2017, 17:45 h
Rusija 39:29 Japan
Japan

Rusiji dvoznamenkasta pobjeda u susretu visokog ritma protiv Japana

Mihaela Bradovski • četvrtak, 12.01.2017.

Očekivanu pobjedu na startu svog puta na 25. Svjetskom rukometnom prvenstvu upisala je reprezentacija Rusije. U skupini A odmjerila je snage s izabranom vrstom Japana, stigla do u konačnici visoke 39:29 pobjede, no u nju je morala ugraditi mnogo trke i energije...

Iako proglašeni autsajderima skupine japanski rukometaši u svom prvom susretu na Prvenstvu pokazali su više od reprezentacije Brazila koja je u utakmici otvaranja pala bez ispaljenog metka.

Ruska vrsta bolje je otvorila susret, povela s 4:0 dok je Japan svoj prvi pogodak dočekao nakon pet minuta igre, no niti jednom tijekom prvog poluvremena favorizirani sastav Dmitrija Torgovanova nije otišao na više od pet pogodaka prednosti.

Izabranici Carlosa Ortege, nakon neuvjerljivog ulaska u susret koristili su svoju brzinu za nekoliko lakih pogodaka, a upravo na taj način završila je prva polovica susreta. Atman dvama pogocima u istoj, 28. minuti postavlja 17:13, a odmah potom i novih +5, no Japan vraća na isti način i zahvaljujući šestom pogotku srednjeg vanjskog Shide i dvije sekunde prije odlaska na predah Tokude u nastavak nose samo tri pogotka zaostatka.

Ruski sastav na prednosti između tri i pet pogodaka održavao je vratar Kirejev koji je u prvih pola sata skupio osam obrana, za razliku od Kimure koji je uspio pročitati tek tri protivničke namjere.

Protiv upornih Japanaca Rusi su i u nastavku bili primorani igrati u visokom ritmu s puno trke, a posebno nakon 38. minute u kojoj je Koshio iz kontre poentirao za dolazak na tek pogodak zaostatka.

I točno u trenucima kada su bili na korak do izjednačenja Japanci su zaredali s pogreškama, brzajući sve u želji da se napokon iskopaju iz minusa, no umjesto toga u 45. minuti stigla je nova ruska prednost od pet golova, psihički pad u Orteginom kadru i konačno rješenje susreta.

U prvom poluvremenu, dok su imali snage vrebati na svaku sporiju rusku promjenu iz obrane u napad japanski su se rukometaši držali na pristojnoj razlici, ali je dvoboj na kraju ipak odlučila razlika u kvaliteti, ali i iskustvo na ruskoj strani. Rusi su pak, dojam je, u ovu pobjedu utrošili više snage nego što su planirali.

Udarne snage ruskog napada u ovom su susretu bili Dibirov, Atman i Šiškarjev, strijelci šest pogodaka. U dresu Japana izdvojio se Shida, na kraju autor sedam zgoditaka dok je slabu predstavu pružio vratar Kimura s tek tri obrane, odnosno 14 posto uspješnosti. S druge strane Kirejev i Bogdanov zajedno su skupili njih 18.