EP 2020., skupina C, 2. kolo, 17.06.2021, 15:00 h, Bukurešt, Nacionalni stadion
Ezgjan Alioski 56'
Sjeverna Makedonija

Jarmolenko i Jaremčuk za tri boda Ukrajine, Makedonci se opraštaju od nada u prolaz

Matej Kačan • četvrtak, 17.06.2021.

U drugom kolu skupine C, na stadionu u Bukureštu su nogometaši Ukrajine svladali Sjevernu Makedoniju s 2:1 te su svoje nade u prolaz skupine povećali, a makedonske uništili...

Jevheni Cihankov
70'
19
Artjom Besjedin
70'
5
Serhij Sidorčuk
78'
2
Eduard Sobol
90'+1'

Darko Čurlinov
46'
9
Aleksandar Trajkovski
46'
24
Daniel Avramovski
77'
4
Kire Ristevski
86'
7
Ivan Tričkovski
86'
Trener
Igor Angelovski

Iako je Sjeverna Makedonija opet bila hrabra i simpatična, to opet nije bilo dovoljno za bod ili tri i nade u prolazak. Ukrajina je dobru igru protiv Nizozemske nastavila i u prvom dijelu ovog susreta te je slavila s 2:1 za prva tri boda.

Obje ekipe su igrale pod imperativom pobjede i to se na ritmu utakmice vidjelo od početka, bio je visok s izmjenama napada u kojima su ipak dominirali Ukrajinci. Uostalom, oni su i protiv Nizozemske pokazali koliko su ubojiti s nekoliko vrlo talentiranih igrača prema naprijed.

Prijetili su Ukrajinci brzim izlascima, ali i dalekometnim udarcima pa već u osmoj s ruba 16 metara gađa Malinovski, ali je Dimitrievski na mjestu. Tri minute kasnije Jaremčuk pokazuje nepotrebnu nesebičnost te umjesto šuta iz sjajne šanse traži Malinovskog, a obrana čisti.

Gol je napokon pao u 29. minuti nakon još nekoliko napada s obje strane. Ovaj put su Ukrajinci imali spreman specijal iz prekida, nakon kornera je Karavajev petom krasno proslijedio na drugu stativu gdje je Andrij Jarmolenko koji s crte zabija drugi gol na Euru i u trećoj utakmici za Ukrajinu u nizu.

Nije dugo prošlo, a već je 2:0. Jarmolenko je ovaj put asistent nakon što je cijela obrana Makedonije ispala, a strijelac je Jaremčuk. Do poluvremena nije bilo golova iako su Ukrajinci pucali iz svih daljina i oružja.

I u drugom dijelu Ukrajinci prvi prijete preko Malinovskog pa preko Zabarnjeg, ali je u 55. Makedonija dobila kazneni udarac i priliku da utakmicu učini zanimljivom. Elmas je iz daljine probao i sjajno pogodio gredu od vratara, a na odbijancu je Pandev došao do lopte prije braniča, ovaj ga je opalio po potkoljenici i skrivio penal.

Dužnost je preuzeo Ezgjan Alioski, ali mu je Buščan obranio udarac. No, lopta se odbila natrag igraču Leedsa koji iz odbijanca mirno gađa praznu mrežu za smanjenje zaostatka.

Mnogo je Ukrajina propustila nakon tog smanjenja, u 74. je Cihankov zapucao situaciju jedan na jedan kad je poslao loptu kraj vrata, a u 83. Ukrajina ne koristi penal. Nakon slobodnog udarca je netko u živom zidu Makedonaca igrao rukom, nakon VAR provjere pokazano je na bijelu točku.

Loptu je uzeo Malinovski, ali mu udarac brani Dimitrievski, a odbijanca ovaj put nema. Pokušavali su Makedonci nakon toga doći do izjednačenja, imali su opasniji pokušaj u trećoj minuti nadoknade, ali i to ide pokraj vratnice.

Ostalo je tako 2:1 pa Ukrajina upisuje prvu pobjedu te nade u prolaz naglo rastu, dok se Sjeverna Makedonija, premda hrabra i simpatična, vjerojatno oprašta od nada u prolazak skupine.