SP 2017. - Završnica, četvrtfinale, 24.01.2017, 20:45 h
Hrvatska 30:29 Španjolska
Španjolska

Hrvatska ide za Pariz, a Španjolska za Madrid!

Branimir Korać • utorak, 24.01.2017.

Hrvatska je u polufinalu Svjetskog prvenstva! U četvrtfinalu odigrala je svoju najbolju utakmicu na ovom Prvenstvu i svladala Španjolsku 30:29!

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 30:29 (17:15)

Hrvatska: Ivan Stevanović (10 obrana), Ivan Pešić (1 obrana), Lovro Mihić, Domagoj Duvnjak 3, Luka Stepančić 2, Jakov Gojun 1, Jerko Matulić, Zlatko Horvat 4, Tin Kontrec 2, Stipe Mandalinić, Manuel Štrlek, Željko Musa 3, Lovro Jotić, Marko Mamić 9, Luka Šebetić 1, Luka Cindrić 5

Španjolska: Gonzalo Perez de Vargas (7 obrana), Rodrigo Corrales (7 obrana), Eduardo Gurbindo 1, Angel Fernandez 7, Valero Rivera 2, Victor Tomas 3, Raul Entrerrios, Alex Dujšebaev 5, Daniel Sarmiento 1, Julen Aguinagalde 1, Joan Canellas 1, Viran Morros, Gedeon Guardiola 1, Iosu Goni 3, David Balaguer 3, Adria Figueras

Sedmerci: Hrvatska 1/1, Španjolska 2/3

Isključenja: Hrvatska 8 minuta, Španjolska 2 minute

Izgubljene lopte: Hrvatska 6, Španjolska 9

Hrvatska je u pravom trenutku odigrala svoju najbolju utakmicu na ovom Svjetskom prvenstvu. U četvrtfinalu je igrala protiv Španjolske koja ju je svladala u polufinalu Europskog prvenstva u Poljskoj i na najbolji način odradila je posao te stigla do pobjede 30:29.

Španjolci su do ovog susreta bili stopostotni, nisu izgubili niti bod dok je Hrvatska pokleknula protiv Njemačke u skupini. Međutim već osmina finala donijela je probleme za Španjolce, Brazil je bio nadomak pobjede, međutim uspjeli su se Riberini igrači izvući u tom susretu dok im to nije pošlo za rukom protiv Hrvatske.

U vrlo zanimljivom dvoboju Hrvatska je stigla do pobjede iako se Španjolska uspjela oporaviti nakon minusa od pet golova. Od 12. minute susreta Španjolska nije bila u vodstvu, tada je posljednji put vodila s 8:7.

Četiri minute Hrvatska je tražila prvi pogodak, a postigao ga je, ni više ni manje nego Jakov Gojun čiji je posao prvenstveno vezan uz obranu, a ne napad.

Najviše problema na drugoj strani stvarao je Angel Fernandez koji je u prvih 12 minuta postigao četiri od osam golova Španjolaca za vodstvo 8:6.

Hrvatsku je predvodio Marko Mamić koji je poveo preokret i do kraja prvog dijela postigao čak osam pogodaka za prednost na odmoru 17:15.

Odličnih prvih 30 minuta svoj nastavak je dobilo vrlo brzo, Hrvatska nije posustala i vrlo brzo odvojila se na 21:16. Plus pet za samo pet minuta u drugom dijelu.

Međutim nisu se Španjolci predali, sasvim očekivano. Polako su smanjivali zaostatak, sve do 54. minute kada je Alex Dujšebaev poravnao na 28:28.

Hrvatska je ipak imala odgovor i uspjela je povesti 30:28 nakon čega je Rivera smanjio, Hrvatska nije realizirala svoj posljednji napad i Španjolskoj je ostalo 15 sekundi. Obrana je dobro reagirala, Aguinagaldeov šut završio je u bloku i Hrvatska odlazi u polufinale.

27. siječnja od 20:45 Hrvatsku u Parizu očekuje prvi polufinalni dvoboj, a protivnik će joj biti Norveška koja je lakoćom svladala Mađarsku 31:28.

Kraj! Blok zaustavio Španjolce, Hrvatska je u polufinalu!

30:29 - Rivera iz penala, još minuta!

Još dvije minute!

30:28 - Horvat!

Promašuje Dujšebaev, Hrvatska ima napad za plus dva tri minute prije kraja!

Opet brani Stevanović! Španjolci ostaju bez Canellasa kojem je stradao zglob.

29:28 - Duvnjak!

Nakon Stevanovićeve obrane, Španjolci kupe loptu, Aguinagalde pronalazi Dujšebaeva za poravnanje.

54. minuta 28:27.

Velika obrana Stevanovića! Rivera je imao čisti zicer za poravnanje na 28:28, ali Stevanović ga čita.

27:26 - Sarmiento također tek sada prvi gol.

27:25 - Tek u 48. minuti prvi gol Rivere.

27:24 - Cindrić!

Promašuje Rivera sedmerac! Pokušao je od poda, ali bilo je prejako i pogodila je lopta gredu. Musa je isključen.

26:24 - Horvat sa sedam metara. 46. minuta.

25:24 - Topi se prednost Hrvatske, Španjolska je od minus pet došla na samo gol zaostatka pogotkom Fernandeza sa svoje polovice.

24:22 - Alex Dujšebaev proradio je u drugom dijelu i približio Španjolsku na minus dva.

24:20 - Španjolska ima igrača manje zbog isključenja Rivere, Cindrić zabija.

23:18 - Vraća se Hrvatska na pet razlike, tko drugi nego Mamić i požrtvovni Kontrec!

21:18 - Španjolci s dva uzastopna gola smanjuju na minus tri, u međuvremenu Corrales je obranio pokušaj Stepančića.

21:16 - Stepančić!!

20:16 - I bez isključenog Duvnjaka, Musa zabija za plus četiri!

19:16 - Hrvatska s dva uzastopna gola odlazi na prvi put u utakmici plus tri! Horvat iz kontre i odmah Stevanović skida zicer.

17:16 - Drugo poluvrijeme otvoreno je brzim golom Gonija.

Najbolje poluvrijeme Hrvatske na ovom Prvenstvu, napad vrlo dobro funkcionira, jedina mala zamjerka je na nekoliko reakcija u obrani gdje su Španjolci lako dolazili do realizacije.

Ulazak Ivana Stevanovića pomogao je Hrvatskoj da preuzme kontrolu, četvrta obrana i 50 posto učinka, nakon toga Cindrić zabija za 17:15 na poluvremenu.

16:14 - Nezaustavljiv je Marko Mamić! Osmi pogodak za novih plus dva!

15:14 - Nakratko je Španjolska uspjela poravnati prvim golom Aguinagaldea da bi odmah nakon toga Musa vratio Hrvatsku u vodstvo.

14:12 - Mamić i Cindrić vraćaju Hrvatsku na plus dva, ali Fernandez šestim golom smanjuje. Međutim Marko Mamić sedmim golom zabija za 14:12.

11:11 - Brzo se Španjolska vratila, dovoljan je bio jedan promašaj i da Španjolska uhvati priključak.

11:9 - Prva prednost Hrvatske od dva gola razlike, odlična tranzicija, asistencija Duvnjaka za Kontreca i minuta odmora za Riberu.

10:9 - Ali Mamić i dalje trpa! Odlična reakcija Kontreca, ukradena lopta i gol Mamića.

9:9 - Fernandez predstavlja problem na drugoj strani, već pet golova.

9:8 - Odličan je Marko Mamić, četiri pogotka.

7:8 - Španjolci su nakratko otišli na plus dva golom Fernandeza, već četvrtim, ali Duvnjak smanjuje.

6:7 - Prodali su Španjolci još jednu kontru i stigli na gol prednosti. Opet Fernandez.

Veći problem od rezultata trenutno predstavlja stanje Luke Šebetića koji je zaradio čini se težu ozljedu i na terenu mu se ukazivala pomoć nakon čega je iznesen s terena.

6:6 - Rivera je poravnao, Hrvatska ima igrača manje, isključen je Horvat.

5:5 - Zasad nema posebnih odvajanja izuzev onih startnih 2:0 za Španjolsku, Hrvatska se konsolidirala i uhvatila priključak.

3:3 - Zaigralo se brzo s ekspresnim realizacijama, Horvat i Šebetić vratili su Hrvatsku u egal.

1:2 - Kada ne može nitko drugi, onda će zabiti specijalist za obranu Jakov Gojun.

Četvrta minuta, Hrvatska i dalje bez gola i pravog velikog šuta.

0:2 - Izgubljena lopta Mandalinića i nova kontra za Balaguera.

0:1 - Počelo je kontrom Španjolaca i golom Balaguera.

Veliko četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Francuskoj, dvoboj između Hrvatske i Španjolske. Španjolci su dobili posljednja dva međusobna dvoboja, ali Hrvatska vjeruje da ima igru za pobjedu u ovom dvoboju.

Poznata su već dva sudionika polufinala, Norveška je pregazila Mađarsku dok se Francuska mučila sa Švedskom iako rezultati od plus tri za obje momčadi ne sugeriraju da su se dvoboji baš tako odvijali.