Crna Gora ide na Barakude, favoriti u četvrtfinalu

Jan Šneler • nedjelja, 22.07.2018.

Osmina finala Europskog prvenstva u vaterpolu prošla je prilično očekivano te su najjače momčadi izborile nastup u samoj završnici...

Kao što se moglo i očekivati, velikih iznenađenja nije bilo u osmini finala Europskog prvenstva u vaterpolu koje se održava u Barceloni. Svi favoriti su prošli u četvrtfinale, a ujedno je i Hrvatska saznala protivnika. To će biti Crna Gora koja je uvjerljivo svladala Rumunjsku.

Nikakvih problema nisu imali Crnogorci s Rumunjima te su vrlo brzo preuzeli kontrolu nad utakmicom i rano riješili pitanje pobjednika. Već na poluvremenu, Crna Gora je vodila sa 6:2 te je samo povećavala prednost do kraja susreta koji je završio pobjedom 15:5. Po tri pogotka postigli su Marko Petković i Aleksandar Radović, dok je kod Rumunja Tiberiu Negrean zabio dva gola.

Niti Grci nisu imali problema protiv Njemačke koju su uvjerljivo pobijedili s 13:5. Kao i Crnogorci, Grci su sve riješili u uvodnoj fazi susreta te je nastavak bio puko odrađivanje posla. Takav rasplet omogućio im je veću rotaciju igrača pa su se tako gotovo svi igrači upisali u listu strijelaca. Kod Njemačke, kapetan Marko Stamm postigao je tri od njemačkih pet pogodaka.

Iako su Mađari na kraju prilično rutinski svladali Nizozemsku, početak susreta nije tako izgledao. Mađarska obrana nije najbolje izgledala u prvoj četvrtini te su primili čak četiri pogotka. Nakon samo dvije minute nastavka susreta, Nizozemska je vodila 5:6 te su se Mađari morali uozbiljiti. Srećom po njih, kvaliteta je došla do izražaja te su serijom od četiri pogotka, otišli na odmor s vodstvom 9:6.

Nizozemci su se očito ispraznili jer su sljedeći pogodak postigli tek nakon 12 minuta kada je već razlika bila prevelika. Kod Mađara je sjajan bio Marton Gyorgy Vamos s četiri pogotka, dok je Nizozemce dugo u igri držao vratar Eelco Wagenaar koji je skupio 11 obrana.

Posljednje mjesto u četvrtfinalu osigurali su Rusi pobjedom protiv Francuza. Iako je to, po nekoj procjeni, bila najneizvjesnija utakmica, iako su Rusi daleko jači, epilog nije bio takav. Rusija je već na poluvremenu vodila s 8:2 te su na taj način prelomili utakmicu debelo prije kraja. Do kraja su Francuzi bili bolji, ali nedovoljno za bilo kakvo iznenađenje.

Kapetan ruske momčadi Sergej Lisunov postigao je tri pogotka, dok su kod Francuza Enzo Khasz i Ugo Crousillat dodali po dva.

Četvrtfinalni susreti na rasporedu su u utorak. Srbija će igrati protiv Mađarske, a Hrvatska protiv Crne Gore. U donjem dijelu ždrijeba sastat će se Španjolska i Grčka te Italija i Rusija.