Pomor favorita u Euroligi, slab učinak Tomića u pobjedi Barcelone

Matej Kačan • srijeda, 30.10.2019.

Pet utakmica Eurolige bilo je na rasporedu u srijedu, a dan je obilježio pomor favorita. Jedino je svoj status opravdala Barcelona uz slab učinak Ante Tomića...

CSKA iz Moskve je kod kuće upisao prvi poraz, a titulu krvnika je ponio grčki velikan Olympiacos koji se polako vraća u pravu formu nakon slabog početka sezone.

Potpuno atipično za CSKA jest činjenica da je Olympiacos vodio kroz cijeli susret, a u kontinuitetu je CSKA gubio od 14. minute nadalje kad je Olympiacos serijom 16:5 uzeo vodstvo koje više nije ispuštao.

Završilo je sa 79:84, a goste je do pobjede vodio Brandon Paul s 20 poena. Mike James je s 22 poena bio prvo ime CSKA, a pratio ga je Kyle Hines s 19 ubačaja.

Iznenađujuć i neugodan domaći poraz upisao je i drugi velikan bivše sovjetske države, Žalgiris iz Kaunasa od kojeg je bolji bio ruski Zenit. Utakmica u Litvi je bila iznimno neizvjesna, a nitko nije vodio s više od 10 razlike sve do velike serije gostiju u produžetku.

Lekavičius je s tri bacanja izborio 62:62 i produžetak, a onda je u dodanom dijelu Žalgiris stao. Ponitka je na sebe preuzeo odgovornost za Zenit i odveo goste do pobjede od 82:70.

Ponitka je s 19 poena vodio Zenit, a pomogla su mu još trojica dvocifrenih suigrača. Kod Žalgirisa je Zach LeDay upisao double-double s 12 poena i 10 skokova.

Željko Obradović i njegov Fenerbahče imaju jako ozbiljnih problema s formom, a to je pokazalo i gostovanje u Tel Avivu.

Fenerbahče nikako nije pronalazio napadački ritam, razlika je u nekim trenucima iznosila i 22 poena prednosti za Maccabi, ali je serija u trećoj četvrtini malo nagrizla razliku.

Preokreta ipak nije bilo i "ponos Izraela" uzima veliku pobjedu sa 67:55. Maccabi je predvodio Ori Casspi s 13 poena, šest skokova i četiri dodavanja, a Tarick Black je bio sjajan s 10 poena i 15 skokova. Kod blijedog Fenerbahčea je prednjačio De Colo s 13 poena.

Slično neugodno iskustvo u gostima je imao i madridski Real kojeg je Bayern nadvisio s 95:86 u utakmici u kojoj je drugo poluvrijeme u potpunosti pripalo domaćinu.

Krajem druge i početkom treće četvrtine protegla se 10:0 serija koja je prelomila utakmicu u korist domaćina, a do kraja se uglavnom održavala razlika uz sitna približavanja Reala.

Bavarce je predvodio bivši NBA igrač Greg Monroe s 18 poena, a 17 je dodao Barthel. Kod Reala Randolph sa 17 i Campazzo sa 16 poena nisu bili dovoljni.

U španjolskom dvoboju Barcelona je svladala Valenciju s 83:77 teže od očekivanog, ali pobjeda se piše i momčad Svetislava Pešića ostaje jedina neporažena ekipa Eurolige nakon pet kola.

Barcelona je u posljednjih 10 minuta ušla u zaostatku, ali je s 21:12 u posljednjoj dionici ipak uzela pobjedu. Ante Tomić nije bio pretjerano raspoložen, upisao je tek tri poena uz šest skokova.

Sve je zato nadoknadio Cory Higgins s 20 poena, a Nikola Mirotić je dodao 17 poena te sedam skokova. Jordan Loyd je kod Valencije bio prvo ime sa 17 poena, a dvostruko-dvostruki učinak je upisao Crnogorac Bojan Dubljević s 12 poena te 10 skokova.