PAO i Fener do pobjeda u produžetku, Efes i Simon bolji od Perasovića

Matej Kačan • subota, 07.12.2019.

Veliki grčki derbi, prvi ove sezone, okončan je u produžetku, a u hrvatskom dvoboju u Vitoriji, Velimir Perasović upisao je poraz protiv Krune Simona...

Sjajnu utakmicu smo gledali u Moskvi gdje su snage odmjerili Himki i Barcelona. Gost je u utakmicu krenuo sjajno te je vodio kroz cijelu utakmicu i s po 19 poena razlike. Himki je ludom 8:0 serijom u zadnje dvije minute došao na tek tri poena zaostatka, no Mirotić svojim poenima te Delaney sjajnom tricom postavljaju konačnih 102:94 za novu pobjedu sjajne Barce koja je druga s 9-3 omjerom.

Mirotić je s 28 poena i devet skokova povukao Barcelonu, a Ante Tomić je također bio dobar s 15 poena uz šest skokova i tri asistencije. Kod Himkija je po običaju prvo ime bio Šved koji je ubacio 23 poena.

Novu pobjedu upisao je i Zenit u kojem je funkciju pomoćnika sportskog direktora preuzeo Marko Popović tako da imamo poseban motiv za pratiti klub iz St. Petersburga. Zenit je bio u blagom vodstvu do polovice druge četvrtine kad je Asvel prekinuo egal sjajnom serijom od 12:0 kojom je došao do vodstva od devet razlike, ali odmah po završetku te serije kreće ona Zenita koja je domaćoj ekipi vratila vodstvo.

Tako je Zenit preuzeo vodstvo od devet razlike nakon osam minuta treće, ali ni tu uzbuđenjima nije kraj jer se Asvel opet vraća i uzima vodstvu početkom zadnje dionice. Srećom po domaćina i novog zaposlenika Popovića to vodstvo nije bilo dugog vijeka pa Zenit "na mišiće" čupa 75:70 pobjedu u završnici. Zenit je vodio Alex Renfroe sa 16 poena i osam asistencija, dok kod Asvela nije bilo dvoznamenkastih, ali je šest igrača postiglo osam ili devet poena.

Fenerbahče je uvjerljivo vodio kroz prvih 18 minuta utakmice protiv Albe da bi ostatak vremena proveo u velikom egalu. Sve se svelo na samu završnicu regularnog dijela u kojem je Sikma izborio produžetak za goste, ali su Duverioglu, De Colo i Sloukas izborili 107:102 pobjedu za momčad Željka Obradovića i približavanje borbi za doigravanje. Sloukas je s 23 poena i deset dodavanja vodio Fener.

Veliki grčki derbi su u OAKA Areni odigrali Panathinaikos i Olympiakos. Panathinaikos je odigrao sjajan srednji komad utakmice te je vodio i dvoznamenkastom razlikom, ali pred sam kraj treće i u četvrtoj četvrtini Olympiakos dovodi utakmicu u egal te čak i u minimalno vodstvo preko Spanoulisa. Ipak, Papagiannis je košem za 86:86 izborio produžetak, a tamo su stvari u svoje ruke preuzeli Tyrese Rice i Jimmer Fredette.

PAO je na kraju pobijedio s 99:93, a maestralan je s 41 poenom bio baš Rice koji je bio apsolutno nezaustavljiv. Spanoulis je u posljednjoj četvrtini malo vratio vrijeme za par godina unazad, a utakmicu je završio s 18 poena za Olympiakos.

Vrlo uvjerljiv je bio Efes u posljednjoj utakmici večeri na gostovanju kod Baskonije Velimira Perasovića. Od samog starta prvoplasirana ekipa Eurolige je nametnula svoj ritam i već na poluvremenu je bilo 20 razlike, a semafor je stao na konačnih 102:77 za tursku ekipu.

Shane Larkin bio je sjajan kod Efesa s 24 poena i osam skokova, a Krunoslav Simon ostao je bez ubačaja uz tri skoka i četiri asistencije. Kod Baskonije je Tornike Šengelia ubacio 20, ali je ostao usamljen.