Elkasević i Mihaljević branit će zlato, lako izborili finale EP u Rimu

Branimir Korać, HINA • subota, 08.06.2024.

Prvi dan Europskog prvenstva u atletici donio je nastupe i niza hrvatskih predstavnika. Troje ih je izborilo nastup u finalu svojih disciplina, a Marino Bloudek u polufinalu...

Mlada, 18-godišnja hrvatska atletičarka Jana Koščak, nalazi se na 13. mjestu nakon što su prvog dana seniorskog Europskog prvenstva u Rimu održane četiri discipline u natjecanju sedmobojki, a sakupila je 3591 bod.

Igraj na atletiku na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Za vodećom Belgijkom Nafissatou Thiam Varaždinka zaostaje 364 boda nakon što je u dvije od četiri discipline značajno podbacila u o odnosu na svoje osobne rekorde.

Na 100 prepone je bila na svojoj razini istrčavši dionicu za 13.40 sekundi. No, u visu je preskočila 180 cm, što je za 12 cm lošije od njenog osobnog rekorda. Kuglu je bacila do 12,16 metara, 24 cm kraće od svog najboljeg rezultata, a na 200 m je na cilj došla kao posljednja u svojoj skupini u vremenu 25.12 sekundi, što je za sekundu lošiji rezultat od njenog osobnog rekorda.

Sedmobojke, njih 18 koliko ih je još ostalo u konkurenciji, u subotu će se natjecati u tri discipline: dalju, koplju i u utrci na 800 m.

Prvog dana EP-a uspješni su bili osvajači europskih naslova na prošlom prvenstvu u Muenchenu, šesterostruka europska prvakinja u bacanju diska Sandra Elkasević i europski prvak u bacanju kugle Filip Mihaljević te će oboje braniti naslove u subotnjim finalima.

Sandra Elkasević je pobijedila u kvalifikacijama hicem od 65,62 metara (norma 62,50), a u finalu joj se pridružila i Marija Tolj sa 60,67 m što bilo dovoljno za 11. mjesto i ulazak po plasmanu, dok je Lucija Leko ostala bez finala sa 56,97 m. Ona je nastupila u kvalifikacijama bacanja kugle i s daljinom 15,61 m osvojila 22. mjesto u konkurenciji 25 bacačica.

Marino Bloudek se plasirao u polufinale utrke na 800 metara s novim osobnim rekordom 1:45.07 minuta.

Bez finala u skoku u dalj ostali su Filip Pravdica i Marko Čeko. Pravdica, koji je nedavno skočio 8,35 m i ispunio olimpijsku normu, u Rimu je zauzeo 17. mjesto sa 7,89 m, dok je Čeko bio tri pozicije niže sa 7,79 m. Norma je bila osam metara.

Martin Marković je u kvalifikacijama diska zauzeo 15. mjesto s rezultatom 61.46 m, a za plasman među 12 najboljih trebalo je baciti najmanje 62,07m.

U toj je disciplini u večerašnjem finalu slavio Slovenac Kristijan Čeh (68,08 m), ispred Austrijanca Lukasa Weisshaidingera (67,70) i Litavca Mykolasa Alekne (67,48 m).

Podijeljena su još četiri kompleta medalja. Europskom prvakinjom u bacanju kugle postala je Nizozemka Jessica Schilder (18,77 m), ispred sunarodnjakinje Jorinde van Klinken i Njemice Yemisi Ogunleye.

U hodanju na 20 km domaćini su imali dvostruko slavlje. Pobijedila je Antonella Palmisano ispred Valentine Trapletti, dok je broncu osvojila Ukrajinka Ljudmila Oljanovska.

Talijani imaju i europsku prvakinju na 5000 m, a to je Nadia Battocletti. Srebro je osvojila Norvežanka Karoline Groevdal, a broncu Španjolka Marta Garcia.

U miješanoj štafeti 4 x 400 m slavila je četvorka iz Irske, ispred talijanske i nizozemske štafete.

U subotu će od hrvatskih predstavnika nastupiti Sandra Elkasević i Marija Tolj u finalu bacanja diska (21.37 sati), Filip Mihaljević u finalu bacanja kugle (21.02 sati), Jana Koščak u sedmoboju, Marino Bloudek u polufinalu na 800 m (19.50 sati) te Matija Gregurić u jutarnjim kvalifikacijama u bacanju kladiva (10.05 sati).