Unicaja u završnici do pobjede protiv Barcelone, vrlo dobar nastup Tomića

Petar Jenjić • nedjelja, 15.04.2018.

Odigrano je preostalih sedam utakmica 28. kola ACB lige, a u najzanimljivijem dvoboju Barcelona je bila blizu velikog preokreta protiv Unicaje, no u konačnici je upisala poraz 80:78. Među najboljim igračima katalonske momčadi bio je Ante Tomić...

U utakmici na veliki broj koševa košarkaši Baskonije stigli su do 20. pobjede ove sezone. Na domaćem su parketu bili bolji od Tenerifa rezultatom 100:94 čime su današnjem protivniku nanijeli 14. poraz, a treći uzastopni.

Osim na samom otvaranju susreta, domaćin je konstantno bio u vodstvu, nerijetko i s dvoznamenkastom razlikom koju je uspijevao održati kroz cijelu treću četvrtinu. Iako je uoči posljednjih deset minuta imala 14 koševa viška (74:60), gosti u završnici susreta smanjuju zaostatak, uspijevajući ublažiti poraz. Za nešto više nedostajalo je vremena.

Janis Timma s 20 poena bio je najefikasniji u pobjedničkim redovima, dok su po 14 koševa dodali Rodrigue Beaubois i Tornike Šengelia (sedam skokova). Najbolji je kod gostiju bio Mateusz Ponitka s 20 koševa, Mike Tobey dodao je 17 poena i 13 skokova.

U susretu dviju momčad s dna prvenstvene ljestvice Joventut je potpuno nadigrao Bilbao kojeg vodi Veljko Mršić, upisavši pobjedu sa 84:56. Ovim slavljem primaknuo se današnjem protivniku na samo jednu pobjedu zaostatka. Domaćin je u potpunosti dominirao terenom od početka do kraja utakmice i bez ikakve drame upisao visoku pobjedu.

Nico Laprovittola s 22 poena i deset asistencija predvodio je Joventut do pobjede, Tomasz Gielo dodao je 18 koševa. Alex Mumbru s 14 koševa i Pere Thomas s 12 poena bili su najučinkovitiji kod gostiju.

Nakon dva uzastopna poraza MoraBanc Andorra vratila se na pobjednički kolosijek. Danas je na domaćem terenu upisala 16. pobjedu sezone protiv Estudiantesa i to rezultatom 78:65. Ključnim se pokazala druga četvrtina koju je domaćin dobio s 27:7 i na poluvrijeme otišao s 21 poenom prednosti (47:26). Do kraja susreta gosti su uspjeli tek ublažiti poraz.

Landing Sane s 15 koševa predvodio je domaćina do pobjede, po 11 poena dodali su John Shurna, Andrew Albicy (devet asistencija) i Jaka Blažić (šest skokova). Najbolji kod gostiju bio je Dagoberto Pena s 15 koševa, Goran Suton ubacio je tri poena (0/2 za dva, 1/2 za tricu) čemu je dodao tri skoka i jedno dodavanje za 16 minuta na parketu.

Posljednji susret dana odigran je u Malagi gdje je u derbiju Unicaja upisala pobjedu protiv Barcelone s 80:78. 17. im je to pobjeda sezone i treća uzastopna. Nakon prvih 20 minuta činilo se da će nešto lakše domaćin doći do pobjede. Unicaja je imala 17 poena prednosti (43:26), no Barcelona u trećoj četvrtini potpuno sustiže zaostatak, a početkom posljednje dionice ubačajem Thomasa Heurtela dolazi i do vodstva (57:55).

Egal je ostao do samog kraja utakmice, a 30 sekundi prije kraja Victor Claver pogađa tricu za izjednačenje (78:78). Unicaja ipak dolazi do pobjede u regularnom dijelu, a pobjednički koš ubacio je James Augustine.

Domaćina je do pobjede predvodio Sasu Salin sa 16 poena, dok je Nemanja Nedović dodao 15 koševa i sedam asistencija. Najbolji kod Barcelone s po 14 poena bili su Petteri Koponen i Ante Tomić (7/11 za dva) koji je dodao sedam skokova i tri dodavanja za 27 minuta provedenih na parketu.

ACB liga, 28. kolo:
Baskonia - Tenerife 100:94
Gran Canaria - Murcia 83:71 (Albert Oliver 18p / Charlon Kloof 14p)
Joventut - Bilbao 84:56
Real Betis - San Pablo Burgos 96:101 (Askia Booker 30p / Goran Huskić 17p, 6sk)
Gipuzkoa - Obradoiro 107:99 (nakon produžetka) (Daniel Clark 18p, 12sk / Eimantas Bendžius 20p, 8sk)
MoraBanc Andorra - Estudiantes 78:65
Unicaja - Barcelona 80:78