SP 2017. - Završnica, osmina finala, 21.01.2017, 20:45 h
Brazil 27:28 Španjolska
Španjolska

Španjolska opasno živjela, četvrtfinale izboreno u samoj završnici

Mihaela Bradovski • subota, 21.01.2017.

Reprezentacija Brazila ostala je za korak prekratka od velikog iznenađenja. Dvoboj osmine finala u konačnici je pripao velikom favoritu, sastavu Španjolske, no ova je 28:27 pobjeda izborena nakon teške i potpuno neizvjesne bitke...

BRAZIL - ŠPANJOLSKA 27:28 (18:16)

Brazil: Maik Santos (2 obrane), Cesar Almeida (14 obrana) 1/1, Henrique Teixeira, Joao Pedro Silva 7/9, Guilherme Torriani, Lucas Candido, Jose Toledo 3/5, Alexandro Pozzer 4/5, Fabio Chiuffa 5/5, Oswaldo Guimaraes, Gabriel Ceretta, Rogerio Moraes, Cleryston Novais 2/2, Thiago Ponciano, Haniel Langaro 5/12, Leonardo Dutra

Španjolska: Perez De Vargas (4 obrane), Rodrigo Corrales (6 obrana), Eduardo Gurbindo 0/3, Angel Fernandez 3/4, Valero Rivera 4/7, Victor Tomas 0/1, Raul Entrerrios 1/2, Alex Dujšebaev 5/8, Daniel Sarmiento 2/4, Julen Aguinagalde 4/4, Joan Canellas 5/6, Viran Morros, Gedeon Guardiola 0/1, Iosu Goni 0/1, David Balaguer 4/5, Adria Figueras

Sedmerci: Brazil 3/3, Španjolska 2/5

Izgubljene lopte: Brazil 14, Španjolska 7

Isključenja: Brazil 10 minuta, Španjolska 8 minuta

Malo je tko gledajući utakmicu otvaranja Svjetskog prvenstva u kojem je Brazil visoko poražen od Francuske mogao zamisliti da će se izabranici Washingtona Silve dvoboj osmine finala protiv Španjolske izgubiti u samoj završnici, zahvaljujući jednom pogotku razlike, a vodeći većim tijekom utakmice.

Španjolski sastav u susret je ušao kao veliki favorit, no niti jednom tijekom prvog dijela nije stigao do prednosti. Više od deset početnih minuta igralo se pogodak za pogodak uz minimalno vodstvo Brazilaca, a najveći utjecaj na takav tijek događala imale su predstave vratara.

Brazilski čuvar mreže raspoloženiji je ušao u susret, a nakon što je skinuo šut Balaguera s linije sedam metara njegova je momčad po prvi puta otišla na dva prednosti.

Najveća prednost do koje su brazilski rukometaši stigli bila je ona iz 19. minute kada je upravo vratar Almeida poentirao za 11:8, dok je s druge strane najveću muku s uštimavanjem šuta imao Eduardo Gurbindo koji je prvi dio završio s tri neuspjela pokušaja. Pretjerano raspoložen nije bio niti Gonzalo Perez de Vargas koji je skupio četiri obrane, duplo manje od Almeide.

Vratar brazilskog sastava i na startu drugog dijela zaredao je s novim obranama, njegova je momčad ponovno uhvatila +3, no tada je u seriju ušao i Rodrigo Corrales na španjolskim vratima. Četiri njegove obrane u kratkom razmaku bile su dovoljne da se iskusnija momčad Španjolske preko dvostrukih strijelaca Rivere i Dujšebaeva vrati u egal.

Trinaest minuta igre u nastavku trebalo je izabranoj vrsti Jordija Rivere da se nađe u rezultatskom plusu. Za 21:20 pogodio je tada jedini stopostotan šuter u španjolskom dresu Julen Aguinagalde.

Nekoliko minuta kasnije, također pri pogotku prednosti za Španjolsku Maik Santos skida šut Rivere sa sedam metara i održava živima brazilske nade, a gledatelji Arene u Montpellieru dižu se na noge u 53. minuti kada propada još jedna španjolska šansa s linije sedam metara, ponovo zahvaljujući istom vrataru.

Nešto više od dvije minute prije kraja Toledo odlazi na hlađenje na klupu, Španjolska je u napadu i ovoga puta Santos ne uspijeva zaustaviti još jedan pokušaj sa sedam metara, a veliku borbu u prolazak dalje potvrđuje Alex Dujšebaev 45 sekundi prije kraja. Brazilski rukometaši na kraju imaju itekako za čime žaliti, a posebno se to odnosi na dva uzastopna prodana napada pri 26:26.