MACCABI TEL AVIV - PANATHINAIKOS 67:73 (36:36)

MACCABI TEL AVIV: Brisker 13 (5/9), Comegys 3 (1/2), Henefeld, Huffman 26 (10/19), Jamchy 3 (1/1), McDonald 11 (4/9), Popa, Sharp 5 (2/4), Sheffer 6 (2/5), Shelef.

PANATHINAIKOS: Alvertis 4 (2/5), Bodiroga 9 (2/8), Boudouris, Burke 7 (3/4), Fotsis 9 (4/5), Gentile 3 (1/4), Kattache 17 (2/4), Koch, Rebrača 20 (5/6), Rogers 4 (2/5).

Postotak šuta: Maccabi 25/53 (47%), PAO 21/41 (51%)
Skokovi: Maccabi 26 (17+9), PAO 26 (18+8)
Osvojene lopte: Maccabi 2, PAO 1
Izgubljene lopte: Maccabi 7, PAO 6
Blokade: Maccabi 2, PAO 2

PAO novi prvak Europe (Snimio: Dražen Patarčić)

Košarkaši Panathinaikosa u odličnoj su utakmici u prepunoj dvorani u Solunu zasluženo pobijedili Maccabi Elite te tako ponovno nakon četiri godine pokorili Europu. Bila je to utakmica sa dva različita poluvremena. U prvom su dominirali Izraelci, dok je u drugom do izražaja došla duža klupa Grka i PAO je sasvim zasluženo pobijedio.

Prvi dio prvog poluvremena protekao je u aposolutno ravnopravnoj igri, a igrala su samo dva igrača - Rebrača kod Panathinaikosa, te Huffman kod Maccabia. U 12. minuti Maccabi se malo odvaja i vodi sa 24:20, te od tada Izraelci uzimaju utakmicu u svoje ruke i vode sa +4 do +7 (36:29), što je najveća razlika u prvom dijelu. Maccabi je do vodstva došao sa vrlo dobrim šutom za tri (5-7), te odličnim Huffmanom, a Grke je "u igri" jedino držao odlični Željko Rebrača, dok je zakazao Bodiroga sa samo jednim poenom u prvom dijelu. U zadnjoj minuti Rebrača postiže četiri koša iz slobodnih bacanja, te Kattache u zadnjim trenucima pogađa tricu za izjednačenje (36:36) i prednost Izraelaca u trenu je vraćena na nulu. Maccabi je igrao vrlo agresivno sa puno osobnih pogrešaka usprkos činjenici da Grci imaju dužu klupu, a to im se kasnije i osvetilo.

MVP finala, Željko Rebrača (Snimio: Dražen Patarčić)

Već u trećoj minuti nastavka Huffman je zaradio četvrtu osobnu pogrešku i Maccabi je zapao u velike probleme. PAO je u drugi dio krenuo vrlo dobro i u osmoj minuti vodio sa +8 (48:40), a na polovici drugog djela bilo je i +11 (51:40). Kod rezultata 58:46 za PAO kreće velika serija Maccabija i u 15. minuti rezultat je 60:57, samo + 3 za Grke, no tada kada su Izraelci bili u naletu u 16. minuti, možda i ključnu tricu za 63:57 pogađa Kattache, zatim Bodiroga pogađa za 65:58 i sve što su do kraja Izraelci napravili bilo je smanjivanje razlike. Na kraju je Maccabi pokušao sa prekršajima, no Grci su bili dosta precizni sa crte slobodnih bacnja i slavlje velikog broja navijača Panathinaikosa moglo je započeti.

MVP utakmice sasvim zasluženo je proglašen Željko Rebrača sa učinkom od 20 poena (šut 5-6) i 8 skokova za 29 minuta. Rebrača je u prvom djelu držao PAO u igri, dok se u drugom velikim dijelom odmarao, no kada je trebalo bio je tu. Bodiroga možda nije pružio partiju kakva se očekivala, no na kraju je imao mirnu ruku sa slobodnjaka kada su Izraelci radili brze prekršaje. Također vrlo dobru partiju pružio je Kattache pogodivši vrlo bitnu tircu za 63:57, te mirna ruka sa crte slobodnih bacanja bile su mu odlike. U jednom dijelu kada su Izraelci prijetili maldi Grk Fotsis je pokazao svoj talent.

Kod Maccabija odlično je odigrao Huffman sa 26 poena i 10 skokova, no vrlo je brzo ušao u probleme sa osobnim pogreškama, pa nije mogao pružiti maksimalnu partiju u obrani. Pratili su ga Brisker sa 13, te McDonald sa 11 poena, što se ipak pokazalo premalo.