EP 2020., skupina C, 1. kolo, 13.06.2021, 21:00 h, Johan Cruijff ArenA - Amsterdam
Suci: Felix Brych, Mark Borsch, Stefan Lupp (Njemačka)
Ukrajina

Nizozemska u ljepotici Prvenstva svladala Ukrajinu!

Branimir Korać • nedjelja, 13.06.2021.

Sjajnu utakmicu odigrali su Nizozemska i Ukrajina, a na kraju nakon velike borbe pobjedu su odnijeli Nizozemci s 3:2...

Nathan Ake
63'
5
Owen Wijndal
63'
9
Luuk de Jong
88'
2
Jöel Veltman
88'
18
Donyell Malen
90'
Romero Bonfim Marlos
13'
10
Mikola Šaparenko
63'

Trener
Andrij Ševčenko

Nizozemska i Ukrajina odigrali su najbolju utakmicu dosadašnjeg dijela Prvenstva bez ikakve dvojbe. Potpuno otvoreno, u visokom ritmu, agresivno, atraktivno. Golovi su došli u drugom poluvremenu, a moglo ih je itekako biti već u prvom dijelu.

Briljirao je vratar kijevskog Dynama Georgij Buščan koji je puno toga obranio u prvom dijelu, ali su se i Nizozemci pošteno ispromašivali, u nekim situacijama promašili su ono što i nije lako promašiti.

Već u prvih pet minuta dva čista zicera za Nizozemsku, prvo Memphis Depay, a zatim Denzel Dumfries dolaze pred ukrajinskog vratara koji fantastično reagira.

Ukrajinci se nisu zabunkerirali, pokušavali su i oni igrati i doći do pogotka, ali Nizozemska je ipak kako je vrijeme odmicalo sve više potiskivala Ukrajince.

Pokušavali su Depay, Wijnaldum, Weghorst, ali Buščan je to sve obranio.

U drugom dijelu golijada. Nakon silnih promašaja iz prvog poluvremena, otvorilo se na obje strane i vidjeli smo pravu dramu i pet golova.

U 52. minuti Nizozemska je povela, nakon ubačaja s desne strane Buščan je odbio loptu, ali točno na nogu Wijnalduma koji s 15 metara zakucava loptu u mrežu.

Sedam minuta kasnije novi pogodak. Ovaj put nije dobro reagirala ukrajinska obrana, nekako mlako je očistila nakon zaustavljanja Dumfriesa, lopta dolazi do Weghorsta koji ne griješi.

Ukrajina se nije predala u krenula je po pogodak. On je stigao u 75. minuti kada Jarmolenko krasnim udarcem s 20-ak metara pogađa suprotni gornji kut.

Bio je to znak Ukrajincima da krenu naprijed i četiri minute kasnije dolaze do poravnanja. Malinovski je ubacio iz slobodnog udarca, Jaremčuk je pobjegao obrani i glavom poslao loptu u mrežu.

No tu nije bio kraj i Nizozemska je došla do novog pogotka. U 85. minuti Nathan Ake je nabacio, a Dumfries napokon zabio i to iz prilike koja je od njegovih bila najmanje izgledna. Ovaj put Buščan nije reagirao tako dobro kao u ranijim slučajevima.

Do kraja susreta promjena više nije bilo i Nizozemska odnosi važnu pobjedu.