Bundesliga, 2. kolo, 25.08.2017, 20:30 h
Köln
Köln 1:3 Hamburger SV
Hamburger SV

Marjan Kreševac • petak, 25.08.2017.

FC Köln i HSV otvorili su u petak navečer drugo kolo Bundeslige, obje momčadi ponovile su uspjeh iz prošlog kola, HSV je upisao pobjedu, a igrači Kölna dodatno su zabrinuli svoje navijače koji nakon prošle sezone ni u snu nisu očekivali nulu na bodovnom saldu..

Nakon prošle sezone u kojoj su nogometaši Kölna igrali dopadljiv i efikasan nogomet kojim su i zaslužili nastup u europskim natjecanjima na početku ove sezone poskliznuli su se na gostovanju u Mönchengladbachu i upisali poraz. Bilo je za očekivati da će u prvoj domaćoj utakmici željeti isprati gorak okus i dokazati navijačima da ne trebaju strahovati.

Sukladno tim očekivanjima igrači Kölna zagospodarili su loptom i terenom i u šestoj minuti imali su sjajnu priliku kada je Yuya Osako iz trka opalio prema gostujućim vratima, no koliko je udarac bio lijep, obrana Christiana Mathenia bila je ljepša, efektnom paradom sačuvao je svoju mrežu nedirnutom.

Narodna poslovica da se po jutru dan poznaje u ovom slučaju pokazala se netočnom, nakon prilike za pogodak domaći su nestali s terena. I dalje su imali loptu, ali sve se svelo na jalova dodavanja oko sredine terena. Da stvar bude još gora trener Peter Stöger u 25. minuti bio je prisiljen napraviti prvu izmjenu nakon što se ozlijedio Marcel Risse.

Niti gosti nisu briljirali na otvaranju susreta, nisu odigrali ništa suvislo, ali zahvaljujući laganoj nervozi domaćina imali su neke prigode iz prekida. Iz jedne takve rodio se i pogodak, udarac iz kuta obrana Kölna nije uspjela očistiti na adekvatan način, lopta je nakon odbijanca došla do Andréa Hahna koji kroz šumu nogu nalazi put do mreže i utišava tribine koje u nevjerici gledaju u semafor na kojem piše 28. minuta, rezultat 0:1.

Nisu se domaći tifozi uspjeli pribrati od prvog gola, a njihovi ljubimci u 34. minuti ponovno su krenuli s centra, opet je koban bio prekid i loša reakcija obrane. Egzekutor je bio američki nogometaš Bobby Wood koji se neočekivano našao sam na nekih deset metara i bez većih problema udvostručio vodstvo gostiju.

Imali su domaći do kraja poluvremena neke poluprilike, čak su uzdrmali i gredu, ali ipak su na odmor otišli pognute glave s dva pogotka u mreži. Motivacijski govor u svlačionici očito je urodio plodom, domaći su u nastavak ušli puno energičnije i odlučnije, a kao posljedica toga rodila se i sjajna prilika ovoljetnog najskupljeg pojačanja Johna Córdobe koji je u 47. minuti pokušao iz okreta, ali lopta je fijuknula kraj desne vratnice.

Dobar ulazak u nastavak Kölna poremetila je stanka od desetak minuta zbog ozljede glavnog suca. Ozljeda je bila takve prirode da Felix Brych nije mogao nastaviti dijeliti pravdu, a njegova zamjena Sören Storks nakon samo nekoliko sekundi pokazao je drugi žuti, a samim time i crveni karton Mergimu Mavraju.

Pokretljivom, zonskom obranom kakvu su prezentirali u nastavku susreta gosti su izdržali i s igračem manje. Nije bilo većih problema, osim u 83. minuti kada su dva puta domaći pokušavali s udaljenosti od otprilike dva metra, ali Mathenia je pomalo čudesno zaustavio oba.

U sedmoj minuti sudačke nadoknade napokon su domaći pronašli put do mreže, Cordoba je glavom spustio za Sorensena koji pogađa za 1:2. Pojavio se tračak nade, ali samo minutu kasnije nada je ponovno zamrla, Albin Ekdal pretrčao je gotovo cijeli teren, idealno poslužio Holtbyja koji je zabio posljednji čavao u domaći lijes.