Arsenal izjednačio u zadnjoj minuti protiv Cityja, a onda jedanaestercima do prvog trofeja

Krešimir Milić • nedjelja, 06.08.2023.

Ovogodišnji Community Schield osvojio je Arsenal u dramatičnoj završnici protiv Manchester Cityja. Momčad Pepa Guardiole imala je vodstvo do posljednje minute kad se ukazao junak Trossard…

Najava Premier lige krenula je utakmicom Community Shielda u koji je Arsenal ušao kao finalist EPL kupa, a Manchester City kao osvajač prvenstva i kupa. Bila je to prva službena utakmica za Matea Kovačića koji je igrao do 65. minute, a najskuplji branič svijeta Joško Gvardiol dan nakon prelaska u redove Cityja nije bio u kadru.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

U uzbudljivom drugom poluvremenu pala su oba gola, onaj za vodstvo Cityja, a onda i Arsenalov u 100. minuti za 1:1 nakon čega je utakmica odlučena jedanaestercima u kojim je bila momčad Mikela Artete.

Prvu dobru priliku imao je City u 14. minuti kad je Rodri pucao iz daljine, ali lopta je prošla malo pored gola. Arsenal ozbiljnije prijeti u 26. minuti kad je Havertzov udarac obranio Oretga, a na loptu je naletio Martinelli samo njegov pokušaj je završio u obrambenom bloku.

Havertz je bio opasan i u 41. minuti, ali Ortega je bio siguran na vratima. Dobar pokušaj pred kraj prvog dijela imao i je Kovačić. On je u trećoj minuti nadoknade prvog dijela primio loptu na 30 metara od gola Arsenala, prošao trojicu igrača, ali prije nego je uspio nešto konkretnije napraviti ostao je bez lopte.

Bitka se nastavila i u drugom dijelu, a prvi bolji pokušaj imao je City kad je nakon uigrane akcije u 51. minuti Stones glavom pogodio Ramsdalea. Nedugo nakon toga Guardiola radi izmjenu koja će se pokazati ključnom za vodstvo. Iz igre su izašli u 65. minuti Kovačić i Haaland, a igru su ušli Palmer i De Bruyne.

Taj dvojac će u 77. minuti kreirati pobjedu Cityja. Pokušali su tad igrači Arsenala prekinuti kontru koju je započeo De Bruyne, a lopta se odbila do Palmera koji se s desnog krila namjestio na lijevu nogu i neobranjivo pogodio za 1:0.

Imao je City do kraja regularnog dijela priliku i povisiti vodstvo u dva navrata. U 83. minuti Foden je promašio zicer nakon proigravanja Alvareza, a dvije minute kasnije Ramsdale je sjajno reagirao nakon udarca glavom Rodrija.

No, Arsenal u 100. minuti, 10. sudačke nadoknade, dolazi do izjednačenja. Nakon kratko izvedenog kornera opalio je Trossard s 20-ak metara, a lopta se odbila od Akanjija i prevarila Ortegu te ušla u mrežu za burno slavlje Artete na klupi i odlučivanje pobjednika u raspucavanju jedanaesteraca.

Prvi je za Arsenal pucao Odegaard koji zabija, a iza njega za City je pucao De Bruyne koji je pogodio gredu. Za Topnike su potom redom pogađali Trossard i Saka, a Silva je pogodio jedini za City dok je Rodri promašio. Potvrdu za pobjedu trebao je Arsenal penalom Vieire koji zabija za prvi njihov trofej ove sezone.