Hrvatska želi nastaviti tradiciju u dvobojima s Bjelorusima

Branimir Korać • ponedjeljak, 16.01.2017.

Hrvatska rukometna reprezentacija u trećem kolu skupine C Svjetskog prvenstva u Francuskoj za protivnika ima Bjelorusiju, a uz pobjedu bi definitivno osigurala prolazak u osminu finala i napravila veliki korak da to učini s prve dvije pozicije...

Bjelorusija je sljedeći protiv hrvatskim rukometašima. Očekuje ih reprezentacija koja je godinama živjela od inspiracije Siarheija Rutenke, međutim danas je priča sasvim drugačija, Rutenka je neposredno prije početka Svjetskog prvenstva završio karijeru i Bjelorusija znatno slabija nastupa u Francuskoj.

Osjetilo se to na bjeloruskim nastupima i tijekom priprema i tijekom Svjetskog prvenstva, u pripremama je redom bilježila poraze i imala je samo jednu pobjedu dok je u Francuskoj iznenađujuće izgubila od Čilea i kasnije svladala Saudijsku Arabiju iako je i tu do pobjede došla tek u završnici.

Nakon slavlja protiv Saudijske Arabije, Bjelorusi su malo podigli izgubljeno samopouzdanje i najavili dvoboj protiv Hrvatske.

"Dvoboj protiv Bjelorusije bio je težak za nas, imamo dosta problema, ali bio je to susret koji će puno značiti našim mladim igračima u pogledu iskustva. Napredovat ćemo u sljedećim susretima, počevši već u dvoboju s Hrvatskom. Borit ćemo se i mislim da uz dobar dan možemo pobijediti Hrvate. Natjerat ćemo ih na veliku borbu", kaže jedan od najboljih Bjelorusa Baris Puhouski.

Niti Hrvatska ne može reći kako igra u fantastičnoj formi i tek drugo poluvrijeme protiv Mađarske bilo je pokazatelj kako Hrvatska treba igrati. U tom dvoboju pokazala je dva lica, loše u prvom dijelu koji je uz dosta sreće završila s 11:11 i vrlo dobro u drugom poluvremenu gdje je bila bolja i dominirala.

U nastavku Prvenstva trebalo bi izbjeći takve oscilacije u igri jer je u biti ostala još samo jedna lakša utakmica i to ona protiv Čilea, ali i Čileanci su protiv Bjelorusije pokazali da nisu bezopasni stoga trebat će opreza i u tom dvoboju.

No prvo treba svladati Bjeloruse, a onda razmišljati o Čileu pa zatim Njemačkoj. Hrvatska s Bjelorusijom ima dobra iskustva s velikih natjecanja, nema još niti jedan poraz i u sva četiri prijašnja dvoboja upisala je glatke pobjede.

Ovdje je definitivno favorit, Bjelorusi dosta griješe i to je umalo kaznila Saudijska Arabija koja je na poluvremenu zaostajala samo jedan gol iako su njezini vratari imali tek jednu obranu ukupno.

"Bjelorusija se dobro opekla, šokirani su u prvom kolu i htjet će sigurno protiv jačih ekipa vratiti bodove. Izbornik Babić ih jako dobro poznaje, a i igrali smo s njima u Poljskoj. Oni su dobra momčad koja ima igrače iz uglavnom dva kluba. Poraz protiv Čilea ih je uzdrmao i sigurno je da će dati sve od sebe da poprave dojam", istaknuo je Petar Metličić, a prenosi stranica Saveza.

Željko Babić prije preuzimanja hrvatske rukometne reprezentacije trenirao je Meškov Brest i odlično poznaje dobar dio bjeloruskih igrača, zna njihove mogućnosti i to je dobra vijest uoči ovog dvoboja.

Dvoboj između Hrvatske i Bjelorusije igra se od 20:45.