Nevjerojatna utakmica na Gripama, Splitu nakon dva produžetka pripao dalmatinski derbi protiv Šibenika!

Petar Jenjić • petak, 03.02.2017.

Utakmica kakva se viđa vrlo rijetko odigrana je na Gripama gdje je Split nakon dva produžetka bio bolji od Šibenika 107:106. Junak domaćina bio je Henrik Širko koji je ubacio tri trice u posljednjih 25 sekundi i svojoj momčadi donio produžetak...

Fenomenalno, nevjerojatno, fantastično! Neki su od epiteta koje možemo reći za večerašnju utakmicu na Gripama između Splita i Šibenika u kojoj je do pobjede nakon dva produžetka došao Split 107:106. Posljednji je koš domaćina ubacio Domagoj Kanaet s linije slobodnih bacanja, ali je pravi junak Žutih bio Henrik Širko koji je u posljednjih 25 sekundi ubacio tri nemoguće trice i u stilu Tracyja McGradyja donio svojoj momčadi produžetak. Utakmica kakva se viđa vrlo rijetko.

Šibenčani su ubacili pet poena nakon nervoznijeg starta Žutih, ali domaćin uzvraća s osam vezanih poena i prvi put na utakmici dolazi do prednosti tricom Rančića (8:5). Prvu minutu odmora gosti su pozvali u sedmoj minuta nakon ubačaja Dijana (14:9), ali prije svega i nekoliko bezidejnih napada koji su završavali nerezonskim šutevima. Do kraja prve četvrtine gosti su ubacili tek dva poena s linije slobodnih bacanja, za devet poena zaostatka (19:10).

Ubačajem Subotića Split je prvi put došao do dvoznamenkaste prednost (24:14). Nakon dobre role Ivanova gosti su smanjili na -6 (30:24), zatim su lijepom tricaškom serijom ponovno vratili u egal u 18. minuti i nakon polaganja Bašića došao do vodstva (36:37) koje održava do kraja prvog poluvremena.

Iako je Split održavao rezultat u egalu, gosti su držali prednost na svojoj strani do 27. minute kada je poravnao Širko (56:56), ali je to bilo kratkog vijeka i Šibenik je vratio prednost na svoju stranu i njome ušao u posljednjih deset minuta.

Na svako Splitovo približavanje Šibenik je imao spreman odgovor, prije svega zahvaljujući šutevima za tricu. Nakon ubačaja Siriščevića došli su do 12 koševa prednosti (64:76) šest i pol minuta prije kraja. Došao je Split 30 sekundi prije kraja na tri poena zaostatka nakon brze trice Širka (80:83). Nakon pogođenih slobodnih bacanja Ivanova, domaćini rješavaju sljedeći napad na brzinu tricom Širka s deset metara.

Ponovno Split radi prekršaj na Ivanovu koji promašuje jedno slobodno bacanje (83:86) pa gosti uzvraćaju na isti način i na liniju slobodnih bacanja šalju Širka pet sekundi prije kraja. Igrač Splita promašuje prvo slobodno bacanja, zatim namjerno i drugo, sam hvata napadački skok, izvlači se u kut i iz vrlo teške situacije pogađa tricu za produžetak.

Obje su se momčadi tricaški raspištoljile u dodatnih pet minuta, ali pobjednika u prvom produžetku nismo saznali, Split je imao napad za pobjedu, no nije pogodio (99:99). Bilo je samo pitanje tko će uspjeti zadržati koncentraciju i biti mirniji u završnici. Sedam sekundi prije kraja prekršaj je napravljen na Domagoju Kanaetu koji pogađa jedno slobodno bacanje i donosi minimalnu prednost Splitu (107:106), Šibenik nije bio precizan i Split je mogao slaviti svoju novu pobjedu.

Henrik Širko zaključio je susret s 28 poena (4/4 za dva, 6/13 za tricu, slobodna bacanja 2/6), dok je Mateo Kedžo dodao 27 koševa (10/14 iz igre, slobodna bacanja 4/4) i osam skokova.

Kod gostiju je Ive Ivanov ubacio 26 koševa (5/10 iz igre, slobodna bacanja 15/19), a Teo Petani 21 poen (7/14 iz igre, slobodna bacanja 3/4).