SP 2017 - Skupina B, 2. kolo, 14.01.2017, 14:45 h
Island 25:26 Slovenija
Slovenija

Slovenija dobila bitku s Islandom, Zarabec čovjek odluke

Branimir Korać • subota, 14.01.2017.

Nakon glatke pobjede protiv Angole, Slovenija je imala prvi veći ispit na ovom Svjetskom prvenstvu. Igrala je protiv Islanda i teško slavila 26:25...

Vrlo zanimljiv početak dana na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, Slovenija i Island odigrali su neizvjesnu utakmicu koja je otišla na stranu Slovenaca s 26:25. I dojam je bio na strani Slovenije koja je većim dijelom susreta bila bolji protivnik.

Uoči ovog susreta i jedni i drugi iskoristili su mogućnost prijave 16. igrača, Slovenci su pozvali Mihu Zarabeca koji je propustio prvi dvoboj s Angolom, a Islanđani Bjarkija Mara Gunnarssona.

Od početka vodila se očekivano velika borba, čvrsto u obrani s obje strane, a Slovenija je bila ta koja je bolje reagirala u napadu i lakše dolazila do pozicija za čisti šut. Međutim dobro je branio Björgvin Gustavsson koji je skupio sedam obrana u prvom poluvremenu, nekoliko od njih vrlo lijepih, poput one kada je uhvatio "živu loptu" Dolencu.

Iako se Island jako mučio i nije imao ideju u napadu, Slovenija je tek u zadnjih deset minuta prvog dijela uspjela koliko-toliko stvoriti razliku. Odvojila se na dva gola viška da bi uz dva gola Marka Bezjaka u posljednjih minutu i pol otišla na 11:8 s kojima je završila prvi dio.

U drugo poluvrijeme bolje je ušao Island i zahvaljujući tri gola Bjarkija Mara Elissona brzo je uhvatio zaostatak i poravnao na 13:13. Iako je Slovenija brzo prokockala tri gola prednosti, Gustavsson nije imao nijednu obranu u prvih deset minuta drugog dijela i na gol je poslan Aron Rafn Edvardsson.

Uloge iz prvog poluvremena su se zamijenile, sada je Island lakše dolazio do prilika u napadu dok je Slovenija imala priličnih problema u organizaciji napada.

U 11. minuti drugog poluvremena Island je okrenuo rezultat i stigao do prvog vodstva nakon 4:3 iz 11. minute prvog dijela.

Međutim kratko su Islanđani bili u vodstvu, Slovenija je okrenula rezultat, a golom Cingesara u 48. minuti kada su Islanđani igrali bez vratara, povela je s 22:20. Imao je Island priliku za potpuni povratak u utakmicu, šest minuta prije kraja imali su sedmerac kod 24:23, ali Skok je obranio da bi tri minute prije kraja Zarabec zabio za novih plus dva.

Ipak u završnici Island dolazi do još jedne prilike za poravnanje, ali Zarabec krade loptu, bježi u kontru i donosi Sloveniji 26:24 minutu prije kraja.

Najefikasniji u slovenskim redovima bili su Marko Bezjak sa šest golova te s po četiri Vid Kavtičnik i Miha Zarabec. Kod Islanda Bjarki Mar Elisson postigao je sedam golova, a Runar Karason šest.