Tomić i Simon sjajni u pobjedama svojih momčadi, Zenit preko Olympiakosa do povijesne prve pobjede

Matej Kačan • petak, 18.10.2019.

S tri utakmice u petak je zaključeno treće kolo Eurolige, a ljubitelje domaće košarke mogu veseliti sjajne partije Ante Tomića i Krune Simona koji su bili među prvim imenima u pobjedama svojih ekipa...

Olympiakos se i dalje nastavlja mučiti. Poraz od ASVEL-a u prvom kolu je poslom platio David Blatt, a Zenit St. Peterburg je pobjedom u produžetku pokazao da je uvjerljiva pobjeda pirejske momčadi nad Albom bila samo bljesak u tmurnom startu sezone.

Ne može se reći da košarkaši koje vodi Blattov pomoćnik Kestutis Kemzura nisu dobro krenuli u utakmicu. Polovicom prve četvrtine prednost je bila na deset koševa razlike, a zatim Zenit kreće u seriju kojom prelazi u vodstvo krajem prve i početkom druge dionice.

Olympiakos je vodio još jednom pri kraju prvog poluvremena, ali se uglavnom prednost držala kod gostiju te se kretala oko pet ili šest poena prednosti za Zenit sve do posljednje četvrtine. U posljednjoj dionici je Olympiakos tricama došao na posjed zaostatka tri minute prije kraja regularnog dijela, ali se u zadnju minutu ulazi s 58:64 za goste.

Domaćin se tricama Puntera i Papanikolaoua uspio privremeno spasiti od poraza i sa 64:64 uvesti utakmicu u produžetak, ali su u produžetku gosti odjurili do pobjede. Olympiakos je limitiran na tek četiri poena u produžetku, a Zenit su do pobjede vodili Renfroe, Ponitka i Ayon svojim ubačajima u dodatnoj dionici za konačnih 68:77 i povijesnu prvu pobjedu Zenita u Euroligi.

Ponitka je u pobjedi bio sjajan s 18 poena, a iskusni centar Ayon je uz deset koševa dodao isto toliko skokova. Kod poraženog domaćina su Punter i Nikola Milutinov postigli po 16 poena, a srpski centar je dodao i sjajnih 16 skokova.

Barcelona je i dalje uz CSKA jedina neporažena euroligaška ekipa. Nakon slabe prve četvrtine protiv Albe koju su gosti završili s plus šest, sve je sjelo na svoje mjesto. Alba je vodila još kroz drugu četvrtinu, a tada kreće sjajni drugi dio utakmice Barcelone za uvjerljivih 103:84 na koncu.

Već nakon treće dionice prednost katalonske ekipe je bila na 11 poena razlike, a pred kraj utakmice je razlika došla i do +24 da bi se semafor na kraju zaustavio na 19 poena prednosti za Barcelonu.

Cory Higgins je s 22 poena predvodio Barcelonu do treće pobjede, dok je Nikola Mirotić dodao 18 poena. Ante Tomić je bio sjajan s 15 ubačaja uz šest uhvaćenih lopti. Rokas Giedraitis je kod Albe prednjačio sa 17 koševa.

Valencia je kod kuće odigrala sjajno prvo poluvrijeme protiv Efesa te je vodila do polovice treće dionice, ali su onda gosti iz Turske serijom 13:6 okrenuli utakmicu u svoju korist te su tu prednost održavali do konačnih 78:83 i druge euroligaške pobjede u nizu nakon šamara od Barcelone. Valencia je tako ostala jedina momčad koja u ovogodišnjem izdanju Eurolige nije upisala pobjedu.

Efes je predvodio sjajni Krunoslav Simon s 19 poena te iniciranje preokreta u drugom poluvremenu, a pratio ga je i sjajni Vasilije Micić s 15 poena te maestralnih 12 asistencija. Kod Valencije je prvo ime bio crnogorski centar Bojan Dubljević s 22 poena te sedam skokova.