Potpuni debakl Makedonaca i ružan poraz u utakmici za prolaz

Mihaela Bradovski • utorak, 17.01.2023.

U jednoj od tri preostale utakmice u prvom današnjem terminu na Svjetskom prvenstvu, Sjeverna Makedonija je doživjela potpuni raspad i poraz od Argentine koji je ostavlja na posljednjem mjestu u skupini...

Prvi današnji termin na Svjetskom rukometnom prvenstvu ponudio je tri utakmice bez ikakve neizvjesnosti. I dok je Egipat u hrvatskoj skupini razmontirao SAD, po istom su receptu svoj put u prvoj fazi natjecanja završile Njemačka i Argentina.

Alžir i Sjeverna Makedonija opraštaju se od SP-a bez osvojenog boda dok će Bahrein i Belgija morati pričekati drugu utakmicu dana svoje skupine jer je teoretski Tunis još uvijek u igri. Realno, šanse su mu vrlo male s obzirom da ga čeka dvoboj s Danskom.

Međusobni susret Argentine i Sjeverne Makedonije u skupini F bio je direktan okršaj za treće mjesto i nastavak natjecanja. I dok su uvodne minute prošle u ispitivanju snaga, Argentinci su se prvi riješili tog opreznog pristupa, oko 11. minute zaigrali odlučnije i već u prvih pola sata igre naplatili svoju hrabrost.

Sastav Kirila Lazarova u nastavak je ušao s minusom od sedam zgoditaka, zaostatkom koji ne samo da nije uspio umanjiti i vratiti neizvjesnost u susret već je u konačnici izgubio s 26:35. Mentalno potpuno potonuli Makedonci u periodu od 46. do 54. minute uspjeli su poentirati tek jednom, a i u prvom dijelu imali su sedam minuta bez vlastitog pogotka.

Argentinski kapetan Diego Simonet postigao je osam pogodaka uz jedan promašaj dok je Federico Pizarro dodao svojih pet iz šest pokušaja. U dresu Sjeverne Makedonije pet je zgoditaka postigao Filip Taleski, ali još je jednom upisao i visok broj nepreciznih šuteva (6).

Njemačka je izdominirala i u trećoj utakmici. Nakon prvog poluvremena ostavila je Alžir na -7 da bi na kraju svoju dominaciju potvrdila visokim 37:21 slavljem.

Fantastičan je večeras bio najbolji strijelac pobjedničkog sastava Jannik Kohlbacher s deset zgoditaka iz jednako toliko pokušaja. Na drugoj strani posebno nazadovoljan svojim izdanjem može biti Nori Selim s 2/7 učinkom.

U skupini H zanimljivu su utakmicu odigrali Bahrein i Belgija i ukoliko Danska upiše očekivanu pobjedu protiv Tunisa, obje izabrane vrste nastavit će svoj put na ovom SP-u. Za sada su sigurne Danska i Bahrein. I dok su belgijski rukometaši u ovaj susret ušli s 5:0 serijom već su do odlaska na odmor pali u zaostatak od tri gola.

I prvih 15 minuta drugog poluvremena činilo se kako će i u ovom dvoboju izostati uzbudljiva završnica, no Belgija je malo po malo nadoknađivala zaostatak, uz najbolji period od 46. do 58. minute kada je postigla pet, a primila tek jedan zgoditak. Posebno je raspoložen u tim završnim minutama bio Kotters (8/12) koji je postigao dva pogotka u nizu za dolazak na -2, ali za nešto više nije bilo vremena.