Panathinaikos slavio nakon produžetka, Baskonia propustila veliku priliku

Sportnet • petak, 06.04.2018.

Iako su poznati svi sudionici četvrtfinala Eurolige, posljednje 30. kolo donijelo je niz uzbudljivih dvoboja koji su odlučivali o konačnim pozicijama prije nokaut faze...

PIŠE: Jan Šneler

Iznimno zanimljivo bilo je u Milanu gdje je Panathinaikos nastojao izboriti pobjedu i borbu za treće mjesto prije nokaut faze. Kako je u četvrtfinalu izrazito važna prednost domaćeg terena, jasno je kako bi Panathinaikosu puno značila treća ili četvrta pozicija.

Ako je bilo suditi po početku susreta, Panathinaikosu se nije pisalo dobro. Milano je puno bolje otvorio utakmicu i rasterećen brige oko pozicija i pobjeda vodio u prvoj četvrtini s 24:12. Uspjeli su Grci to malo smanjiti ali u drugih 10 minuta domaći još više pritišću i dolaze do prednosti od čak 17 koševa razlike.

Niti nakon odmora Panathinaikos nije uspijevao uhvatiti korak za Milanom te je unatoč tome što je smanjio razliku na osam koševa ponovno pao u igri i dozvolio domaćoj momčadi da serijom 9:0 ponovno dođu do prednosti od 17 koševa. Ipak, u posljednjih 10 minuta ulazi se rezultatom 69:61.

Tu počinje Panathinaikosova rapsodija i prava drama. Kako se utakmica bližila kraju tako su se gosti sve više približavali. Konačno, na samom kraju susreta, Curtis Jerrels gubi loptu, a Mike James pogađa za vodstvo gostiju 84:85. To je ujedno bilo i prvo vodstvo Panathinaikosa u utakmici. Činilo se da je sve gotovo kada je Marcus Denmom preciznim izvođenjem bacanja doveo goste u vodstvo 84:87, no u posljednjim sekundama Dairis Bertans pogađa tri slobodna bacanja i izjednačuje na 87:87 te se odlazi u produžetke.

Kao što je i cijela utakmica bila dramatična, niti produžetak nije mogao biti drugačiji. Izmjenjivala su se vodstva, nitko se nije odvojio no u posljednjih sedam sekundi igre, pogotkom Andrewa Goudelocka, Milano dolazi do vodstva 95:94. Jednako kao što je domaća momčad uspjela vratiti rezultatski minus u regularnom dijelu, tako je to sada uspjelo gostima. James je u posljednjoj sekundi utakmice postigao koš za pobjedu Panathinaikosa 95:96.

Najzaslužniji za pobjedu grčkog kluba bio je trojac James Gist, Nick Calathes i Mike James koji su postigli po 18 koševa. Kod Milana, s istim brojem koševa, najefikasniji je bio Arturas Gudaitis.

CSKA Moskva odradila je posao protiv Crvene zvezde koja je dobro izgledala prve dvije četvrtine. Na poluvremenu su gosti vodili sa sedam razlike te se činilo kako bi mogli iznenaditi vodeću momčad Eurolige. Ipak, odličnom trećom četvrtinom ruski klub dolazi do preokreta, a sigurnom igrom u posljednjoj dionici utakmice i do pobjede 92:81.

U redovima domaćih najbolji je bio Vitali Fridzon s 20 poena, dok je Cory Higgins dodao 18 koševa i pet asistencija. Kod Crvene zvezde najefikasniji je bio Ognjen Dobrić s 14 poena.

Iako je Fenerbahče osigurao drugo mjesto, a Unicaja ispala iz daljnjeg natjecanja, utakmica u Istanbulu nije protekla glatko. Od svih utakmica, vjerojatno bi ova bila ona za koju bi najmanje ljudi pomislilo da bi mogla otići u produžetke. Gosti su odlično otvorili utakmicu te nakon prve četvrtine imali vodstvo 9:22.

U drugoj četvrtini još je više do izražaja došla bolja igra gostiju. Unicaja je imala i vodstvo od 18 razlika mada se na odmor otišlo rezultatom 36:47. Iako je bilo jasno kako turski klub ne igra punom snagom, izgledalo je kao da i Unicaja pada snagom. U trećoj četvrtini prednost je smanjena da bi u posljednjoj dionici igre Fenerbahče došao do vodstva 69:63.

Ipak sjajnom završnicom, gosti se uspijevaju vratiti i povesti, no košem Kostasa Sloukasa u posljednjoj sekundi odlazi se u produžetke. U dodatnim minutama, gosti su potpuno dominirali, kontrolirali igru i zasluženo slavili rezultatom 91:99. Posebno inspiriran bio je Nemanja Nedović s 31 poenom i osam asistencija, dok je Fenerbahče predvodio Sloukas s 26 koševa.

Himki je propustio priliku da pobjedom u Barceloni i porazom Anadolu Efesa dođe do sedme pozicije kojom bi izbjegli CSKA u četvrtfinalu. Koštala ih je slabija prva četvrtina koju su izgubili 31:18 i povratka više nije bilo. Barcelona je kontrolirala igru i zasluženo došla do slavlja 86:82.

Legendarni Juan Carlos Navarro predvodio je katalonski klub sa 17 koševa, dok je Ante Tomić upisao učinak od četiri koša, pet skokova i pet asistencije. Za goste začudo najbolji strijelac nije bio Aleksej Šved (15 koševa, osam asistencija), nego Anthony Gill s 21 poenom, pet skokova i četiri asistencije.

Napeto je bilo i u Vitoriji gdje Baskonia nije uspjela svladati posrnuli Anadolu Efes i pokušati izboriti šesto mjesto na tablici. S obzirom na to da Baskonia ima bolji međusobni omjer sa Žalgirisom koji sutra igra protiv Olympiakosa, pobjeda nad Efesom i poraz Litavaca donio bi im tu poziciju.

Ipak to se nije dogodilo. Gosti iz Istanbula gotovo su cijelu utakmicu vodili, prilično dobro i kvalitetno odigrali i samu završnicu te na kraju slavili rezultatom 79:81. Za pobjedničku momčad Errick McCollum postigao je 21 poen, dok je hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon dodao samo četiri poena. Za Baskoniju su Vincent Poirier i Tornike Shengelija postigli po 17 koševa.

Za sada su poznata samo dva para četvrtfinala. Sigurno je kako će CSKA Moskva igrati protiv Himkija te Fenerbahče protiv Baskonije. Također, Žalgiris je sigurno na šestoj poziciji, a borba još traje za ostala mjesta. Sutrašnji ogledi odlučit će o preostala dva para.