Petar Jenjić • četvrtak, 12.10.2017.

Odigrane je prvih pet utakmica nove sezone Eurolige u kojima smo vidjeli i prvo veće iznenađenje, Unicaja je na domaćem parketu pobijedila branitelja naslova Fenerbahče s minimalnih 68:67. Madridski Real je na krilima Luke Dončića slavio kod Perasovićevog Anadolu Efesa, dok je Maccabi Nevena Spahije slavio u gostima kod Bamberga...

CSKA - Armani Milano 93:84

Preokretom u drugom poluvremenu moskovski CSKA upisao je prvu pobjedu u novoj euroligaškoj sezoni. Ruska momčad na domaćem je parketu bila bolja od Armani Milana rezultatom 93:84. Gosti su igrali bolje tijekom prvog poluvremena u kojem su imali i 14 koševa viška. Ipak, nastavak je ponudio puno bolju igru CSKA koji je ubacio 55 poena u drugom dijelu. Milano se držao do 35. minute kada je bio na minimalnom zaostatku (73:72), ali domaćin ubrzo odmiče, dolazi do devet koševa viška i čuva ih do kraja.

"Najvažnija stvar večeras je pobjeda jer imamo dosta novih igrača. Moramo graditi momčad dan po dan i to je ključno. Već smo imali dvije utakmice u VTB lige, ali treba nam ih još. Moramo pronaći timski duh i način kako zajedno igrati što bolje. Na početku utakmice nismo bili dobri u obrani, ali nastavak je bio puno bolji", kazao je nakon utakmice Nando De Colo.

CSKA je do pobjede predvodio Cory Higgins s 21 poenom (9/12 za dva, 1/2 za tricu), dok je Sergio Rodriguez dodao 20 koševa (4/12 za dva, 4/8 za tricu).

Andrew Goudelock sa 17 poena (7/10 za dva, 0/6 za tricu, slobodna bacanja 3/4) bio je najbolji kod Armani Milana.

Anadolu Efes - Real Madrid 74:88

Perasovićev Anadolu Efes neće pamtiti po dobrom ulazak u novu sezonu jer je na domaćem parketu poražen od madridskog Reala 88:74. Domaćin je hvatao zaostatak gotovo cijelu utakmicu protiv kudikamo boljeg protivnika. Ipak, na samom otvaranju posljednje četvrtine potpuno se približio, stigavši na samo jedan posjed zaostatka (63:60). Međutim, Real na krilima 11 poena Luke Dončića nije dopustio preokret i došao je do pobjede.

Novu najbolju utakmicu u Euroligi Dončić je zaključio s 27 poena (6/8 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 6/7), četiri skoka i četiri asistencije, a pridružio mu se Gustavo Ayon sa 16 koševa (7/11 za dva, slobodna bacanja 2/2) i deset skokova.

Najbolji je kod Efesa bio Errick McCollum s 26 koševa (6/11 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 11/12). Kruno Simon ostao je bez poena (šut iz igre 0/8) uz skok i tri asistencije za 24 minute provedene na terenu.

Brose Bamberg - Maccabi Tel Aviv 71:88

Odličnom posljednjom četvrtinom Maccabi Nevena Spahije je prelomio gostujući susret protiv Bamberga i stigao do pobjede. Uoči posljednjih deset minuta izraelska momčad imala je minus četiri (59:55), ali samo u četvrtoj dionici ubacila je 33 poena, primila tek 12 koševa i zaključila susret visokim slavljem.

Sjajan je bio Pierre Jackson koji je zaključio susret na rubu triple-double učinka s 27 poena (4/8 za dva, 5/5 za tricu, slobodna bacanja 4/5), sedam skokova i devet asistencija.

Nikos Zizis sa 16 poena (5/8 za dva, 2/2 za tricu) bio je najbolji kod Bamberga, Leon Radošević dodao je 12 koševa i šest skokova za 26 i pol minuta na terenu.

Olympiakos - Baskonia 75:64

Grčki Olympiakos je novu europsku sezonu otvorio pred domaćim navijačima, upisavši pobjedu protiv Baskonije 75:64. Domaćin je krajem prve četvrtine preuzeo vodstvo i čuvao ga sve do kraja utakmice. U 35. minuti imao je i najvećih 16 koševa viška (70:54), španjolska momčad uspjela se spustiti na sedam koševa minusa, no više nije išlo.

Georgios Printezis sa 17 poena (8/12 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i Dimitrios Agravanis s 13 koševa (4/4 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i pet skokova predvodili su Olympiakos do pobjede.

Najbolji je kod gostiju bio Tornike Šengelia s 13 koševa (5/10 za dva, slobodna bacanja 3/4) i pet skokova.

Unicaja - Fenerbahče 68:67

Fenerbahče nije otvorio novu europsku sezonu na način na koji se nadao. Branitelj naslova gostovao je kod Unicaje u Malagi gdje je upisao minimalan poraz 68:67. Ključnim za pobjedu španjolske momčadi pokazala se posljednja četvrtina u kojoj su gosti ubacili tek tri poena u osam minuta igre. Unicaja je imala osam koševa viška uoči posljednje dvije minute utakmice (68:60), no komplicira samu završnicu. Fenerbahče serijom 7:0 dolazi do minimalnog zaostatka, na kraju ima i napad za pobjedu, ali Kostas Sloukas nije bio precizan.

Najbolji je u redovima Unicaje, ujedno i jedini dvoznamenkast, bio Giorgi Šermadini s 12 koševa (5/8 za dva, slobodna bacanja 2/2) i četiri skoka.

Goste je predvodio Kostas Sloukas s 15 koševa (5/8 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2), pet skokova i sedam asistencija.