La Liga, 38. kolo, 20.05.2018, 20:45 h
Barcelona
Barcelona 1:0 Real Sociedad
Real Sociedad

Kraj ere: Iniesta odigrao posljednju utakmicu za Barcelonu koja je slavila protiv Real Sociedada

Sportnet • nedjelja, 20.05.2018.

Jedan od najvažnijih igrača Barcelone posljednjeg desetljeća, Andres Iniesta, oprostio se od voljenog kluba u kojem je proveo 16 godina. Njegova Barcelona u posljednjem kolu La Lige slavila je protiv Real Sociedada...

PIŠE: Jan Šneler

Već danima mnogi navijači i profesionalni nogometaši, kolege i prijatelji odaju počast fantastičnom Andresu Iniesti koji je večeras posljednji put istrčao na Camp Nou u dresu Barcelone. Iako se nije dogodila još ljepša večer, da Iniesta pogotkom zaokruži nevjerojatno uspješnu karijeru u redovima katalonskog kluba, njegovi suigrači podarili su mu pobjedu na njegovom oproštaju od kluba.

Kako i priliči posljednjem kolu prvenstva, ritam utakmice nije bio na najvišem nivou. Mnogi igrači već su glavama u pripremama za predstojeće Svjetsko prvenstvo te je strah od mogućih ozljeda velika. Imala je Barcelona nekoliko izglednih prilika u prvom dijelu, a u 25. minuti u strijelce se mogao upisati Ivan Rakitić čiji udarac glavom ipak nije bio precizan.

Nešto kasnije, gosti su pokušali preko Mikela Oyarzabala, no niti on nije pronašao put do mreže. U drugom dijelu, Barcelona je prilično brzo došla do pogotka. Prekrasan gol postigao je Coutinho. U 57. minuti s dvadesetak metara, osjetivši kako je gostujući vratar udaljen od vrata, lukavo je pucao i od stative postigao pogodak.

Desetak minuta kasnije, Denis Suarez dobro je pucao, no malo je nedostajalo da njegov udarac uđe u gol. Barcelona je puno bolje izgledala u nastavku susreta te se činilo kao da je pitanje vremena kada će postići i drugi pogodak. U 77. minuti pokušao je i Lionel Messi, no njegov udarac ipak nije imao dovoljno preciznosti i snage da prevari vratara Miguela Moyu.

Embed from Getty Images

U 82. minuti, cijeli Camp Nou ustao je na noge i posljednjim pljeskom i pjesmom pozdravio svog kapetana Iniestu kojeg je zamijenio Paco Alcacer. Što misle o njemu, navijači su pokazali prekrasnom koreografijom na početku susreta gdje su ispisali njegovo ime i broj 8 koji je nosio. Kada se brojka osam okrene vodoravno, dobije se simbol beskonačnosti, a upravo tako se mogu opisati Iniestine igre i trofeji, kao i značaj koji je donio Barceloni.

Do kraja susreta, prilika je bilo sve manje i pogodaka više nije bilo. Barcelona je tako stigla do 28. pobjede u sezoni, premoćno osvojivši titulu s čak 14 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Atletico Madrida. Ipak, mali gorak okus ostaje zbog činjenice da su ostali na 99 postignutih pogodaka, iako ne sumnjamo kako će trofej pobjednika La Lige to vrlo brzo oprati.

Na samom kraju, istaknimo kako je u redovima Barcelone, Ivan Rakitić odigrao svih 90 minuta. Hrvatski je reprezentativac solidno odradio svoju rolu, došao nekoliko puta u izglednu priliku no nažalost nedostajalo je malo sreće i preciznosti za pogodak. U 76. minuti zbog prekršaja je požutio.

Treba spomenuti i kako se Fernando Torres oprostio od madridskog Atletica i to s dva postignuta pogotka u remiju 2:2 protiv Eibara.