EP 2020., skupina B, 1. kolo, 12.06.2021, 18:00 h, Kopenhagen, Parken
Suci: Anthony Taylor, Gary Beswick, Adam Nunn (Engleska)
Joel Pohjanpalo 60'
Finska

Potreseni Danci poraženi na startu od debitanta

Branimir Korać • subota, 12.06.2021.

Prvo veliko iznenađenje na ovom Euroopskom prvenstvu kreirala je Finska koja je upisala pobjedu protiv Danske 1:0 u susretu koji je ostao u sjećanju po teškim scenama s kraja prvog dijela...

Mathias Jensen
45'
3
Jannik Vestergaard
63'
11
Andreas Skov Olsen
63'
17
Jens Stryger Larsen
75'
21
Andreas Cornelius
75'
Joni Kauko
76'
11
Rasmus Schüller
76'
26
Marcus Forss
85'
5
Leo Väisänen
90'

Trener
Markku Kanerva

Susret između Danske i Finske potpuno je zasjenjen teškim scenama koje su se događale krajem prvog poluvremena nakon što je na travnjaku kolabirao Christian Eriksen. Najboljeg igrača Danske 15 minuta su oživljavali na travnjaku, susret je prekinut i tek nakon što je sam Eriksen iz bolnice razgovarao sa suigračima, odlučeno je da se susret nastavi.

Do tog trenutka Danci su bili puno bolji protivnik, stvorili su niz prijetnji, Hradecky je dosta toga obranio, Danci su dosta toga i promašili te nije bilo pogodaka. Među onima koji su uspjeli promašiti dobru priliku bio je i Eriksen koji je dobro opalio s ruba kaznenog prostora, ali Hradecky je sjajno obranio.

Fincima je ovo debi na velikom natjecanju i bili su impresionirani, do nesretne 42. minute praktički nisu nijednom prešli centar i bili su zadovoljni činjenicom da nisu primili pogodak.

Nakon što je postalo jasno da je Eriksen bolje i van životne opasnosti, igrači obje momčadi postigli su dogovor da se susret nastavi. odigrano je tih nekoliko minuta prvog dijela, konkretno četiri pa nakon kratke petminutne pauze nastavak susreta.

U nastavku je bilo jasno da su Danci pogođeni onim što se dogodilo s Eriksenom i nisu bili u idealnom stanju. Teže su pronalazili put do gola Hradeckog koji čak i nije imao previše potrebe za intervencijama dosta dugo.

U 60. minuti Finska je posve neočekivano povela. Uronen je ubacio s lijeve strane, obrana Danske, konkretnije Maehle reagirao je jako loše i Pohjanpalo se ubacio ispred njega i glavom poslao loptu u mrežu.

Danci su pritisnuli nakon primljenog gola i do kraja susreta držali Fince u teškom bunkeru. U 72. minuti idealna prilika za Dansku. U 16 metara pao je Poulsen i dosuđen je kazneni udarac. Izveo ga je jako loše Hojbjerg i Hradecky brani.

Do kraja susreta Danci su pritiskali, bjesomučno ubacivali loptu u 16 metara, ali tamo je bila prevelika gužva i Finska je izdržala.

U svom debiju Finci su došli do sva tri boda koja nisu na kraju proslavili onako kako bi proslavili u normalnoj situaciji, a sve iz poštovanja prema nesretnom Eriksenu.