Ajax ponovno na vrhu Nizozemske, oprostio se Robin van Persie

Petar Jenjić • nedjelja, 12.05.2019.

Nogometaši Ajaxa po prvi puta nakon pet godina osvojili su naslov prvaka Nizozemske, a titulu su potvrdili pobjedom protiv Utrechta. Iz posljednjeg kola Eredivisie vrijedi izdvojiti i posljednje minute karijere koje je odigrao Robin van Persie...

Ajax se uspio oporaviti od ispadanja u polufinalu Lige prvaka te pobjedom u pretposljednjem kolu protiv Utrechta od 4:1 potvrditi naslov prvaka Nizozemske. Tako je stigao do naslova prvaka po prvi puta nakon pet godina te sezonu zaključio s ak 115 postignutih golova.

Nije dobro krenulo za Kopljanike koji su se već u prvoj minuti našli u zaostatku nakon što je Othman Boussaid doveo goste u vodstvo. Međutim, već u 14. minuti domaćin je stigao do poravnanja, Donny van de Beek proigrao je Klaasa-Jana Huntelaara u kaznenom prostoru, a ovaj iz blizine skrenuo loptu u gol.

U samoj završnici prvog poluvremena van de Beek se upisao i u strijelce nakon što je poentirao glavom na proigravanje Dušana Tadića. U nastavku susreta Ajax je potvrdio pobjedu, a oba je gola postigao Tadić. Prvo iz blizine u 75. minuti, a zatim pet minuta kasnije iz penala.

Određenu matematičku šansu za naslov prvaka imao je Ajax, ali sve nade ispustio je na gostovanju kod AZ Alkmaara koji je minimalno slavio. Pobjednički pogodak bio je djelo Guusa Tila iz 49. minute.

Feyenoord je na domaćem terenu s 2:0 poražen od Den Haaga, no to navijačima domaće momčadi nije bio primaran događaj dana. Naime, od aktivnog igranja nogometa oprostio se Robin van Persie koji je u svojoj 35 godini odlučio objesiti kopačke od klin. Uz gromoglasan pljesak s tribina, izašao je iz igre sudačkoj nadoknadi.