Petar Jenjić • četvrtak, 06.12.2018.

Odigrano je pet utakmica 11. kola Eurolige u kojoj je novi "skalp" uzela Budućnost koja je stigla do pobjede protiv Barcelone. Do pobjede je stigao i Maccabi koji je slavio na gostovanju kod Darušafake, kao i Žalgiris koji je svladao Olympiakos...

Nakon pobjede protiv CSKA, košarkaši Budućnost na domaćem su terenu upisali još jednu pobjedu protiv jakog protivnika. Treće slavlje sezone crnogorska je momčad upisala protiv Barcelone koju je porazila rezultatom 67:64.

Nijedna momčad nije uspjela doći do dvoznamenkaste prednosti tijekom susreta. Tri minute prije kraja bilo je 59:59 nakon čega tricom Nemanje Gordića i dvicom Edwina Jacksona Budućnost dolazi do vodstva. Ipak, egal je ostao do kraja, Chris Singleton zabio je tri slobodna bacanja za minus jedan (65:64), ali na drugoj strani uzvraća Jackson. Posljednjih nekoliko sekundi imali su gosti, ali Adam Hanga nije bio precizan.

S po 12 poena Budućnost su do pobjede predvodili Nemanja Gordić (pet skokova) i Earl Clark (pet skokova). Adam Hanga ubacio je 12 koševa kod Barcelone, dok je Ante Tomić dodao deset poena (5/8 za dva, slobodna bacanja (0/2), šest skokova i tri asistencije za 26 minuta na terenu.

Iako je još na početku posljednje četvrtine zaostajao 11 razlike (62:51), Maccabi Tel Aviv uspješno je odradio gostovanje kod Darušafake koju je svladao sa 73:71. Treća je to pobjeda izraelske momčadi ove sezone, a druga uzastopna, dok je turska momčad trenutno na omjeru 1-10.

Maccabi je sustigao zaostatak, a dvije i pol minute prije kraja preuzeo je vodstvo (70:68). Do kraja susreta nije ga ispustio, a jedan od junaka bio je Yovel Zoosman koji je blokirao pokušaj Raya McCalluma u samoj završnici.

Najučinkovitiji u pobjedničkim redovima bio je John Dibartolomeo s 13 koševa, Johnny O'Bryant dodao je 12 poena i 14 skokova. Darušafaku je predvodio Michael Eric s 20 poena i šest skokova.

Pobjedu je upisao Žalgiris koji je skočio na omjer 5-6, litavska je momčad na domaćem terenu sa 83:75 bila bolja od Olympiakosa. Domaćin je zaostajao gotovo čitave tri četvrtine, ali je u završnici treće preuzeo vodstvo (60:59). Nakon toga napravio je seriju od 8:0, a prednost sačuvao do kraja.

Najbolji je u redovima pobjedničke momčadi bio Marius Grigonis s 19 koševa, Aaron White dodao je 13 poena, dok su po 12 koševa dodali Brandon Davies i Antanas Kavaliauskas.

Drugu pobjedu u posljednje tri utakmice, a petu ukupno, upisao je Bayern koji je na domaćem terenu bio bolji od Himkija sa 72:65 te tako ruskoj momčadi nanio sedmi poraz.

Utakmice je u prvom poluvremenu bila prilično izjednačena, a prvu značajniju prednost stvorio je domaćin na početku nastavka kada je serijom 12:4 poveo s 43:32. Vratio se Himki u utakmicu i početkom posljednje dionice stigao na minus jedan (54:53), međutim, više od toga nije išlo. Njemačka je momčad uspjela sačuvati prednost.

Nihad Đedović s 14 koševa i Vladimir Lucić s 13 poena bili su najbolji kod Bayerna, po 12 poena u gostujućim redovima ubacili su Charles Jenkins i Jordan Mickey.

Zanimljivo je bilo u Milanu gdje je do pobjede stigla Gran Canarija koja je slavila sa 94:86. Iako su gosti imali i 14 koševa viška u završnici treće četvrtine (70:56), uspio se Milano vratiti u utakmicu te doći na samo minus dva (82:80) četiri i pol minute prije kraja, ali nije uspio upotpuniti preokret. Na sve je odgovor imala španjolska momčad koja je sada na skočila na omjer 4-7.

Markus Eriksson sa 17 koševa te Kim Tillie s 12 poena i šest skokova bili su najbolji kod Gran Canarije. Mike James s 26 poena i osam asistencija bio je najbolji kod domaćina.