Branimir Korać • četvrtak, 14.12.2017.

Odigrana su prva četiri susreta 12. kola Eurolige, a priča večeri ponovno je Luka Dončić koji je odigrao još jednu odličnu utakmicu i predvodio Real Madrid do pobjede protiv Barcelone...

Cijela Europa ponovno priča o Luki Dončiću koji je odigrao još jednu fantastičnu utakmicu, pomogao Real Madridu da upiše pobjedu protiv Barcelone, ali i pogodio tricu koja je potpuno ubila volju u gostujućim igračima. Naime u posljednjoj sekundi treće četvrtine od svog koša bacio je loptu i zabio preko cijelog terena za 68:52.

Nije to bio jedini sjajan Dončićev potez, ponovno je dominirao susretom, zabijao, asistirao, skakao i bio prvo ime dvoboja.

"Vrlo teška utakmica. Bili smo tu negdje i mislim da smo na kraju odradili odličan posao. Od početka smo odradili vrlo dobar posao u obrani i to je bio ključ. Nemamo previše pobjeda i zato je ovo za nas bio jako važan susret", istaknuo je mladi Slovenac.

Susret je zaključio sa 16 poena, sedam asistencija i šest skokova, a Felipe Reyes dodao je 14 poena i osam skokova. Kod Barcelone Ante Tomić za 13 minuta ubacio je 12 poena (4/5 za dva) i uhvatio tri skoka, a po 11 poena dodali su Thomas Heurtel i Pierre Oriola.

Unicaja je napokon stigla do pobjede. Nakon dugačkog posta slavila je u Malagi protiv Himkija i pobjedom 93:84 pomaknula se od samog dna ljestvice. Ovo je tek četvrta pobjeda Unicaje u 12 odigranih susreta, a s njom je uhvatila Barcelonu koja također ne briljira.

Čovjek odluke bio je Daniel Diez koji je u zadnjih četiri i pol minute ubacio svih svojih devet poena i to tri trice koje su slomile Himki. Inače Unicaja je ubacila 13, a Rusi čak 16 trica.

"Velika pobjeda za nas, igrali smo protiv vrlo dobre momčadi koja je imala dosta više pokušaja za tri poena nego za dva, ubacila je 16 trica i za dvicu šutirala 60 posto", kaže Joan Plaza.

U njegovoj momčadi Nemanja Nedović ubacio je 21 poen uz sedam asistencija, Adam Waczynski dodao je 15 poena, a James Augustine 14 poena uz 12 skokova i pet ukradenih lopti. Kod Himkija Aleksej Šved ubacio je 28 poena uz šut za tricu 5/17, a Anthony Gill dodao je 17 poena.

Brose je velikim preokretom u završnici stigao do pobjede protiv Olympiakosa. Grci su imali deset razlike pet i pol minuta prije kraja, ali domaćin je onda napravio seriju 13:0 i otišao do pobjede 67:65. Olympiakos je imao posljednji napad za izboriti barem produžetak, ali u tih deset sekundi obrana Brosea odradila je fantastičan posao i sačuvala vodstvo.

Dorell Wright koji je sezonu započeo u Igokei, susret je završio s 20 poena i sedam skokova, Augustine Rubit ubacio je 15 poena dok je Leon Radošević za 19 minuta upisao dva poena (0/3 za dva). Kod Olympiakosa Georgios Printezis upisao je 12 poena i sedam skokova, a Vassilis Spanoulis dodao je 11 poena.

Iznenađenje je priredio Žalgiris koji je u Istanbulu svladao Fenerbahče 90:89 zahvaljujući trici Milaknisa u posljednjim trenucima susreta. Odmah je uzvratio Sloukas istom mjerom Sloukas, domaćin je napravio brzi prekršaj na Pangosu koji u posljednjoj sekundi promašuje oba bacanja, ali nije bilo vremena za čudo domaćina i pokušaj Nunnallyja preko cijelog terena nije prošao.

Pangos je bio najefikasniji kod gostiju s 22 poena i sedam asistencija, a Axel Toupane ubacio je 16 poena uz sedam skokova. Kod Fenerbahčea Jan Vesely ubacio je 20 poena i uhvatio pet skokova, a Brad Wanamaker dodao je 19 poena.