Premiership, 29. kolo, 07.03.2020, 13:30 h
Liverpool 2:1 Bournemouth
Bournemouth

Liverpool loše krenuo pa uz pomoć Salaha i Manea preokrenuo, titula sve bliže

Dario Dodić • subota, 07.03.2020.

Nogometaši Liverpoola prekinuli su kratki niz slabijih rezultata i uz puno muke svladali Bournemouth te došli na tri pobjede od naslova prvaka Engleske...

S jednim okom usmjerenim ka uzvratu osmine finala Lige prvaka protiv Atletico Madrida, nogometaši Liverpoola odigrali su 29. kolo engleskog Premiershipa i stigli korak bliže tituli. Nije bilo jednostavno, momčad Jürgena Kloppa poprilično se mučila protiv Bournemoutha, na kraju je s 2:1 stigla na tri pobjede od matematičke potvrde naslova prvaka.

Bournemouth je odigrao iznimno dobru utakmicu, da Howeova momčad ovako igra češće vjerojatno ne bi bila u situaciji gdje se bori za opstanak u ligi. Doduše, vidjeli smo i nekoliko situacija koje savršeno oslikavaju Bournemouthovu sezonu - skupim su pogreškama častili Liverpool i pomogli mu do pobjede. Šesti poraz u nizu na ligaškim gostovanjima doživio je Bournemouth.

Pomalo ispraznom mjerom odlučili su se protiv koronavirusa boriti čelnici lige, uoči susreta igrači se nisu rukovali na centru, već su se pozdravili kimanjem glavom. Svi silni kontakti između igrača tijekom utakmice, naravno, nisu mogli biti spriječeni.

Nešto više od osam minuta igre bilo je dovoljno gostima za vodeći pogodak. Callum Wilson je uz pomoć malog poguranca u dvoboju s Joeom Gomezom, koji je u početnom sastavu preuzeo mjesto Dejana Lovrena, a zatim kreće sjajna akcija. Wilson gura do Billinga, ovaj elegantno vara domaće braniče, proigrava na desnoj strani Lermu, koji prizemnom loptom u petercu pronalazi Wilsona - krug je zatvoren, Wilson šalje loptu u mrežu za 0:1.

Bio je to prvi ligaški gol koji je Bournemouth zabio protiv Liverpoola nakon travnja 2017. godine, u međuvremenu su Redsi 17 puta tresli mrežu Bournemoutha.

Poljuljani i ne posebno raspoloženi domaćini mogli su upasti u još težu situaciju nekoliko minuta kasnije. Ubacio je iz kornera Fraser, Ake silovito glavom šalje loptu pod gredu, ali Alissonova zamjena, Adrian, uz puno muke zaustavlja taj pokušaj.

Uzvratio je Firmino, iz odlične situacije tukao je snažno, ali suviše blizu Ramsdaleu, vratar gostiju dobro brani i čuva mrežu netaknutom.

Trenutak koji je zapravo obilježio današnju partiju jest ozljeda kapetana gostiju Cooka, napustio je igru u 19. minuti, umjesto njega ušao je nezagrijani Simpson i postao tragičarem Bournemoutha.

Igrala se 25. minuta, poigravao se Simpson, gubi loptu od Manea, koji je šalje do Salaha. Teško je ovo slabo dodavanje zvati asistencijom jer sve je zapravo učinio Salah, iz teške situacije šalje loptu u donji desni kut za 1:1. Ne čudi Salahov gol, prije današnjeg susreta pet je puta igrao u prvenstvu protiv Bournemoutha i zabio u svakoj utakmici, ukupno sedam golova.

Inače, bio je ovo stoti Salahov nastup za Liverpool u Premiershipu. Postigao je 70 golova u prvih sto utakmica, sedam više od prvog sljedećeg Liverpoolovog napadača (Torres, 63 gola).

Nakon nešto više od pola sata igre Liverpool je stigao do vodstva. Opet su pogriješili gosti, Van Dijk je presijekao jednu loptu na centru, sjajno je u for poslao Maneu koji izbija pred Ramsdalea i lagano poentira za 2:1. Deveti put je za Liverpool zabio i asistirao u istoj ligaškoj utakmici.

Pokušao je Stanislas silovitim udarcem s ruba kaznenog prostora vratiti Bournemouth u egal prije poluvremena, ali obranio je i to Adrian. 16. put je Liverpool vodio u domaćoj prvenstvenoj utakmici na poluvremenu nakon što je bio u zaostatku, po čemu je najbolji u povijesti natjecanja.

Teško je zamisliti ovakav rasplet, ali bio je to i konačan rezultat. Imali su i jedni i drugi prilike za pogodak, no mreže se nisu tresle. Najbliže izjednačenju bio je Bournemouth u 61. minuti kada je Fraser prebacio istrčalog Adriana, a Milner spasio stvar na gol-liniji. Najbliže trećem pogotku Liverpoola bio je Mane, u 74. minuti je opalio s 30-ak metara i pogodio spojnicu.

Dejan Lovren našao se, čini se, u Kloppovoj nemilosti, nije bio niti na klupi za pričuve.