Newcastle se u produžecima izborio za plasman u sljedeće kolo, Shrewsbury napravio veliki preokret

Marjan Kreševac • utorak, 15.01.2019.

U ponovljenim susretima trećeg kola FA kupa prolazak u sljedeću rundu izborili su Sheffield Wednesday pobjedom u gostima 1:0 nad Lutonom, Shrewsbury Town vratio se iz ponora od dva gola zaostatka i na kraju slavio pobjedu kod Stokea 3:2, a Newcastle je u produžecima slavio 4:2 na gostovanju kod Blackburna...

Od prvog sučevog zvižduka Sheffield Wednesday je bio taj koji je odlučnije krenuo po prolaz u sljedeće kolo FA kupa. Prvu priliku gosti su stvorili već u osmoj minuti susreta kada je s lijeve strane kaznenog prostora svoj udarac oprobao Adam Reach. Udarac je bio dobar, ali ipak za malo neprecizan, lopta je fijuknula kraj lijeve vratnice.

Sličan scenarij odigrao se i u 13. minuti, ovoga puta u glavnoj ulozi bio je George Boyd, no konačni rezultat po promjenu stanja na semaforu bio je isti, lopta je završila povrh prečke. Namjestili su gosti nišanske sprave i sljedeća dva pokušaja, onaj Hectora u 23. i Thornileyja u 27. minuti pogodila su okvir gola, ali Shea je bio na visini zadatka i zaustavio oba pokušaja.

S obzirom na stanje na terenu bilo je pitanje trenutka kada će domaći vratar po loptu u mrežu, dogodilo se to u prvoj minuti drugog poluvremena kada je Atdhe Nuhiu nakon dodavanja Stevena Fletchera negdje sa sredine kaznenog prostora ljevicom zakucao loptu u gornji desni kut. Pogodak je malo razbudio domaće igrače koji su uložili sve ne bi li došli barem do izjednačenja i produžetaka, ali nisu uspjeli u tome, Sheffield Wednesday je slavio minimalnim rezultatom i plasirao se u sljedeći krug.

Stoke City imao je na poluvremenu dva pogotka prednosti, no gosti su uspjeli u drugom dijelu sve preokrenuti i na kraju slaviti rezultatom 3:2 i izboriti sljedeću rundu. Sve je počelo idilično za Stoke, nakon uvodnog ispitivanja snaga domaći su iz prve prave akcije došli u vodstvo. Tom Ince je u 20. minuti pronašao Tyresea Campbella koji se sa sredine kaznenog prostora odvažio na udarac i pogodio donji desni kut.

Isti igrač i u 36. minuti podigao je ruke u znak slavlja kada je povisio vodstvo domaćina na 2:0. Prednost od dva pogotka i sterilna igra Shrewsbury Towna bili su dobra garancija domaćim navijačima za slavlje na kraju susreta. Ali u drugom dijelu istrčala je neka nova gostujuća momčad, rastrčana, agresivna i nadasve željna pokazati da zna igrati nogomet.

Velika upornost na terenu gostima se isplatila u 71. minuti kada je James Bolton jednim dalekometnim udarcem smanjio rezultat na 2:1, a kada je u 77. minuti Fejiri Okenabirhie iz kaznenog udarca izjednačio, osmjeh na licima domaćih navijača polako je prelazio u zabrinutost. Da je ta zabrinutost bila apsolutno opravdana uvjerili su se u 81. minuti kada je Josh Laurent postigao pogodak za potpuni preokret i u konačnici slavlje gostiju.

Rafa Benitez prije susreta tvrdio je da FA kup nije prioritet njegovoj momčadi i da će sve snage uprijeti u borbu za ostanak u elitnom razredu engleskog nogometa. Shodno tome dosta je ispremiješao momčad Newcastlea, ali to se nije pretjerano osjetilo na terenu. Gosti su poveli već u prvoj minuti utakmice dalekometnim udarcem Seana Longstaffa.

Nije dugo trebalo da dođe do udvostručenja vodstva, u 22. minuti Jacob Murphy je ubacio u šesnaesterac, a Callum Roberts našao se na pravom mjestu i nogom pospremio loptu u mrežu. Rano vodstvo od 2:0 uspavalo je goste iz Newcastlea i do kraja poluvremena dopustili su domaćinima da se vrate u egal. Prvo je za 1:2 u 35. minuti pogodio Adam Armstrong, a za 2:2 u prvoj minuti sudačke nadoknade Darragh Lenihan.

Iako je u drugom dijelu bilo lijepih prilika i s jedne i s druge strane rezultat se nije mijenjao i otišlo se u produžetke. Tamo su igrači Newcastlea pokazali tko igra Premiership u ovom dvoboju. S dva pogotka Joselua u trećoj minuti nadoknade prvog produžetka i Ayozea Péreza u 106. minuti izborili su nastup u četvrtom kolu FA Kupa ukupnim rezultatom 4:2.