EP 2024, skupina A, 1. kolo, 14.06.2024, 21:00 h, Allianz Arena
Suci: Clement Turpin, Nicolas Danos, Benjamin Pages; 4. sudac: François Letexier (svi Francuska)

Petar Jenjić • petak, 14.06.2024.

Njemačka je uspješno odradila prvu utakmicu na Europskom prvenstvu. Škotska jednostavno nije bila dorasla ovakvom rangu protivnika, Elf je odigrao sjajno i zasluženo upisao visoku pobjedu od 5:1...

Pascal Gross
46'
19
Leroy Sane
63'
9
Niclas Füllkrug
63'
13
Thomas Müller
73'
25
Emre Can
81'
Grant Hanley
46'
23
Kenny McLean
67'
14
Billy Gilmour
67'
26
Scott McKenna
77'
9
Lawrence Shankland
82'
Trener
Steve Clarke

Tresla se Allianz Areni prilikom intoniranja škotske himne. Flowers of Scotland tutnjala je Münchenom, ali čim je krenula lopta s centra i Europsko prvenstvo počelo otkucavati, igrala je samo jedna reprezentacija. Njihov protivnik, ujedno i domaćin turnira.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nijemci su odmah na startu pokazali kako misle itekako ozbiljno, od prve minute nabili presing na protivnika i već do poluvremena potpuno ga pregazili. Do kraja susreta samo je ostalo pitanje kojom će razlikom slaviti, sve do konačnih 5:1.

Odmah prva šansa za Njemačku u drugoj minuti, Florian Wirtz je istrčao pred vratara Škotske, ali Angus Gunn mu je zatvorio kut i glavom odbio u korner. Isti igrač doveo je Njemačku do zasluženog vodstva u 11. minuti susreta.

Nijemci su očekivano dominirali, a obrana Škotske posustala je upravo tada. Asistenciju je upisao Joshua Kimmich, proigrao za Wirtza koji je uputio udarac s ruba 16 metara. Vratar Škotske loptu je samo odbio do stative nakon čega je ista ušla u mrežu.

Impresivni Nijemci nastavili su sa zabijanjem golova. Sjajna akcija koja je okomito išla za Kaija Havertza, on je odigrao povratnu na 12-13 metara za Jamala Musialu koji je odličnim udarcem poentirao pod gredu.

Činilo se da će Nijemci dobiti penal u 25. minuti, ali nakon pregleda VAR snimke potvrđeno je da je prekršaj bio izvan 16 metara. Iz slobodnog udarca pucao je Havertz, no Gunn je lako obranio.

Nijemci nakon nekog vremena ponovno prijete u 42. minuti, glavom je nakon centaršuta pucao Ilkay Gündogan, ali odlično je obranio Gunn. Bilo je opasnosti i u nastavku akcije, ali lopta je izbijena u korner. Pregledavala se snimka i potencijalni penal.

Clement Turpin je bio nemilosrdan, izravan crveni karton za Ryana Porteousa zbog starta nad Gündoganom. Siguran s 11 metara bio je Kai Havertz u prvoj minuti sudačke nadoknade. Sjajno poluvrijeme za Njemačku, grozno za Škotsku.

Dugo se u drugom poluvremenu ništa nije događalo, a u 63. minuti u igru je ušao Niclas Füllkrug. Pet minuta kasnije Gündogan je proigrao jednu loptu koju nije uspio odbiti Jack Hendry. Ispred njega ušao je Füllkrug i snažnim udarcem matirao protivničkog vratara.

Ništa od novog gola Füllkruga, dosuđeno je zaleđe u 76. minuti. Škoti su iz prvog, pravog udarca došli do gola. Ili da budemo precizniji, radilo se u autogolu. Scott McKenna je pucao glavom, loptu je u vlastitu mrežu skrenuo Antonio Rüdiger.

Ipak smo u zadnjim trenucima susreta vidjeli "peticu" u mrežu Njemačke. Sjajno je pogodio Emre Can s 20 metara u sami kut. test