Luka Medić • petak, 24.02.2017.

Odigrana su prva dva susreta 27. kola francuske Ligue 1, a u obje utakmice do punog plijena došli su domaćini. Nantes je s 3:1 bio bolji od Dijona, dok je Nice ostala u borbi za naslov pobjedom od 2:1 nad Montpellierom...

27. kolo Ligue 1 otvorili su Nantes i Dijon. Bio je to susret momčadi iz donjeg dijela tablice, a domaći sastav, koji je bio bolji veći dio susreta, došao je do vrijedna tri boda.

Nantes nije mogao na bolji način otvoriti utakmicu, već u drugoj minuti susreta stigao je do vodstva. Bammoua je oduzeo loptu u protivničkom dijelu terena, odigrao je dupli pas s Ilokijem te preciznim udarcem s desetak metara i snažnim udarcem pogodio u bližu stranu vratara Dijona Reyneta.

Gosti su uspjeli izjednačiti nakon nešto više od pola sata igre. Točnije Nantes je sam sebi postigao zgoditak. Belmonte je poslao dugu loptu s pola terena prema Tavaresu, vratar domaćih Riou izlijeće s vrata ne bi li omeo napadača Dijona, no prvi do lopte dolazi branič Nantesa Dubois koji vraća loptu prema praznim vratima. Riou tu nije mogao ništa i gosti su uspjeli izjednačiti.

U drugom dijelu domaćini su postigli dva pogotka i tako došli do nova tri boda. U 59. minuti domaćini su dobili priliku za vodstvo iz kaznenog udarca. Balmont je neoprezno startao u svom šesnaestercu i sudac Chapron odmah je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Sala preciznim udarcem točno po sredini vrata.

Točku na i postavio je Prado desetak minuta prije kraja fenomenalnim pogotkom. Pokupio je loptu na vrhu šeasnesterca točno prije Reyneta te otišao previše u lijevo, ali uspio je primiti loptu i praktički iz mrtvog kuta pogoditi neobranjenu Dijonovu mrežu.

Do kraja susreta Dijon je uspio dobiti i crveni karton, pet minuta prije kraja pocrvenio je napadač gostiju Diony. Tako je Nantes s nova tri boda skočio za dva mjesta i sada je 11. momčad lige, dok je Dijon, barem za sada, na 17. mjestu, dok bi tjedan mogli završiti i u zoni ispadanja ako do slavlja dođe Nancy.

U drugoj utakmici večeri Nica je na svome stadionu preokretom slavila protiv Montpelliera. Gosti su na Azurnu obalu došli s dvije uzastopne pobjede, ali taj niz je zaustavljen velikom partijom Le Bihana koji je u svojoj prvoj ovosezonskoj utakmici preokrenuo susret i ostavio svoj klub u utrci za naslov prvaka.

Gosti su odlično odigrali prvi dio susreta, imali su nešto veći posjed, puno više stvorenih prilika i jedan udarac prema vratima domaćih koji je završio u mreži. Montpellier je poveo nakon svega desetak minuta igre, nakon slobodnog udarca Souqet je pokušao očistiti prijetnju pred svojim golom izbijanjem lopte, ali pogodio je svog suigrača Cypriena u leđa, lopta se odbila natrag prema drugoj stativi, a tamo je natrčao Mounie, koji je ni kriv ni dužan došao u situaciju za zgoditak, pogodio mrežu Cardinalea i doveo svoju momčad u vodstvo.

Prvi dio pripao je gostima, a drugi domaćem sastavu. U drugih 45 minuta domaćini su uspjeli preokrenuti susret, postigli su dva pogotka i došli do vrijedna tri boda. Ključan trenutak susreta dogodio se nakon točno sat vremena kada trener domaćih vadi iz igre, večeras neprimjetnog, grčkog napadača Donisa i uvodi Mickaela Le Bihana, koji je posljednju utakmicu za prvu momčad Nice odigrao u rujnu 2015. godine. Nakon osam minuta provedenih u igri prvi puta se upisao u strijelce.

Essieric je oduzeo loptu koju je prethodno izgubio, dodao ju je prema Le Bihanu koji preciznim udarcem s vrha kaznenog prostora pogađa desni donji kut Pionnierova gola. Pionnier nije ništa tu mogao, ostao je na krivoj nozi i tako je Nice uspjela izjednačiti.

Pred sam kraj susreta, u 86. minuti, Le Bihan je postigao i drugi pogodak za svoju momčad i tako postao heroj utakmice. Glavni krivac za primljeni pogodak Souquet poslalo je loptu u prostor do nje prvi stiže Le Bihan koji udarcem iz prve ponovno savladava Pionniera.

Gosti, koji su po svemu pokazanom zaslužili najmanje bod na teškom gostovanju najveću priliku stvorili su u sudačkoj nadoknadi i to iz prekida, Boudebouz je izravno tukao prema vratima Cardinalea, ali sigurni pogodak zaustavila je vratnica.

Nice je s ovom pobjedom privremeno skočila na drugo mjesto tablice, sada ima 59 bodova kao i lider Monaco te tri boda više od PSG-a koji je pao na treće mjesto, ali Monaco i PSG imaju utakmicu manje od Nice. Montpellier je sa svojim porazom i pobjedom Nantesa nad Dijonom pao na 12. mjesto na tablici.