Petar Jenjić • subota, 22.04.2017.

Chelsea je prvi finalist FA kupa, Conteova je momčad u sjajnoj utakmici na Wembleyju svladala Tottenham rezultatom 4:2 i u finalu čeka boljeg iz dvoboja Manchester Cityja i Arsenala. Tottenham je ovim porazom srušio i negativan rekord od sedam uzastopnih poraza u polufinalima ovog natjecanja...

Chelsea - Tottenham 4:2 (2:1)

Polufinale FA kupa:
London - stadion Wembley
Sudac: Martin Atkinson

Golovi: Willian (5'), Willian (43' 11m), Hazard (75.), Matić (80') / Kane (18'), Alli (52')
Žuti kartoni: Alonso (45+2), Kante (90+3) / Alderweireld (4'), Alli (73')
Crveni kartoni:

Chelsea: Courtois, Azpilicueta (kap.), David Luiz, Ake, Moses, Kante, Matić, Alonso, Willian (od 61. Hazard), Batshuayi (od 61. Diego Costa), Pedro (od 74. Fabregas)

Tottenham: Lloris (kap.), Trippier, Dier, Alderweireld, Vertonghen, Wanyama (od 79. Nkoudou), Dembele, Son (od 68. Walker), Eriksen, Dele, Kane

Iako se ove sezone više neće susretati u prvenstvu, trenutno prva i druga momčad engleskog prvenstva odigrale su polufinale FA kupa na Wembleyju i potpuno opravdale očekivanja. U konačnici je do pobjede i prolaska u finale došao Chelsea koji je slavio s 4:2 u fenomenalnoj utakmici prepunoj sjajnih poteza i pogodaka, posebno posljednji koji je bio kao šlag na tortu današnje utakmice. Ovim je porazom Tottenham ostvario negativan rekord, danas su izgubili čak sedmo polufinale FA kupa zaredom (1993., 1995., 1999., 2001., 2010., 2012., 2017.) čime su "nadigrali" upravo Chelsea koji je još davnih godina izgubio šest vezanih.

Ono što smo mogli priželjkivati, to smo i priželjkivali - rani pogodak. Toby Alderweireld je u četvrtoj minuti srušio Pedra u opasnoj zoni, slobodan udarac je sjajno izveo Willian i matirao Huga Llorisa koji je prekasno vidio lopte.

Nije se dugo trebao čekati odgovor Tottenhama, tko zna koji put ove sezone se sjajni Christian Eriksen našao u ulozi asistenta, ovog je puta nisko centrirao na Harryja Kanea koji je još bolje glavom, iz vrlo teške situacije, pogodio suprotni kut Chelseajeva gola. Kao što se to i moglo očekivati, dvoboj prve i druge momčadi lige igran je u visokom intenzitetu, i jedni i drugi su tražili pogodak, iako je Tottenham od postignutog pogotka bio konkretniji. U 35. minuti je Eric Dier pucao glavom, ali samo pored gola Courtoisa.

Četiri minute prije odlaska na odmor Heung-Min Son je gotovo iz ničega donio pogodak Chelseaju. Južnokorejac je naivno uklizao prema Victoru Mosesu u kaznenom prostoru što je sudac okarakterizirao kao najstrožu kaznu. Siguran je izvođač, po drugi puta na utakmici, bio Willian.

Nakon šest minuta igre u nastavku Tottenham je ponovno došao do izjednačenja, Eriksen je ponovno sjajno ubacio na Dele Allija koji je utrčao između protivničkih braniča, isprve opalio i pogodio mrežu. Igrao je Tottenham bolje i više težio napadačkoj igri, međutim, ostao je bez konkretnijeg učinka što im se vrlo brzo i osvetilo.

Desetak minuta po ulasku u igru Eden Hazard se nakon kornera našao sam kao duh na rubu kaznenog prostora i odličnim udarcem plasirao loptu u sami kut Llorisovog gola. Tek pet minuta kasnije novi šok za trenutno drugu momčad lige, sjajnim je udarcem s dvadesetak metara same rašlje pogodio Nemanja Matić i potvrdio pobjedu Chelseaja. Mogao je Tottenham i do trećeg pogotka, ali je slobodan udarac Kanea s crte očistio Courtois.

U finalu čekaju boljeg iz sutrašnjeg dvoboja između Manchester Cityja i Arsenala.