Raspoloženi Harkov u efikasnom dvoboju odveo Hrvatsku do pobjede protiv SAD-a

Branimir Korać • srijeda, 08.03.2023.

Napad uglavnom dobar, obrana ne, ali Hrvatska je ipak upisala pobjedu protiv SAD-a na otvaranju Svjetskog kupa. Zanimljiv dvoboj u kojem je kvalitetom iskočio Konstantin Harkov...

HRVATSKA - SAD 16:14 (5:5, 5:2, 4:3)

Hrvatska: Marko Bijač (9 obrana), Toni Popadić, Andrija Bašić, Matias Biljaka 1, Luka Bukić 2, Rino Burić 1, Zvonimir Butić, Loren Fatović 3(1), Konstantin Harkov 6(2), Ivan Krapić, Jerko Marinić-Kragić 3(2), Josip Vrlić, Marko Žuvela

SAD: Drew Holland (4 obrane), Adrian Weinberg, Tyler Abramson 1, Alex Bowen 4(1), Luca Cupido 1, Hannes Daube 1(1), Chase William Dodd 3, Ryder Dodd 1, Jake Ehrhardt, Ben Hallock, Johnny Hooper 1, Max Irving 2(1), Dylan Woodhead

Peterci: Hrvatska 5/5, SAD 3/4

Tijek susreta: 1:0 Bukić, 1:1 Bowen (5m), 2:1 Fatović, 2:2 R.Dodd, 3:2 Bukić, 3:3 Bowen, 3:4 Irving, 4:4 Harkov, 4:5 Cupido, 5:5 Marinić-Kragić (5m), 6:5 Biljaka, 7:5 Fatović, 7:6 Hooper, 8:6 Harkov, 8:7 Bowen, 9:7 Marinić-Kragić, 10:7 Harkov, 10:8 C.Dodd, 11:8 Harkov (5m), 11:9 Daube (5m), 12:9 Harkov, 12:10 C.Dodd, 13:10 Burić, 14:10 Marinić-Kragić (5m), 15:10 Fatović (5m), 15:11 C.Dodd, 15:12 Bowen, 16:12 Harkov (5m), 16:13 Irving (5m), 16:14 Abramson

U Zagrebu je počeo turnir Svjetskog kupa koji će dobro poslužiti i kao priprema za neke buduće stvari, konkretno Svjetsko prvenstvo u Fukuoki koje je na rasporedu ovo ljeto. Hrvatska je na startu upisala pobjedu u kojoj je bilo dobrih, ali i loših stvari.

Hrvatska i SAD odigrali su vrlo efikasnu utakmicu u kojoj je od početka bilo jasno kako su napadi raspoloženi. Pomogao je tome i veliki broj isključenja te dobra realizacija igrača više na obje strane.

U prvoj četvrtini nitko se nije uspio odvojiti. Već na polovici prve dionice bilo je 4:4, praktički svaki napad bio je igrač više i u takvoj igri napadi su profitirali. Prva dionica završila je 5:5 i tu Ivica Tucak nije mogao biti previše zadovoljan.

Nakon prve dionice u kojoj je Hrvatska imala problema u fazi obrane i teško je zatvarala Amerikance, vidio se pomak u drugoj dionici.

Napada je ostao na visokoj razini, uključio se i Marko Bijač, a obrana je zaigrala bolje. No treba isto tako istaknuti i kako su Amerikanci sve teže držali visoku razinu igre i realizacije kakvu su si nametnuli u prvoj četvrtini.

Tako se Hrvatska uspjela odvojiti odmah na startu druge četvrtine golovima Biljake i Fatovića, prvi put je povela s dva gola prednosti (7:5) i do kraja susreta više nije ispuštala vodstvo.

Do završnice druge dionice igralo se gol za gol, a onda je Hrvatska uspjela prvi put dohvatiti i tri gola prednosti pogotkom raspoloženog Harkova za 10:7.

Dosta slična priča i u trećoj dionici. I tu se također igralo gol za gol do završnice četvrtine kada Burić i Marinić-Kragić vežu golove za odlazak na 14:10.

U zadnjoj dionici Hrvatska je malo pala i postigla je samo dva pogotka i to oba iz peterca. Tu napadačku krizu Amerikanci su iskoristili i uspjeli su smanjiti na 16:14, imali priliku i za minus jedan, ali nisu iskoristili svoj napad.

Završilo je 16:14, a Hrvatsku je predvodio sjajno raspoloženi Konstantin Harkov sa šest postignutih golova.

Već sutra je na redu drugi nastup Hrvatske, u 18:30 igra protiv Francuske.