EP 2024, skupina F, 1. kolo, 18.06.2024, 21:00 h, Leipzig Stadium, Leipzig
Suci: Marco Guida, Filippo Meli, Giorgio Peretti (Italija), 4. sudac: Rade Obrenovič (Slovenija)
Češka

Joker s klupe zabio u sudačkoj nadoknadi za preokret Portugala!

Petar Jenjić • utorak, 18.06.2024.

Reprezentacija Portugala otvorila je Europsko prvenstvo pobjedom protiv Češke. Utakmica u Leipzigu otišla je na njegovu stranu rezultatom 2:1, iako su Česi imali vodstvo od 62. minute...

Diogo Jota
63'
14
Goncalo Inacio
63'
26
Francisco Conceicao
90'
2
Nelson Semedo
90'
25
Pedro Neto
90'
Mojmir Chytil
61'
20
Ondrej Lingr
61'
7
Antonin Barak
79'
8
Petr Ševčik
79'
19
Tomaš Chory
90'+3'
Trener

Jako dramatična bila je posljednja utakmica prvog kola Europskog prvenstva. Portugal i Češka odmjerili su snage u Leipzigu, a do pobjede je došao favorit s 2:1. Dakako, puno teže nego je to očekivao prije početka.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Sva tri gola pala su u drugom poluvremenu. Česi su poveli u 62. minuti, ali je Portugal preokretom u ostatku susreta došao do sva tri boda. Joker s klupe presudio je protivniku u sudačkoj nadoknadi.

Na početku je dobro igrao Rafael Leao koji je nekoliko puta prošao po krilu. Solidne udarce uputili su Ruben Dias i Bruno Fernandes, ali promjene rezultat nije bilo. Portugalci su igrali u visokom presingu i dobar dio vremena kružili oko protivničkog kaznenog prostora.

Česima je trebalo neko vrijeme kako bi se othrvali takvim napadima. U 32. minuti sjajno proigravanje Bruna Fernandesa za Cristiana Ronalda u kaznenom prostoru, ali sjajna obrana češkog vratara. Usporena snimka kaže da je minimalno zaleđe i potencijalni gol bio bi poništen. Fernandes je u nastavku akcije šutirao izvana, ali uhvatio je u ruke Jindrych Stanek.

Česi su bili čvrsti i kompaktni i nije bilo prolaza za Portugalce. U završnici prvog poluvremena još je jednom udarac okušao Ronaldo, no obranio je Stanek. Prvi put na ovom Euru nismo vidjeli gol u prvih 45 minuta.

Portugalci su nastavili dominirati u drugom poluvremenu, ali do ozbiljnije šanse nisu došli. Česi tijekom većine dotadašnjeg dvoboja nisu uspjeli spojiti nekoliko dobrih dodavanja na suprotnoj polovici, sve du 62. minute kada su potpuno šokirali protivnika.

Bio je to jedan ubačaj u kazneni prostor, lopta se odbila do Vladimira Coufala. On je ostavio povratnu za Lukaša Provoda koji je sjajnim udarcem s 20 metara matirao protivničkog vratara.

Sedam minuta kasnije Portugal je došao do poravnanja. Nuno Mendes je pucao glavom, Stanek je obranio i pogodio u koljeno vlastitog suigrača, Robina Hranača koji je poslao loptu u svoju mrežu. Snažan udarac Bernarda Silve dvije minute kasnije, ali odlično je obranio Stanek.

U 78. minuti stigao je dobar udarac Vitinhe koji je obranio češki vratar, a tri minute kasnije i na drugoj strani Tomaša Součeka koji je otišao kraj gola, u jednom od rijetkih izlazaka Čeha prema naprijed.

Ipak je Portugal preokrenuo, na trenutak, u 87. minuti. Cristiano Ronaldo bio je u zaleđu prilikom udarca glavom. Lopta je završila na stativi, a odbijanac je pospremio Diogo Jota. Slavlje je trajalo kratko.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Portugal ipak dolazi do pobjede Opet je koban bio odbijanac. Pedro Neto je poslao loptu u peterac, blok je zaustavio loptu, a na nju je prvi natrčao Francisco Conceicao koji je netom prije ušao u igru.

Conceicau je to bio prvi pogodak uopće za reprezentaciju, a i on i Neto u igru su ušli samo dvije minute ranije. test