Simon bolji od Žižića i Bendera, Barcelona uništila Albu

Matej Kačan • četvrtak, 05.11.2020.

Odigrana su još četiri susreta osog kola Eurolige, a na terenima su bila i četiri Hrvata. Čak tri su bili u Istanbulu gdje su snage odmjerili Anadolu Efes i Maccabi iz Tel Aviva...

Dolaskom Shanea Larkina u Tursku je Anadolu Efes napokon prodisao i odmah zaredao s dvije pobjede. Nakon slavlja protiv Olympiakosa, Efes je kod kuće tijesno svladao Maccabi iz Tel Aviva u posljednjim trenucima s 91:89.

Apsolutni junak pobjede bio je Rodrigue Beaubois koji je zabio koš za 91:89 23 sekunde prije kraja, ali je i blokirao Scottieja Wilbekina tri sekunde do kraja, a konačni je skok uhvatio baš Krunoslav Simon.

Beaubois je postigao 23 poena uz sedam asistencija, 20 je dodao Tibor Pleiss, dok je Simon bio dobar s 13 poena (3/5 za dva, 2/6 za tri) uz šest skokova i četiri dodavanja za 30 minuta igre. Kod Maccabija je Ante Žižić za 25 minuta zabio 10 poena (3/8 za dva, 4/4 bacanja) uz osam skokova, dok je Dragan Bender za 20 minuta ubacio tek dva poena uz 1/5 iz igre.

Sa sjajnim nizom pobjeda je nastavila Barcelona koja je i dalje na vrhu tablice. Do šeste pobjede i 6-1 omjera Katalonci su stigli u gostima kod Albe koja nije imala nikakve šanse i već nakon prve četvrtine je bilo 30:18 za Barcu, a semafor se zaustavio na 103:67.

Nikola Mirotić je s 18 poena uz pet skokova vodio Barcelonu, 17 je dodao Alex Abrines. Kod Albe je jedini približno na razini zadatka bio Simone Fontecchio sa 17 poena, a pokoju minutu je dobio i mladi Krešimir Nikić koji je za sedam minuta i 46 sekundi ubacio dva poena (1/3 za dva) uz dva skoka i asistenciju.

Sjajna druga četvrtina u kojoj je Olympiakos napravio 22:7 bila je dovoljna za pobjedu Grka u gostima kod Zenita sa 75:66 i četvrtu pobjedu. Zenit je zbog koronavirusa propustio nekoliko utakmica i odigrao je tek treću te je upisao prvi poraz. Grke je sa 16 poena vodio Hassan Martin, dok je kod Zenita 13 zabio Billy Baron.

Neizvjesna je završnica bila i u Vitoriji gdje je domaća Baskonia dočekala Asvel, ali Francuzi bježe s tijesno izborenom, ali i zasluženom pobjedom. U posljednjoj dionici je Asvel imao po sedam i osam razlike na polovici četvrtine, ali se u posljednju minutu ulazi s posjedom razlike.

No, Francuzi su zabijali ključne poene i trice te su slobodnim bacanjima Charlesa Kahudija 12 sekundi prije kraja došli do 88:85, a Luca Vildoza je dvije sekunde prije kraja zabio jedno, namjerno promašio drugo, ali Baskonia nije uhvatila skok i Asvel slavi s 88:86.

Asvel je do tek prve pobjede vodio Moustapha Fall s 19 poena, a 15 su dodali Antoine Diot i Kahudi, dok je kod Baskonije u trećem porazu prvo ime bio Tonye Jekiri s 23 poena.