SP 2017 - Skupina A, 1. kolo, 12.01.2017, 20:45 h
Poljska 20:22 Norveška
Norveška

Redizajnirana Poljska ostala na korak do iznenađenje protiv Norveške

Mihaela Bradovski • četvrtak, 12.01.2017.

Drugi susret prvog kola skupine A Svjetskog prvenstva odigrali su sastavi Poljske i Norveške. Nakon 60 minuta igre i 22:20 slavlja Norvežanima odlaze bodovi, no razočarani ne mogu biti niti Poljaci...

Poljska je u Francusku stigla u potpuno redizajniranom izdanju, bez devet dugogodišnjih jakih karika, i bilo je za očekivati da će izabranici Talanta Dujšebaeva, uigravajući sei tražeći zajednički jezik, putem i griješiti, i upravo im je taj nedostatak uigranosti odnio bolji rezultat u dvoboju s Norveškom.

Tijekom prvih pola sata igre obje su momčadi po nekoliko puta preuzimale prednost na svoju stranu, Norvežani su odlično koristili igru s markiranim igračem tijekom isključenja, no za +2 na poluvremenu zaslužnije od njihovog vlastitog izdanja bile su protivničke pogreške.

Nakon zatraženog time-outa u 16. minuti Daszek u razmaku od 30 sekundi postiže dva pogotka i minimalni zaostatak okreće u novu poljsku prednost, no nekoliko minuta kasnije u 3-0 seriju ulazi Norveška, koristeći tri neforsirane pogreške pred svojim vratarom.

Sastav Christiana Bergea otvorio je poljskoj vrsti vrata povratka u periodu od 24. i 29. minute bez vlastitog pogotka koji ona nije znala iskoristiti ponovno redajući tehničke greške. Najveća opasnost za vratare Poljske u tom su dijelu bili trostruki strijelci Sagosen, Bjornsen i Hansen.

Nastavila je poljska vrsta i po povratku na parket "disati" za vrat Norvežanima pa su tako Daszek i Tomasz Gebala u 37. minuti smanjili zaostatak, odnosno izjednačili stanje na semaforu, a u narednim minutama obje su reprezentacije upisale mini 2-0 serije.

Sve prikazano u 40 dotadašnjih minuta igre sugeriralo je da će završnica biti itekako zanimljiva što se konačnog pobjednika tiče, no ni u tom u drugom poluvremenu nisu izbjegnuti crni periodi u kojima su gledatelji Arene u Nantesu imali prilike vidjeti sve osim smislene, organizirane igre.

Igra pogodak za pogodak dovela je Poljsku i Norvešku u situaciju da o pobjedniku odlučuje jedan ili dva napada, odnosno obrana. U takvoj situaciji i jednima i drugima "skratila se ruka", nakon 20:20 novog zgoditka nije bilo narednih pet minuta, a u međuvremenu je brojne poljske navijače na noge svojom obranom s linije sedam metara digao Adam Malcher.

Junak Norveške na kraju je bio strijelac dva posljednja pogotka Bjornsen koji je s pet pogodaka ujedno bio i njen drugi najraspoloženiji pojedinac, odmah nakon Hansena (6). Upravo su se Bjornsenovi precizni šutevi nakon dvije nove tehničke Poljaka pokazali presudni za osvajanje punog plijena.

Bez obzira na poraz, poljski je izbornik još jednom pokazao kako je majstor svog posla i od potpuno novog kadra, ako je suditi prema ovom uvodnom susretu, stvorio kvalitetan materijal za neke buduće konkretne uspjehe. U večerašnjem susretu istaknuli su se vratar Malcher sa 17 obrana te Tomasz Gebala sa šest, odnosno Daszek sa sedam pogodaka iz jednako toliko pokušaja.