Na današnji dan: Šuker postigao svoj najpoznatiji pogodak, Klasnić riješio Poljsku

Mihaela Bradovski • nedjelja, 16.06.2024.

Na današnji datum hrvatska nogometna reprezentacija kroz povijest je odigrala dvije utakmice na europskim prvenstvima i u obje je slavila. 1996. godine svladala je Dansku, a 2008. godine Poljsku...

Povijesno gledajući 16. lipnja bio je sretan za hrvatsku reprezentaciju na europskim prvenstvima. Dva puta je na taj datum morala na travnjak, 1996. godine u Sheffieldu je svladala Dansku s visokih 3:0, a 2008. godine s 1:0 u Klagenfurtu je svladala Poljsku.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Utakmica u Sheffieldu iz više razloga ostala je upisana u povijest hrvatskog nogometa. Bio je to prvi hrvatski nastup na velikom natjecanju, a pobjedom protiv Danske Hrvatska je osigurala prolaz u nokaut fazu natjecanja.

Pogoci iz tog susreta spadaju među one kojih se sjećaju svi ljubitelji nogometa u Hrvatskoj, a posebno pogodak Davora Šukera za konačnih 3:0 pamte i mnogi van hrvatskih granica.

Nakon prvog dijela u kojem nije bilo pogodaka, Hrvatska je povela poslije desetak minuta igre u drugom dijelu, Šuker je iz kaznenog udarca pogodio za vodstvo.

U 81. minuti Šuker je ponovno u važnoj ulozi, ali ovaj put asistenta, odlično je pronašao Bobana na prvoj vratnici, a on skreće loptu u mrežu.

Trenutak Šukerove čarolije uslijedio je u 90. minuti, krenuo je sam prema Schmeichelu, a onda ga je krasnim lobom svladao za konačnih 3:0.

Veliki dan za hrvatski nogomet i jedna od onih povijesnih utakmica.

2008. godine Hrvatska je već bila osigurala prolaz u četvrtfinale s prve pozicije pobjedama protiv Austrije (1:0) i Njemačke (2:1) te je protiv Poljske tek odrađivala posao.

No nije željela pokvariti dojam, htjela je pobjedu i u ovom susretu i uzela ju je. Slavila je s 1:0 pogotkom Ivana Klasnića u 53. minuti susreta. Izbornik Slaven Bilić u tom susretu poprilično je promiješao postavu, ali nije smetalo i Hrvatska je svejedno slavila. test