Dario Dodić • srijeda, 17.05.2017.

Nogometaši Juventusa osvojili su rekordni 12. put Kup Italije, slavivši s 2:0 protiv Lazija na Olimpicu...

Juventus je prva momčad u povijesti koja je talijanski Kup osvojila tri puta zaredom. Večeras su izabranici Maxa Allegrija sjajnom predstavom u prvih 45 minuta na Olimpicu u Rimu s 2:0 porazili Lazio i došli do prvog trofeja ove sezone.

Prvenstvo je praktički u džepu, a ako će u finalu Lige prvaka protiv Real Madrida odigrati kao u prvih 45 minuta protiv Rimljana, mogla bi Stara dama i do trostruke krune ove sezone.

Allegri je ostao dosljedan, i u finalu Kupa branio je Brazilac Neto, dok je Gigi Buffon do nove titule došao gledajući pobjedu Juvea s klupe. Sjajno ga je odmijenio Neto, kad je Lazio počeo prijetiti u drugom dijelu Brazilac je svoj posao odradio bez pogreške.

U prvom je sastavu bio i Mario Mandžukić, odigrao je svih 90 minuta i došao do novog trofeja, iako je zbog nezgodnog udarca u završnici prvog dijela završio s razbijenom arkadom.

Pitanje je kako bi se utakmica rasplela da je u prvoj prilici Lazio došao do vodstva. Igrala se šesta minuta, Balde Keita opalio je s nekih šest, sedam metara iskosa s lijeve strane, lopta se odbija od Barzaglijeve šake (bio je preblizu da bi se razgovaralo o jedanaestercu) u lijevu vratnicu.

Nakon toga inicijativu preuzima Juventus, na papiru domaćin, a zapravo gost na Olimpicu. Već u sedmoj prvi put Strakoshu testira Gonzalo Higuain s 20 metara, silovito je tukao Argentinac, ali sjajan je bio vratar Lazija.

Pet minuta kasnije Juve je poveo. Alex Sandro je ubacio, a Dani Alves iz voleja od travnjaka šalje loptu u lijevi kut za vodstvo Stare dame. Alves je u posljednjih pet nastupa u svim natjecanjima sudjelovao u pet golova (tri zabio, dvaput asistirao) i još je jednom pokazao da je jedan od ključnih Allegrijevih igrača u završnici sezone.

U istom je ritmu Juve nastavio protiv nemoćnog Lazija, u 14. minuti sjajno je tukao Dybala s ruba kaznenog prostora, opet Strakosha brani. Nekoliko minuta kasnije vratar Lazija u razmaku od desetak sekundi izluđuje Juventusove napadače. Povukao je Juventus kontru, Mandžukić navlači trojicu Lazijevih igrača na sebe, a zatim proigrava Dybalu koji opet sa slične pozicije opasno tuče, brani Strakosha. Lopta se odbija do Alvesa, koji kroz noge jednom Lazijevom igraču pronalazi Higuaina u petercu, ali ponovno brani fenomenalni Strakosha.

U 25. minuti utakmica je bila riješena. S lijeve je strane Dybala izveo korner na prvu vratnicu, otamo je Alex Sandro glavom prebacuje u srce peterca Rimljana, gdje neometani Bonucci lagano nogom poentira za 2:0 torinske momčadi.

U nastavku se Juventus povukao, svjesni su bili crno-bijeli da takvu prednosti oni ne propuštaju. Ljut je bio Allegri na reakcije svojih igrača, u nekoliko je navrata Lazio opasno prijetio, ali na mjestu je bio Neto. Opasan je bio pokušaj Andersona, zatim i Keite, ali nije se dao Neto. Slično je završio i pokušaj glavom Immobilea, Neto je zaključao svoja vrata.

Raspoloženi Alves još je jednom 20-ak minuta prije kraja uposlio sjajnom loptom Higuaina, no nije ovo bio Argentinčev dan, blokira ga obrana Lazija. Slično je završila kombinacija istih igrača i u samoj završnici, ovog puta obranio je Strakosha.

Neće previše žaliti Higuain, Juventus je došao do trećeg uzastopnog Kupa.