EP 2024, skupina F, 1. kolo, 18.06.2024, 18:00 h, BVB Stadion, Dortmund
Suci: Facundo Tello, Gabriel Chade, Ezequiel Brailovsky (Argentina); 4. sudac: Donatas Rumšas (Litva)
Gruzija

Briljantna utakmica u Dortmundu i još bolji golovi u slavlju Turske!!

Petar Jenjić • utorak, 18.06.2024.

Odigrana je prva utakmica prvog kola skupine F Europskog prvenstva. Odličan dvoboj gledali smo u Dortmundu između Turske i Gruzije koji je završio pobjedom Turaka...

Yusuf Yazici
79'
3
Merih Demiral
79'
2
Zeki Celik
85'
7
Kerem Aktürkoglu
85'
15
Salih Özcan
90'+1'
Luka Ločošvili
73'
9
Zuriko Davitašvili
73'
8
Budu Zivzivadze
85'
18
Sandro Altunašvili
89'

Trener
Willy Sagnol

Prva od dvije utakmice skupine F Europskog prvenstva odigrana je u kišnom Dortmundu između Turske i Gruzije. Kada sve zbrojimo i oduzmemo, ovo je bila možda i najzanimljivijih 90 minuta nogometa na ovom turniru, obje ekipe pokazale su se u odličnom svjetlu te će sigurno stvoriti dosta problema Češkoj i Portugalu.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Na koncu je nešto uspješnija bila Turska koja je slavila s 3:1. Obje reprezentacije pogađale su i okvire gola, odigravale odlične akcije, a konačan rezultat sigurno je mogao biti i drugačiji, a bodovi otići na suprotnu stranu. Ne bi bilo nezasluženo.

Gruzija se očekivano od početka postavila čvrsto u obrani. Prve dvije prijetnje Turci su imali nakon kornera, no udarci su odlazili van okvira gola. Okvir gruzijskog gola pogodili su u desetoj minuti, pucao je lijepo Kaan Ayhan, ali milimetri su ga dijelili od pogotka.

Gruzijci prijete u 11. minuti, Anzor Mekvabišvili je pucao, lopta je od bloka skoro prevarila turskog vratara, ali Mert Günok ipak je odbio u korner. Tri minute kasnije Kenan Yildiz je prijetio iskosa u bliži kut, gruzijski vratar bio je miran.

Turska je povela u 25. minuti susreta kada je Mert Müldür sjajno opalio iz voleja točno s linije 16 metara, neobranjivo pod gredu za Giorgija Mamardašvilija. Već u sljedećem napadu činilo se da su Turci podebljali prednost preko Kenana Yildiza, ali naknadno je dosuđeno zaleđe igrača Juventusa.

Pokušaj Hviče Kvarachelije obranio je turski vratar nakon točno pola sata igre, a dvije minute kasnije Gruzijci su poravnali. Giorgi Kočorašvili je krasno prošao po desnoj strani i proigrao Georgesa Mikautadzea koji je prizemnim udarcem u prvi kut matirao turskog vratara.

Isti igrač mogao je poentirati i tri minute kasnije, ali njegov udarac prohujao je malo kraj stative. U svakom slučaju Gruzijci su se probudili nakon zabijenog gola, dok je Turska malo potonula. Do kraja poluvremena nove promjene rezultata nije bilo.

Na početku nastavka nešto opasnije šanse imali su Turci, no oba udarca obranio je gruzijski vratar. Posebno se izdvaja 57. minuti i slobodan udarac Hakana Calhanoglua. Osam minuta kasnije Turska se vratila u vodstvo. Arda Güler naciljao je i pogodio, sjajan pogodak s nešto više od 20 metara pod gredu.

Odlična akcija Gruzije u 70. minuti, pucao je Giorgi Kočorašvili, ali zatresla se greda. Uslijedilo je nekoliko zamjena na obje strane i pad u broju šansu. U 87. minuti Yusuf Yazici odlično je pucao glavom, no još bolja bila je obrana gruzijskog vratara.

Gruzija je zadnje minute više provela na suparničkoj polovici, no nije bilo nove promjene na semaforu. Velika šansa za Gruziju stigla je na isteku 93. minute, Mikautadze je zadnji igrao, pucao je sa sedam metara, ali zasmetao mu je suigrač pa je lopta otišla kraj stative.

Gruzijci su došli na korak do boda u 96. minuti. Kvacarchelija je sa skoro polovice terena poslao loptu u kazneni prostor, nitko je nije dirao i pogodio je stativu. Na skoku je bio i gruzijski vratar, uzeli su Turci loptu, a zabio je na praznu mrežu Kerem Aktürkoglutest