EP 2020., nokaut faza, Osmina finala, 27.06.2021, 18:00 h, Puskas Arena, Budimpešta
Češka

Malen i De Ligt tragičari, Češka ispratila Nizozemsku iz turnira!

Branimir Korać • nedjelja, 27.06.2021.

Češka se pobrinula za iznenađenje u osmini finala protiv Nizozemske slaveći s 2:0. Utakmicu je prelomilo isključenje De Ligta nakon čega je Češka iskoristila brojčanu nadmoć....

Quincy Promes
58'
9
Wout Weghorst
73'
7
Steven Berghuis
81'
25
Jurriën Timber
81'

Jakub Jankto
79'
21
Alex Kral
85'
19
Adam Hložek
85'
26
Michal Sadilek
90'+2'
11
Michael Krmenčik
90'+2'
Trener
Jaroslav Šilhavy

Sjajan nastup Čeha u Budimpešti gdje je Nizozemska do isključenja De Ligta izgledala kao reprezentacija koja je bliža pogotku, ali to isključenje potpuno je promijenilo tijek susreta. Nizozemska je pala, a Češka je potpuno zasluženo otišla do pobjede.

Kao što se i najavljivalo, stadion u Budimpešti bio je prepun i prava je šteta da Hrvatska nije bila na mjestu Češke jer bi podrška s tribina bila ogromna, a ova Nizozemska itekako prolazan protivnik.

Krenulo je otvoreno, ali Nizozemska nije uspjela iskoristiti neke dobre situacije. Posebno opasno moglo je biti kada je Vaclik otišao na rubu 16 metara u prazno, opasni Dumfries prošao ga je i ušao u 16 metara, ali češka obrana ga je izblokirala.

Češka je prvi put ozbiljno zaprijetila u 22. minuti. Ševčik je odlično ubacio, Souček glavom u padu zahvatio loptu, ali ona odlazi pokraj vratnice.

Drugo poluvrijeme bilo je još sadržajnije. U 52. minuti Malen je dobio loptu iza leđa obrane i krenuo sam prema Vacliku, pokušao ga je zaobići, ali češki vratar sjajno reagira i zaustavlja nizozemskog napadača.

Već u sljedećoj minuti nakon tog neiskorištenog zicera, novi problemi za Nizozemsku. De Ligt se okliznuo pred svojim kaznenim prostorom, u padu je namjerno rukom spriječio loptu da nastavi put i tako spriječio Schicka da dođe sam pred vratara. Nakon pregleda VAR-a, Karašev mu je pokazao crveni karton.

Nije se dugo čekalo na kaznu. U 68. minuti Češka dolazi do vodstva. Nakon kornera Kalas je glavom vratio loptu u sredinu prema Holešu, a on glavom pogađa za vodstvo.

Na ulasku u zadnjih deset minuta Česi rješavaju pitanje pobjednika. Holeš je ponovno odradio odličan posao, ušao je u 16 metara i vratio povratnu loptu u sredinu za natrčalog Schicka koji mirno zabija.

Do kraja Nizozemska nije uspjela napraviti ništa značajnije, Češka je zadržala vodstvo i izborila nastup u četvrtfinalu.