Lorient ostao na korak do podviga, hrvatski dvojac izborio Europu s Lyonom

Petar Jenjić • nedjelja, 19.05.2024.

Odigrano je posljednje kolo francuske Ligue 1. Lorient je ostao na korak od 16. mjesta, nedostajao mu je samo jedan gol, dok je Lyon izborio Europu pobjedom protiv Strasbourga...

Nevjerojatan kraj sezone u francuskoj Ligue 1 kada je u pitanju borba za ostanak. Lorient je ostao na korak od velikog iznenađenja i ispadanja u niži rang nakon što je gotovo nadoknadio visoku gol razliku.

Igraj na odbojkaške utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Uoči ovog kola Lorient je imao 26 bodova i gol razliku minus 28 (38:66), dok je Metz na 16. mjestu imao tri boda više i gol razliku minus 21 (35:56). U slučaju istog broja bodova, gledala bi se gol razlika, a u slučaju iste gol razlike broj zabijenih golova u gostima u međusobnim dvobojima.

Lorient je trebao nadoknaditi osam golova zaostatka, a raspored mu je išao na ruku, domaći dvoboj protiv Clermonta koji se već ranije oprostio od najvišeg ranga, dok je Metz igrao kod kuće protiv prvaka PSG-a.

Parižani su rano odradili posao i već u prvih 12 minuta postigli dva pogotka. Strijelci su bili Carlos Soler Kang-In Lee. Do kraja se rezultat nije promijenio, a u isto vrijeme Lorientu je trebalo barem šest golova.

U tome je gotovo i uspio. Nakon prvog poluvremena vodio je 2:0 golovima Laurenta Abergela i Mohameda Bambe. U 54. zabio je Badredine Bouanani, devet minuta kasnije Bamba Dieng, a za 5:0 ponovno Dieng u 90. minuti. Međutim, ostali su na jedan pogodak prekratki.

Lorient je na koncu završio s istom gol razlikom (-23), ali je ispao zbog više primljenih golova na domaćem terenu u međusobnim dvobojima. Metz je u gostima slavio kod Lorienta s 2:3, a Lorient kod Metza s 1:2. Sad će 16. momčad lige u razigravnje za ostanak protiv: St. Etiennea, Rodeza ili Paris FC-a.

U Ligu prvaka ide Brest koji je slavio na gostovanju kod Toulousea s 0:3, a sva tri gola postigao je u drugom poluvremenu. Zabijali su Mahdi Camara, Jordan Amavi i Kenny Lala.

U europska natjecanja neće Marseille koji je slavio u gostima kod Le Havrea s 1:2, ali je ostao na osmom mjestu s okruglo 50 bodova. Pierre-Emerick Aubameyang i Michael Murillo zabijali su za Marseille, dok je za Le Havre zabio Mohamed Bayo iz penala.

Osim pobjede trebali su mu porazi Lensa od Montpelliera i Lyona od Strasbourga, no nijedan od njih nije se dogodio. Lens je odigrao 2:2 protiv Montpelliera, dok je Lyon s 2:1 bio bolji od Strasbourga.

Junak Lyona, koji završava na šestom mjestu, bio je Alexandre Lacazette s oba postignuta gola, a drugi je stigao u 95. minuti iz kaznenog udarca.

Duje Ćaleta Car odigrao je cijeli susret za pobjedničku ekipu, Dejan Lovren nije ulazio u igru.